Rezervujte si lieky na predpis ONLINE TU

Počuli ste už o dračej krvi? Čo to je, aké má účinky a ako ju užívať?

Fľaštička s červenou tekutinou, známou ako dračia krv, obklopená kúskami živice na tmavom povrchu.

Dračia krv je tmavočervená živica získavaná z rôznych druhov stromov, ktorej sa  pripisujú protizápalové a hojivé účinky. Pochádza z tropických oblastí Južnej Ameriky a Ázie, a už po stáročia je cenená v tradičnej medicíne domorodých kmeňov. Je dostupná v lekárňach a v obchodoch so zdravou výživou. Zdraviu prospešné účinky dračej krvi sú stále predmetom ďalších experimentálnych štúdií, ktoré sa zameriavajú na všetky benefity, ktoré dračia krv môže poskytnúť.

Čo je to dračia krv?

Extrakt z dračej krvi je prírodná látka používaná po stáročia v tradičnej čínskej a indickej medicíne pre svoje liečivé vlastnosti. Má silné antimikrobiálne a protizápalové vlastnosti, ktoré urýchľujú hojenie rán a popálenín a podporujú regeneráciu pokožky. Perorálne užívanie dračej krvi stimuluje imunitný systém a lieči žalúdočné vredy a tráviace ťažkosti. V kozmetike je cenená pre svoje antioxidačné a regeneračné vlastnosti, využíva sa vo výrobkoch na starostlivosť o pleť a ako prírodný antiperspirant. Okrem toho má aj priemyselné využitie a používa sa aj ako prírodné farbivo, lak a kadidlo v aromaterapii. 

 

Odkiaľ dračia krv pochádza?

Dračia krv pochádza z rôznych oblastiach Indonézie a Amazónie. Vyskytuje sa najmä v Malajzii, Kolumbii, Ekvádore, Peru, Bolívii a tiež v Argentíne a Paraguaji. V tropickej a subtropickej Amerike bolo identifikovaných asi 400 druhov dračej krvi, z ktorých niektoré sú jedovaté a iné majú medicínske využitie. Dračia krv pochádza najmä z týchto rodov:

  1. Dracaena: Stromy z tohto rodu sa nachádzajú v Afrike, Ázii a Stredomorí.
  2. Daemonorops: Ratanové palmy z juhovýchodnej Ázie.
  3. Croton: Stromy z tropickej Ameriky.
  4. Pterocarpus: Stromy z tropických oblastí Afriky a Ázie.

Živica sa získava narezaním kôry stromov alebo ich plodov, z ktorých potom vyteká červená miazga, ktorá sa následne zbiera a spracováva.

Strom dračinec dračí v prírodnom prostredí, z ktorého sa získava živica známa ako dračia krv.

Aké má dračia krv účinky?

Dračia krv má široké spektrum účinkov a využití, od medicínskych aplikácií na hojenie rán a podporu imunitného systému, cez tradičné ľudové liečiteľstvo až po moderné kozmetické využitie. Jej antimikrobiálne, protizápalové a antioxidačné vlastnosti robia z nej cenný prírodný prostriedok pre rôzne zdravotné a kozmetické aplikácie.

  • Topická aplikácia: Dračia krv má silné antimikrobiálne a protizápalové vlastnosti, ktoré urýchľujú hojenie rán, popálenín, škrabancov a iných kožných lézií. Aplikácia vo forme gélov alebo mastí podporuje regeneráciu pokožky a zabraňuje infekciám. Tinktúry z dračej krvi sa používajú na čistenie a dezinfekciu rán, čím pomáhajú predchádzať bakteriálnym infekciám a podporujú rýchlejšie hojenie. Keďže má dračia krv hojivé vlastnosti je prospešná jej aplikácia aj na hemoroidy, priamo na postihnuté miesto, čím dochádza k zmierneniu zápalu, bolesti a svrbenia. 
  • Perorálne užívanie: Perorálne užívanie dračej krvi (vo forme kvapiek alebo kapsúl) stimuluje imunitný systém, čím zvyšuje odolnosť organizmu voči infekciám a pomáha znižovať zápaly v tele. Dračia krv sa tradične používa aj na liečbu žalúdočných vredov, hnačky a iných tráviacich ťažkostí vďaka svojim antimikrobiálnym, protizápalovým účinkom a adstringentným (sťahujúcim) vlastnostiam. Taktiež sa dračia krv využíva pri eradikácii baktérie Helicobacter pylori, ktorá je hlavnou príčinou žalúdočných vredov a gastritídy. Niektoré štúdie naznačujú, že dračia krv dokáže inhibovať rast Helicobacter pylori a znižovať zápal žalúdočnej sliznice. 
  • Kozmetické využitie: Dračia krv sa čoraz častejšie používa v kozmetických výrobkoch na starostlivosť o pleť, najmä vo forme sér a krémov. Jej antioxidačné a regeneračné vlastnosti pomáhajú zlepšiť pružnosť pokožky, zredukovať vrásky, zmierniť jazvy a utíšiť psoriázu. V tradičnej medicíne a niektorých moderných kozmetických produktoch sa dračia krv používa aj ako prírodný antiperspirant, ktorý pomáha regulovať potenie a zabraňuje nepríjemnému zápachu.

