Táto webová stránka používa cookies, aby sme vám mohli poskytnúť čo najlepšiu používateľskú skúsenosť. Informácie o súboroch cookie sa ukladajú vo vašom prehliadači a vykonávajú funkcie, ako je rozpoznanie vás, keď sa vrátite na našu webovú stránku, a pomáhajú nášmu tímu pochopiť, ktoré časti webovej stránky sú pre vás najzaujímavejšie a najužitočnejšie.
Gastritída je termín, ktorý zahŕňa ochorenia spôsobujúce zápal žalúdka. Gastritída môže byť spôsobená baktériami alebo inými látkami, ktoré dráždia sliznicu žalúdka, ako napríklad alkohol, nikotín alebo lieky proti bolesti. V niektorých prípadoch môže podmieňovať vznik vredových ochorení a zvyšovať riziko rakoviny žalúdka. Zápal žalúdka môže vyvolať bolesť, poruchy trávenia a pocit nevoľnosti.
Príčiny vzniku gastritídy
Gastritída je ochorenie, označujúce zápal žalúdočnej sliznice, ktoré môžu vyvolať rôzne faktory. Akútna gastritída je dočasný zápal žalúdočnej sliznice, ktorý môže vyvolať slizničné krvácanie, poškodiť epitelové bunky a spôsobiť eróziu slizničnej výstelky. Chronická gastritída sa vyvíja postupne a vyžaduje si nepretržitú liečbu a sledovanie. Dlhodobý zápal žalúdka môže opotrebovať sliznicu a viesť k ďalším zdravotným problémom.
Množstvo faktorov, ako infekcia, stres, zranenia, lieky, alkohol alebo poruchy imunitného systému môžu spôsobiť vznik špecifických typov gastritídy:
- Erozívna gastritída, vo všeobecnosti ju spôsobuje alkohol, stres, dráždivé látky, ako sú drogy, aspirín a nesteroidné protizápalové lieky. Menej časté príčiny vzniku erozívnej gastritídy zahŕňa Crohnovu chorobu, bakteriálne a vírusové ochorenia alebo priame poranenia.
- Neerozívna gastritída je spôsobená baktériou Helicobacter pylori.
- Vírusová alebo plesňová gastritída sa môže vyvinúť u ľudí s ochoreniami imunitného systému, ako AIDS, rakovinou alebo pacienti, ktorí užívajú imunosupresívne lieky.
- Akútna stresová gastritída, je spôsobená náhlou chorobou alebo úrazom. Príčinami bývajú popáleniny kože, úrazy hlavy a poranenia, ktoré vedú k silnému krvácaniu. Stále je v štádiu skúmania otázka, prečo môže ťažké úrazové ochorenie spôsobiť zápal žalúdka. Môže to súvisieť so znížením prietoku krvi do žalúdka, zvýšením množstva kyseliny v žalúdku alebo zhoršením funkcie žalúdka.
- Gastritídu môže vyvolať aj ožiarenie radiačnou terapiou, ktorá je podaná do oblasti ľavého kvadrantu hrudníka alebo hornej polovice brucha, čo môže dráždiť žalúdočnú sliznicu.
- Atrofická gastritída spôsobuje výrazné stenčenie žalúdočnej sliznice a stratu mnohých buniek produkujúcich kyselinu a enzýmy. Vyskytuje sa u ľudí, ktorých vlastné protilátky imunitného systému napadnú sliznicu žalúdka, taktiež u pacientov s chronickou infekciou vyvolanou H. pylori a taktiež u tých, ktorým bola odstránená časť žalúdka.
- Eozinofilná gastritída sa vyskytuje v dôsledku vypuknutia alergickej reakcie na napadnutie žalúdka črevnými červami. Pri tomto type príčina nie je presne známa ale je dokázané, že sa eozinofily (typ bielych krviniek) hromadia v žalúdočnej sliznici.
- Gastritída po gasterektómii je typická pre ľudí, ktorým bola chirurgicky odstránená časť žalúdka. Tento chirurgický zákrok naruší prietok krvi do žalúdočnej sliznice a podmieňuje v mieste zošitia vznik zápalu.
