Táto webová stránka používa cookies, aby sme vám mohli poskytnúť čo najlepšiu používateľskú skúsenosť. Informácie o súboroch cookie sa ukladajú vo vašom prehliadači a vykonávajú funkcie, ako je rozpoznanie vás, keď sa vrátite na našu webovú stránku, a pomáhajú nášmu tímu pochopiť, ktoré časti webovej stránky sú pre vás najzaujímavejšie a najužitočnejšie.
Zápal ďasien, odborne nazývaný gingivitída je najskorším štádiom ochorenia ďasien. Vzniká dôsledkom hromadenia plaku a baktérií v ústnej dutine. Častejšie postihuje mužov, ľudí s nedostatočnou zubnou hygienou a fajčiarov. Zápal ďasien sa v populácii vyskytuje veľmi často najmä u ľudí starších ako 30 rokov. Baktérie, ktoré spôsobujú zápal ďasien sú prenosné z jednej osoby na druhú.
Príznaky zapálených ďasien
Gingivitída je najskorším štádiom ochorenia ďasien. Je to zápalová reakcia vášho tela na zubný povlak a zubný kameň. Bežné príznaky zapálených ďasien zahŕňajú:
- Sčervenanie,
- Opuch,
- Zvýšenú krvácavosť ďasien,
- Zapáchajúci dych, ktorý nevymizne ani po vyčistení zubov (halitóza),
- Zvýšenú citlivosť na teplé a studené potraviny a nápoje,
- Zvýšenú citlivosť pri žuvaní jedla.
V prípade neliečenej gingivitídy, môže dôjsť k nezvratnému poškodeniu kostí a tkanív zubov a k ochoreniu zvanému parodontitída. Môžete čeliť vyššiemu riziku vzniku zápalu ďasien, ak:
- Ste tehotná alebo prechádzate hormonálnymi zmenami,
- Máte cukrovku,
- Trpíte obezitou,
- Zle priliehajúce zubné protézy,
- Máte oslabený imunitný systém,
- Čistíte si zuby príliš tvrdou kefkou a veľkým tlakom,
- Prijímate nedostatok vitamínov a minerálov,
- Ochorenie ďasien sa vyskytuje aj u iných rodinných príslušníkov,
- Fajčite alebo žujete tabak,
- Nestaráte sa dobre o svoje zuby a nečistite ich dôsledne,
- Trpíte nedostatočnou tvorbou slín (xerostómiou).
Sliny napomáhajú udržiavať ústa čisté, no niektoré lieky tvorbu slín znižujú. Medzi tieto liečivá patria betablokátory vápnikových kanálov, lieky na liečbu epilepsie, antikoncepčné prípravky a lieky na terapiu rakoviny.
Domáca liečba na zapálené ďasná
Zápal ďasien sa dá liečiť aj domácimi metódami, ktoré sú lacné a účinné. Dôležité je začať s liečbou od prejavenia prvých príznakov, v počiatočnom štádiu ochorenia. Domáca liečba zahŕňa:
- Liečba zápalu ďasien slanou vodou. Oplachovanie slanou vodou môže byť prospešné pri hojení ďasien. Soľ predstavuje prírodný dezinfekčný prostriedok, ktorý upokojuje zapálené ďasná, zmierňuje bolesť, eliminuje baktérie, zmierňuje zápach z úst.
- Vyskúšajte si pripraviť ústnu vodu s obsahom oleja z citrónovej trávy. Štúdie poukazujú na jej blahodarné účinky v znižovaní množstva zubného plaku a zápalu ďasien. Zrieďte 2-3 kvapky esenciálneho oleja z citrónovej trávy v šálke vody. Vzniknutým roztokom preplachujte ústnu dutiny minimálne 30 sekúnd a vypľujte.
- Používajte čistú 100% šťavu z aloe vera, ktorú netreba riediť. Šťavou si šúchajte zuby po dobu minimálne 30 sekúnd a vypľujte. Vyhnite sa používaniu aloe vera, ak sa u vás objavila po užití prípravkou s obsahom aloe vera alergická reakcia!
- Ústna voda s čajovníkovým olejom napomáha pri zápale ďasien. Čajovníkový olej má antibakteriálne, antifungálne a protizápalové účinky. Pridajte 3 kvapky oleja do šálky s teplou vodou. Prepláchnite si ústnu dutinu a vypľujte roztok. Môžete vyskúšať pridať aj kvapku čajovníkového oleja do zubnej pasty pri čistení zubov.
- Mazanie ďasien kokosovým olejom, pomáha znížiť príznaky zápalu ďasien a eliminuje zubný plak. Taktiež môže vybieliť zuby a osviežiť dych. Používajte ho v tekutej forme a po premytí ústnej dutiny ho vypľujte a vypláchnite si ústa vodou.
- Klinček na zápal ďasien, dokáže uľaviť od bolesti. Klinčeky obsahujú eugenol, je to látka, ktorá má antibakteriálne analgetické a anestetické vlastnosti. Na zmiernenie bolesti je vhodné klinček žuvať aspoň pol hodinu a následne ho vypľuť.
Prevencia pred vznikom zapálených ďasien
Najlepším riešením pred vznikom zapálených ďasien je prevencia. Samotná gingivitída nákazlivá nie je, ale môže sa šíriť prenosom z človeka na človeka po kontakte zo slinami, ak trpíte oslabenou imunitou, trpíte chorobami ako HIV/AIDS, leukémia alebo sa nedostatočne staráte o ústnu hygienu. Prevencia vzniku gingivitídy zahŕňa:
- Čistite si zuby častejšie a dlhšie, aby ste čo najdôkladnejšie odstránili zo zubov zubný plak, skôr než sa z neho vytvorí zubný kameň. Používajte medzizubné kefky alebo medzizubnú niť aby ste dôsledne vyčistili aj malé medzizubné priestory.
