Táto webová stránka používa cookies, aby sme vám mohli poskytnúť čo najlepšiu používateľskú skúsenosť. Informácie o súboroch cookie sa ukladajú vo vašom prehliadači a vykonávajú funkcie, ako je rozpoznanie vás, keď sa vrátite na našu webovú stránku, a pomáhajú nášmu tímu pochopiť, ktoré časti webovej stránky sú pre vás najzaujímavejšie a najužitočnejšie.
PROGRAF 1 mg kapsuly 60 ks
Popis a určenie
Liek patrí do skupiny liekov nazývaných imunosupresíva (lieky na potlačenie imunity). Po transplantácii orgánu (napr. pečene, obličky, srdca) sa imunitný systém vášho tela pokúsi nový orgán odmietnuť. Liek sa používa na kontrolu tejto imunitnej reakcie tak, že umožní vášmu telu prijať transplantovaný orgán.
Liek sa často používa v kombinácii s inými liekmi, ktoré takisto potláčajú imunitný systém.
Liek môže byť podaný aj v prípade pretrvávajúceho odmietania transplantovanej pečene, obličky, srdca či iného orgánu, alebo ak predchádzajúca liečba nebola schopná imunitnú reakciu po transplantácii kontrolovať.
Dávkovanie a dávkovacie schémy
Počas počiatočnej pooperačnej fázy sa liek zvyčajne podáva v kombinácii s inými imunosupresívnymi liekmi. Dávka sa môže meniť v závislosti od zvoleného imunosupresívneho režimu. Dávkovanie má byť založené na klinickom posúdení rejekcie a znášanlivosti individuálne a podporené monitorovaním hladiny lieku v krvi. Odporúčané počiatočné dávky, uvedené nižšie, slúžia len ako návod.
Odporúčané dávkovanie - transplantácia pečene
Profylaxia odvrhnutia transplantátu u dospelých:
Liečba sa má začať dávkou 0,10-0,20 mg/kg/deň podanou v 2 rozdelených dávkach. Podávanie sa má začať približne 12 hodín po ukončení operácie. Ak sa dávka nemôže podať p.o., má sa začať i.v. liečba dávkou 0,01-0,05 mg/kg/deň ako kontinuálna 24-hodinová infúzia.
Profylaxia odvrhnutia transplantátu u detí:
Začiatočná dávka 0,30 mg/kg/deň sa má podať v 2 rozdelených dávkach. Ak nie je možné p.o. podávanie, má sa podať úvodná i.v. dávka 0,05 mg/kg/deň ako kontinuálna 24-hodinová infúzia.
Úprava dávkovania počas obdobia po transplantácii u dospelých a detí:
Dávky lieku sa v období po transplantácii zvyčajne znižujú. V niektorých prípadoch je možné ukončiť súbežnú imunosupresívnu liečbu, čo vedie k monoterapii takrolimom. Posttransplantačné zlepšenie stavu môže vyžadovať ďalšie úpravy v dávkovaní.
Liečba odvrhnutia u dospelých a detí:
Používajú sa zvýšené dávky lieku, doplnková liečba kortikosteroidmi a zavedenie krátkodobého podávania mono/polyklonálnych protilátok. Ak sa zaznamenajú príznaky toxicity, môže sa vyžadovať zníženie dávky lieku. Pri zmene na takrolimus sa má liečba začať počiatočnou p.o. dávkou odporúčanou na primárnu imunosupresiu.
Odporúčané dávkovanie - transplantácia obličiek
Profylaxia odvrhnutia transplantátu u dospelých:
Liečba sa má začať dávkou 0,20-0,30 mg/kg/deň podanou v 2 rozdelených dávkach. Podávanie sa má začať do 24 hodín po ukončení operácie. Ak sa dávka nemôže podať p.o., má sa začať i.v. liečba dávkou 0,05-0,10 mg/kg/deň ako kontinuálna 24-hodinová infúzia.
Profylaxia odvrhnutia transplantátu u detí:
Počiatočná p.o. dávka 0,30 mg/kg/deň sa má podať v 2 rozdelených dávkach. Ak nie je možné p.o. podávanie, má sa podať počiatočná i.v. dávka 0,075-0,100 mg/kg/deň ako kontinuálna 24-hodinová infúzia.
Úprava dávkovania počas obdobia po transplantácii u dospelých a detí:
Dávky lieku sa v období po transplantácii zvyčajne znižujú. V niektorých prípadoch je možné ukončiť súbežnú imunosupresívnu liečbu, čo vedie k duálnej terapii, ktorej základom je takrolimus. Posttransplantačné zlepšenie stavu môže vyžadovať ďalšie úpravy dávkovania.