 

V akej forme je možné dračiu krv užívať a aké je jej vhodné dávkovanie? 

V lekárni je dračia krv dostupná vo forme kvapiek, gélov a mastí. Tieto produkty sú často označované ako prírodné liečivá alebo ako výživové doplnky. 

Pre topické použitie, gély a masti sa aplikujú 1-2 krát denne na rany, popáleniny či iné kožné problémy, sú vhodné pre dospelých a deti od 6 rokov. 

Tinktúry môžu slúžiť ako antiseptikum na čistenie rán, nanášané priamo alebo zriedené s vodou, tiež vhodné pre dospelých a deti od 6 rokov. 

Pri perorálnom použití sa kvapky a tinktúry užívajú na podporu imunitného systému a zníženie zápalov, s dávkou 10-15 kvapiek 2-3 krát denne, ideálne pre dospelých. 

Kapsule sa užívajú ako doplnok stravy na podporu celkového zdravia, zvyčajne 1-2 denne, vhodné pre dospelých. 

Miska plná kúskov červenej živice, známej ako dračia krv, na drevenom povrchu.

Má dračia krv vedľajšie účinky?

Dračia krv má aj niekoľko vedľajších účinkov, ktoré by ste mali zohľadniť pred začatím jej  užívania. Pri topickom použití môže dračia krv spôsobiť podráždenie pokožky, svrbenie a pálenie, najmä u ľudí s citlivou pokožkou alebo alergiami. Zriedkavo sa môžu vyskytnúť aj alergické reakcie ako vyrážky a opuchy. 

Pri perorálnom užívaní sa niektorí pacienti môžu stretnúť s gastrointestinálnymi problémami, vrátane žalúdočných nevoľností, bolestí brucha, hnačky alebo zápchy. 

 

Alergické reakcie sú aj pri perorálnom užívaní menej časté, ale možné. 

Deti sú citlivejšie na vedľajšie účinky, a preto je dôležité presne dodržiavať dávkovanie a konzultovať použitie s pediatrom. Starší ľudia môžu mať zvýšené riziko nežiaducich účinkov, najmä ak užívajú iné lieky. 

Pre tehotné a dojčiace ženy bezpečnosť dračej krvi nie je dostatočne preskúmaná, preto sa odporúča jej použitiu vyhnúť, pokiaľ nie je predpísaná lekárom. No uvádza sa, že jej lokálne použitie je úplne kompatibilné s dojčením, v prípade, že sa neaplikuje na hrudník a nepríde do kontaktu s dieťaťom. 

Pred použitím akéhokoľvek prípravku je vhodné aby ste dané použitie konzultovali s odborníkom, aby sa predišlo možným nežiaducim účinkom alebo interakciám s inými liekmi. 

 

Komu sa užívanie dračej krvi neodporúča?

Dračia krv sa neodporúča užívať niektorým skupinám ľudí a pacientom s určitými zdravotnými stavmi: 

  • deti mladšie ako 6 rokov, kvôli citlivejšiemu organizmu na aktívne zložky dračej krvi, 
  • tehotné a dojčiace ženy by mali byť pri užívaní dračej krvi opatrnejšie, pretože nie sú dostupné dostatočné výskumy, ktoré sa týkajú bezpečnosti užívania dračej krvi v tomto období života ženy, 
  • ľudia s autoimunitnými ochoreniami, ako je napríklad lupus, reumatoidná artritída alebo skleróza multiplex, by mali byť pri užívaní dračej krvi opatrní, pretože dračia krv môže stumolovať imunitný systém, čo môže zhoršiť príznaky autoimunintých ochorení, 
  • pacienti užívajúci antikoagulačné lieky (napr. warfarín) by mali byť opatrní, pretože dračia krv môže mať antikoagulačné účinky a zvýšiť riziko krvácania, 
  • ľudia užívajúci lieky na vysoký krvný tlak, pretože dračia krv môže interagovať s antihypertenzívnymi liekmi viacerými spôsobmi, ako napríklad znižovať alebo zvyšovať ich koncentráciu v krvi, čo môže ovplyvniť účinnosť antihypertenzív. 

 

Zdroje:

 

Sange de drago: beneficios y contraindicaciones.- https://mejorconsalud.as.com/sangre-de-drago/#google_vignette

 

Sangre de drago (Croton urucurana). – https://mexico.inaturalist.org/taxa/601675-Croton-urucurana

 

Sangre de drago y lactancia materna: son compatibles? https://www.e-lactancia.org/breastfeeding/dragon-s-blood/product/

 

Dragon’s blood. –

https://www.britannica.com/topic/dragons-blood-resin

 

The benefits of Dragon’s blood. – https://www.thegoddesscollective.ch/blogs/blog/the-benefits-of-dragons-blood

 

Dragon’s blood uses , benefits and side effects. https://www.drugs.com/npc/dragon-s-blood.html

Plus Plus

Nenechajte si ujsť novinky
o akciách a produktoch