- Vymieňajte zubnú kefku každé tri mesiace.
- Používajte prírodnú ústnu vodu.
- Navštívte zubného lekára minimálne raz ročne počas preventívnych prehliadok.
- Navštívte dentálnu hygienu dvakrát ročne. Momentálne sú výkony dentálnej hygieny preplácané vašou zdravotnou poisťovňou (treba sledovať aktuálne podmienky konkrétnej poisťovne).
- Obmedzte fajčenie a príjem cukru.
Potraviny a nápoje pre zdravé ďasná
Okrem toho, že poznáme nevhodné potraviny ako najmä cukor, sladené nápoje, káva, kyslé jedlá, ktoré negatívne ovplyvňujú zdravie v ústnej dutine, tak existujú aj potraviny a nápoje s prekvapivými benefitmi pre zdravie ústnej dutiny. Medzi, prospešné potraviny zaraďujeme napríklad:
- Mliečne výrobky – jogurt, mlieko, syry alebo akýkoľvek iný mliečny produkt, ktorý je bohatý na obsah vápnika, posilňuje zdravie kostí a zubov.
- Mandle – obsahujú dostatočné množstvo vápnika, bielkovín a majú nízky obsah cukru.
- Mäso a ryby – živočíšne potraviny obsahujú dostatok bielkovín, ktoré napomáhajú ďasnám revitalizovať, pomáhajú opravovať poškodené tkanivá.
- Zelený a čierny čaj – napomáha znížiť kyslosť slín, eliminuje zubný povlak a je skvelým zdrojom fluoridu, ktorý pomáha posilňovať zubnú sklovinu.
- Neperlivá voda – zabezpečuje dostatočnú hydratáciu a taktiež popíjanie dostatočného množstva vody počas dňa podporuje elimináciu baktérií a sucho v ústach.
Lieky a prírodné prostriedky na zápal ďasien
Ak sa nedokážete vyhnúť zápalu ďasien prevenciou a domáca liečba nezaberá môžete siahnuť po voľno predajných liekoch a prírodných produktoch. Medzi lieky a prírodné produkty na zápal ďasien z lekárni patrí:
- Ústna voda s obsahom chlórhexidínu (Corsodyl, Curaprox perio plus+ a pod.)- pôsobí antisepticky a používa sa na kontrolu tvorby zubného plaku, pri krvácaní ďasien a pri zápale ústnej dutiny. Neodporúča sa na dlhodobé použitie, kvôli možnému zafarbovaniu zubov.
- Zubné pasty určené na zápal ďasien (Parodontax, Meridol Lacalut a pod.)
- Antiseptické gély na zápal ďasien (Herbadent professional gél, Mundisal gél a pod.)
- Antibiotiká, po návšteve zubnej ambulancie a zhodnotení stavu vašej ústnej dutiny vám zubný lekár môže predpísať antibiotiká na zapálené ďasná (doxycyklín, amoxicilín, metronidazol).
- Antiflogistiká, lieky na utlmenie zápalu a potlačenie bolesti ako napríklad s obsahom ibuprofénu, aspirínu môžu pomôcť lepšie zvládnuť problémy spojené s gingivitídou.
- Z bylín sa na zníženie zápalu ústnej dutiny používa Repíkový čaj, Rumančekový čaj, Šalviový čaj, ktoré pôsobia protizápalovo. Vhodné je ich kloktanie 2-3 krát za deň.
- Probiotiká, ako napríklad BioGaia ProDentis s mentolovou príchuťou, je vhodné užívať pre optimalizáciu mikroorganizmov v ústnej dutine.
- Mentol, častokrát obsiahnutý v ústnej vode, zubnej paste, žuvačke má mierne chladivý efekt, anestetický účinok a taktiež osviežuje dych. Priamo nelieči zápal ďasien alebo poskytuje dočasnú úľavu od nepríjemných symptómov spojených s týmto ochorením.
Kedy navštíviť lekára
Odporúčame navštíviť lekára, ak sa u vás objaví extrémna bolesť, krvácanie alebo aj vtedy, ak zápal ďasien neprechádza po jeho samoliečbe a využitím prírodných produktov.
V prípade, že spozorujete niektorý z príznakov zápalu ďasien, je taktiež vhodné navštíviť zubného lekára. Ten skontroluje stav vašej ústnej dutiny so zameraním na:
- Krvácanie,
- Príznaky infekcie, začervenanie, opuch,
- Zuby a ich možné uvoľnenie,
- Ďasná, ktoré sa pri gingivitíde zvyknú odťahovať od zubov.
V zubnej ambulancii vám môžu vyhotoviť RTG snímok, ktorý dokáže odhaliť štádium ochorenia ďasien.
https://my.clevelandclinic.org/health/diseases/10950-gingivitis-and-periodontal-disease-gum-disease
https://healthify.nz/health-a-z/g/gingivitis/
https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC5045693/
https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC4625327/
https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC7069753/
https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC4382606/
https://www.medicalnewstoday.com/articles/241721#summary
https://www.dentalhealth.org/blog/10-foods-and-drinks-with-surprising-oral-health-benefits