Liečba odvrhnutia u dospelých a detí:
Používajú sa zvýšené dávky lieku, doplnková liečba kortikosteroidmi a zavedenie krátkodobého podávania mono/polyklonálnych protilátok. Ak sa zaznamenajú príznaky toxicity, môže sa vyžadovať zníženie dávky takrolimu. Pri zmene na takrolimus sa má liečba začať počiatočnou p.o. dávkou odporúčanou na primárnu imunosupresiu.
Odporúčané dávkovanie - transplantácia srdca
Profylaxia odvrhnutia transplantátu u dospelých:
Liek sa môže použiť s indukciou protilátkou (čo umožňuje oddialenie začiatku liečby takrolimom) alebo bez nej u klinicky stabilných pacientov. Po indukcii protilátkou sa môže začať p.o. liečba takrolimom v dávke 0,075 mg/kg/deň podanej v dvoch rozdelených dávkach. Podanie sa má začať do 5 dní po ukončení operácie, ihneď ako je klinický stav pacienta stabilizovaný. Ak sa dávka nemôže podať p.o., má sa začať i.v. liečba dávkou 0,01-0,02 mg/kg/deň ako kontinuálna 24-hodinová infúzia.
Profylaxia odvrhnutia transplantátu u detí:
Ak sa u pacientov bez indukcie protilátkou liečba liekom začína i.v., odporúčaná počiatočná dávka je 0,03-0,05 mg/kg/deň ako kontinuálna 24-hodinová infúzia s cieľom dosiahnuť koncentráciu takrolimu v celom objeme krvi 15-25 ng/ml. Pacienti sa majú prestaviť na p.o. liečbu tak rýchlo, ako je to klinicky možné. Prvá p.o. dávka 0,30 mg/kg/deň sa má podať 8-12 hodín po ukončení i.v. liečby.
Ak sa po indukcii protilátkou liečba liekom začína p.o., odporúčaná počiatočná dávka je 0,10-0,30 mg/kg/deň podávaná v 2 rozdelených dávkach.
Úprava dávkovania počas obdobia po transplantácii u dospelých a detí:
Dávky lieku sa v období po transplantácii zvyčajne znižujú. Posttransplantačné zlepšenie stavu môže vyžadovať úpravu dávkovania.
Liečba odvrhnutia u dospelých a detí:
Používajú sa zvýšené dávky lieku, doplnková liečba kortikosteroidmi a zavedenie krátkodobého podávania mono/polyklonálnych protilátok.
U dospelých pacientov prestavených na takrolimus sa má počiatočná p.o. dávka 0,15 mg/kg/deň podávať v 2 rozdelených dávkach.
U pediatrických pacientov prestavených na takrolimus sa má počiatočná p.o. dávka 0,20-0,30 mg/kg/deň podávať v 2 rozdelených dávkach.
Odporúčané dávkovanie – liečba odvrhnutia, iné aloštepy
Odporúčané dávkovanie pri transplantácii pľúc, pankreasu a transplantácii čreva je založené na obmedzených údajoch z klinického skúšania. U pacientov po transplantácii pľúc sa takrolimus použil v počiatočnej p.o. dávke 0,10-0,15 mg/kg/deň, u pacientov po transplantácii pankreasu v počiatočnej p.o. dávke 0,2 mg/kg/deň a po transplantácii čreva v počiatočnej p.o. dávke 0,3 mg/kg/deň.
Úprava dávkovania u špecifických populácií pacientov
Pacienti s poruchou činnosti pečene:
U pacientov so závažnou poruchou činnosti pečene sa môže vyžadovať zníženie dávky kvôli udržaniu hladín takrolimu v krvi v odporúčanom cieľovom rozmedzí.
Pacienti s poruchou funkcie obličiek
Títo pacienti sa majú dôkladne sledovať, pretože môže byť potrebné zníženie dávky takrolimu. V prípade výskytu nefrotoxicity sa má zvážiť zníženie dávky.
Pediatrická populácia:
U pediatrických pacientov sa zvyčajne vyžadujú 1 a ½ - 2-násobne vyššie dávky ako sú dávky pre dospelých.
Prestavenie z cyklosporínu:
Pri zvýšených hladinách cyklosporínu v krvi sa má podanie dávky odložiť. V praxi sa liečba takrolimom začala 12-24 hodín po ukončení podávania cyklosporínu. Po zmene sa má pokračovať v sledovaní hladiny cyklosporínu v krvi, pretože klírens cyklosporínu môže byť ovplyvnený.