- Ménétrierova choroba je zriedkavé ochorenie. Pri tomto type gastritídy sa na stenách žalúdka vytvárajú veľké záhyby a cysty, ktoré sú naplnené tekutinou. Taktiež toto ochorenie môže byť vyvolané abnormálnou imunitnou reakciou a predpokladá sa aj možné spojenie s bakteriálnou infekciou H. pylori.
Za príčinou vzniku gastritídy je aj tvorba nadmernej žalúdočnej kyseliny, ktorá môže poškodiť sliznicu žalúdka. Jedenie určitých potravín, najmä korenisté, pikantné jedlá, spracované potraviny, vyprážané jedlá alebo pitie sýtených bublinkových nápojov a kávy negatívne ovplyvňuje zápal žalúdka. Nízka hladina železa alebo vitamínu B12 môže podmieňovať vznik zápalu žalúdka
Príznaky gastritídy
Symptómy gastritídy sa zvyčajne objavia rýchlo a sú prítomné niekoľko dní. Akútna gastritída zvyčajne rýchlo odznie, keď sa lieči príčina, ktorá vyvolala zápal. Medzi symptómy gastritídy patria najmä poruchy trávenia (dyspepsia), ktoré sa prejavujú najmä ako:
- bolesť žalúdka,
- opuch v hornej časti brucha,
- nevoľnosť,
- zvracanie,
- pálenie záhy,
- nechuť do jedla,
- pocit plnosti a nafúknutia,
- grganie a nadúvanie,
- hnačka.
Zápal žalúdka môže vyvolať len mierne príznaky, ktoré prichádzajú a odchádzajú. Závažná gastritída môže vyvolať silné krvácanie v gastrointestinálnom trakte. Príznakom, že trpíte gastritídou je aj to, ak ste výrazne schudli bez toho aby ste sa o to pokúšali, bývate často chorý a aj po veľmi malom jedle sa cítite sýti. Komplikácie gastritídy zahŕňajú vredy žalúdka, krvácanie a zúženie vývodu žalúdka.
Liečba gastritídy
Nech je už príčina gastritídy akákoľvek, symptómy gastritídy možno zmierniť liekmi. Mierne tráviace ťažkosti, ktoré sú ovplyvňované zápalom žalúdočnej sliznice, vám môže pomôcť odstrániť lekárnik prostredníctvom voľnopredajných liekov. Na zmiernenie symptómov gastritídy sa používajú:
- antacidá a algináty, ktoré pomáhajú zastaviť dráždivú žalúdočnú kyselinu v žalúdku a v pažeráku,
- inhibítory protónovej pumpy, ktoré znižujú množstvo kyseliny, ktorú žalúdok tvorí,
- tinctura amara, ktorá sa používa pri tráviacich ťažkostiach, na podporu chuti do jedla a trávenia,
- šťava z aloe vera, pomáha zvládať symptómy gastritídy, obsahuje antioxidanty a pomáha zmierňovať zápal.
V liečbe gastritídy sa používajú aj ďalšie lieky, ktoré sú viazané na predpis a indikované pacientovi na základe lekárskeho vyšetrenia. Medzi tieto lieky patria H2 antihistaminiká (famotidín, ranitidín, nizatidín, roxatidín, cimetidín), ktoré znižujú sekréciu žalúdočnej kyseliny. Taktiež môže lekár odporučiť užívanie cytoprotektívnych látok (sukralfát, zásaditý citrónan bizmutitý, prostaglandíny, vitamíny, antioxidanty), ktoré pomáhajú hojiť žalúdok a tiež zabraňovať jeho podráždeniu.
Okamžite je potrebné vyhľadať lekára, ak vraciate krv alebo vaše zvratky pripomínajú mletú kávu. Vaša stolica je extrémne čierna, páchnuca a lepkavá. Taktiež, ak máte silnú bolesť brucha alebo hrudníka, ktorá sa objavila veľmi náhle. Ak vás trápi bolesť brucha, ktorá pretrváva viac ako týždeň zvážte návštevu vášho všeobecného lekára.