Súbežné užívanie s inhibítormi CYP3A4 môže zvýšiť hladiny lieku v krvi.
Úprava dávky musí byť založená na posúdení individuálnej situácie každého pacienta. Na začiatku liečby môže byť potrebné okamžité zníženie dávky
Spôsob použitia
Odporúča sa, aby sa denná dávka podávala v 2 rozdelených dávkach (ráno a večer). Kapsuly sa majú užiť ihneď po vybratí z blistra. Kapsuly sa užívajú vždy v celku a zapíjajú sa tekutinou (najlepšie vodou). Pacient má byť upozornený, aby nezjedol vysušovadlo. Ak je to potrebné, obsah kapsuly sa suspenduje vo vode, podáva sa nazogastrickou sondou. Liek sa má obvykle užívať nalačno alebo najmenej 1 hodinu pred, alebo 2 až 3 hodiny po jedle. Počas liečby nekonzumovať grapefruitovú šťavu ani ľubovníkový čaj.
Upozornenie
Liečba si vyžaduje starostlivé sledovanie primerane kvalifikovaným a vybaveným personálom.
Predpísať tento liek a meniť už začatú imunosupresívnu liečbu má iba lekár so skúsenosťami s imunosupresívnou liečbou a manažmentom pacientov po transplantácii.
Počas tehotenstva liek môže byť podaný, len ak neexistuje žiadna bezpečnejšia alternatíva, a ak očakávaný prospech vyváži potenciálne riziko pre plod.
Počas liečby ženy nemajú dojčiť.
Počas liečby sa má obmedziť vystavovanie kože slnečnému a ultrafialovému žiareniu nosením ochranného oblečenia a používaním krému s vysokým ochranným faktorom (pre potenciálne riziko vzniku malígnych zmien kože).
V prípade, že sa počas liečby objaví horúčka, modriny pod kožou (červené bodky), nevysvetliteľná únava, zmätenosť, zožltnutie kože alebo očí, znížená tvorba moču, strata zraku, strata pamäti, problémy s myslením a záchvaty treba ihneď informovať lekára.
Liek môže spôsobiť poruchy videnia a neurologické poruchy. Uvedený vplyv môže byť zosilnený, ak sa liek užíva v spojení s alkoholom.
Liek môže predĺžiť QT interval a môže spôsobiť Torsade de Pointes.
V prípade poškodenia najmenších krvných ciev v anamnéze treba informovať lekára.
Imunosupresíva môžu ovplyvniť odpoveď na očkovanie a očkovanie počas liečby takrolimom môže byť menej účinné. Živé atenuované vakcíny sa nemajú používať.
Pri užívaní sa má vyhnúť používaniu rastlinných prípravkov, ktoré obsahujú ľubovník bodkovaný (Hypericum perforatum).
Lekár musí byť informovaný v prípade užívania iných liekov napr. antimykotické lieky a antibiotiká (tzv. makrolidové) používané na liečbu infekcií, lieky používané na liečbu žalúdočného vredu, sirolimus, everolimus a iné.
Lekár musí byž informovaný ak užívate výživové doplnky obsahujúce draslík alebo draslík šetriace diuretiká.
Liek nie je kompatibilný s PVC. Sondy, injekčné striekačky a iné pomôcky používané pri príprave alebo podávaní suspenzie s obsahom lieku nemajú obsahovať PVC.
Počas prípravy lieku sa musí zabrániť vdýchnutiu formulácií na injekciu, prášku alebo granulátu alebo ich priamemu kontaktu s pokožkou alebo sliznicami. V prípade takéhoto kontaktu je potrebné umyť pokožku a vypláchnuť zasiahnuté oko alebo oči.
Uchovávať v pôvodnom obale na ochranu pred vlhkosťou.
Čas použiteľnosti po otvorení hliníkového vrecka: 1 rok.
Liek obsahuje laktózu a sójový lecitín.
Ďalšie osobitné upozornenia sú uvedené v SPC (časť 4.4).
Tak ako všetky lieky, aj tento liek môže spôsobovať vedľajšie účinky, hoci sa neprejavia u každého.
Prograf oslabuje mechanizmy obranyschopnosti vášho tela, aby zabránil odmietnutiu vášho transplantovaného orgánu. Následne sa vaše telo nebude môcť brániť infekciám tak dobre ako predtým. Preto m ... viac >
takrolimus
59 - Imunopreparáty
Stav registrácie: D - Registrácia bez obmedzenia platnosti, podľa §50 zák. 362/2011 Z.z. a §49 písm. b) zák. 362/2011 Z.z.
Typ registrácie: MRP - Vzájomné uznávanie (mutual recognition proc.)
Exspirácia: 24
Balenie CPS DUR (BLIS.) 1X60 KS
Trieda Takrolimus
Skladovanie N – Normálna teplota
ŠÚKL kód 57628
EAN 08594052051346
Forma: Tvrdá kapsula
Legislatívne zatriedenie: Humánne lieky
Lekáreň Centrum Medical LCM | Andovská 6, 940 01 Nové Zámky |
OBMEDZENÁ DOSTUPNOSŤ
|
Lekáreň AZITEA | Hviezdoslavova 741/50, 95617 Solčany |
NA OBJEDNÁVKU
|
Lekáreň Apolka | Apollo Nivy, Prievozská 2/A, Bratislava (mestská časť Ružinov) |
NA OBJEDNÁVKU
|
Lekáreň BELLIS | M. R. Štefánika 1/5, 97271 Nováky |
NA OBJEDNÁVKU
|
Lekáreň DVORY | Hlavná 1, Dvory nad Žitavou 941 31 |
NA OBJEDNÁVKU
|
Lekáreň Klokočina | Hviezdoslavova trieda 650/1, 94911 Nitra |
NA OBJEDNÁVKU
|
Lekáreň LIPA | Riadok 430/59 922 41 Drahovce |
NA OBJEDNÁVKU
|
Lekáreň MATRICARIA | Eötvösova ul.3195/21, 94505 Komárno |
NA OBJEDNÁVKU
|
Lekáreň MATRICARIA - A | Hlavná 104, 946 01 Kameničná |
NA OBJEDNÁVKU
|
Lekáreň NOVEA | Hlavné námestie 17, OC COOP, Dvory nad Žitavou, 94131 |
NA OBJEDNÁVKU
|
Lekáreň PODZÁMSKA | Podzámska 41/12, 92001 Hlohovec |
NA OBJEDNÁVKU
|
Lekáreň Plus | Bratislavská cesta 4018, Komárno |
NA OBJEDNÁVKU
|
Lekáreň Plus | Záhradnícka 4, 943 01 Štúrovo |
NA OBJEDNÁVKU
|
Lekáreň Polygónia | Coboriho 1 949 01 Nitra |
NA OBJEDNÁVKU
|
Lekáreň SALVE | P. O. Hviezdoslava 3797/5 95501 Topoľčany |
NA OBJEDNÁVKU
|
Lekáreň Starbec | Jána Kráľa 3, 940 02 Nové Zámky |
NA OBJEDNÁVKU
|
Lekáreň TRI MOSTY | Šurianska 10022/7, 940 02 Nové Zámky |
NA OBJEDNÁVKU
|
Lekáreň U ČERVENÉHO RAKA | Zemné 662, 941 22 Zemné |
NA OBJEDNÁVKU
|
Lekáreň VINODOL | Vinodol 473, 95106 Vinodol |
NA OBJEDNÁVKU
|
Lekáreň Viola | Železničná 4, 941 10 Tvrdošovce |
NA OBJEDNÁVKU
|
Lekáreň Zdravie | Janka Kráľa 15, 972 01 Bojnice |
NA OBJEDNÁVKU
|
Lekáreň Zlatý roh | Hlavná ulica 383/35 94137 Strekov |
NA OBJEDNÁVKU
|
Lekáreň na Cukrovej | Cukrová 2373/3, 81322 Bratislava |
NA OBJEDNÁVKU
|
Lekáreň na Prednádraží | Štúra 3514/18, 940 02 Nové Zámky |
NA OBJEDNÁVKU
|
Lekáreň Štúrova | Štúrova 1439/38, 949 01 Nitra |
NA OBJEDNÁVKU
|
Lekáreň ŽITAVA | Hlavná 1407/42, 95201 Vráble |
NA OBJEDNÁVKU
|
TRIO Lekáreň Hurbanovo | Novozámocká 211/44, 94701 Hurbanovo |
NA OBJEDNÁVKU
|
TRIO Lekáreň LIBERI | Milana Marečka 12, 84107 Bratislava - mestská časť Devínska Nová Ves |
NA OBJEDNÁVKU
|
TRIO Lekáreň na Dominikánskom námestí | Mäsiarska 601/11, 040 01 Košice - mestská časť Staré Mesto |
NA OBJEDNÁVKU
|