Stravovacie odporúčania pri gastritíde
Zatiaľ čo konkrétne odporúčania v liečbe gastritídy môžu byť individuálne pretože závisia od závažnosti príznakov a jednotlivých faktorov každého pacienta, existuje niekoľko všeobecných princípov stravovania, ktoré sa môžu uplatniť pri zápale žalúdka. Zamerať by ste sa mali na varenie a jedenie domácich jedál s minimom spracovaných potravín. Vaše jedlo by sa malo skladať najmä z bielkovín, zdravých tukov a komplexných sacharidov. Diéta na zápal žalúdka alebo jednoducho povedané, čo jesť keď máte zápal žalúdka obsahuje podľa odporúčaní:
- zameranie sa na ľahko stráviteľné jedlá, ako napríklad varená zelenina a chudé bielkoviny,
- jesť menšie porcie jedla, s odstupom minimálne tri hodiny,
- zvýšený príjem fermentovaných potravín, ako sú jogurty s probiotikami, kyslá kapusta, kvasené potraviny, ktoré podporujú zdravie mikrobiómu a môžu pomôcť v liečbe tráviacich problémov.
Existujú rôzne stravovacie režimy, ktoré sa ľudia snažia aplikovať do svojho životného štýlu. Človek sa stále učí mnohým veciam a to, čo platilo v minulosti, môžu vyvrátiť nové poznatky a štúdie. Preto by sme si svoje vedomosti mali obohacovať a byť otvorený novým možnostiam liečby a stravovania počas gastritídy. Za zmienku stojí novodobý trend, ktorý sa čoraz viac dostáva do povedomia, a to je fasting a carnivore stravovanie.
Fasting, v preklade pôst môže byť užitočným nástrojom na odľahčenie tráviaceho systému a umožnenie žalúdku čas na obnovu počas fázy nejedenia. Krátke obdobia pôstu môžu zmierniť zápal a podráždenie tráviaceho traktu. Pôst sa vykonáva v rôznej dĺžke, pričom najzákladnejší je čas 14 hodín bez jedla a 10 hodín, počas ktorého konzumujeme potravu. Ďalším intervalom môže byť 16/8, 18/6 alebo 20/4. Niektorí ľudia praktizujú aj dlhšie pôsty, no vždy sa odporúča nezačínať bezhlavo ale naštudovať si o tom dôkladné informácie alebo vyhľadať odborníka, ktorý vám s nastavením takéhoto typu stravovania pomôže.
Carnivore strava, sa zameriava výlučne na konzumáciu mäsa a živočíšnych produktov. Stále patrí medzi kontroverzný typ stravovania, pretože sa vymyká doterajším všeobecným odporúčaniam. Zástancovia tohto stravovania považujú za benefity jednoduchosť pre dodržanie a prípravu jedál z obmedzenej škály potravín, ktorá uľahčuje plánovanie jedál a nákup potravín. Mnohí pocítili zlepšenie a zmiernenie rôznych zdravotných problémov, ako sú zápalové ochorenia, medzi ktoré patrí aj gastritída. Taktiež množstvo ľudí na tomto type stravovania schudlo, pretože obmedzili najmä prísun sacharidov, ktoré nahradili živočíšnymi bielkovinami a tukmi, ktoré považujú za esenciálne.
Ak máte otázky alebo pochybnosti o svojich stravovacích návykoch, môže byť pre vás užitočné konzultovať vaše stravovanie s výživovým odborníkom, ktorý vám dokáže pomôcť objektívne prehodnotiť vaše súčasné stravovanie. Celkovo je zdravá strava kľúčovým pilierom zdravého životného štýlu a môže mať pozitívny vplyv na celkové zdravie a pohodu. Sledovanie svojho príjmu živín je veľmi dôležité pre zachovanie dlhodobého zdravia.
Opatrenia na prevenciu a zmiernenie príznakov
Ak sa u vás prejavia príznaky zápalu žalúdka a spôsobujú len mierne poruchy trávenia, existujú možné opatrenia, ktoré vám môžu pomôcť. Znížte príjem kofeínových nápojov, ako je čaj, káva, kola a energetické nápoje. Uprednostnite počas spánku vyvýšenú polohu a použite extra vankúš, aby vaša hlava a ramená boli položené vyššie, zabránite tým stúpaniu žalúdočnej kyseliny do hrdla počas odpočinku. Mali by ste si udržiavať zdravú hmotnosť a zbaviť sa nadváhy. Prekonzultujte s lekárom manažment vašej liečby, ak sa dlhodobo liečite liekmi od bolesti a zápalu, ako je napríklad ibuprofén, diklofenak, aspirín a pod.
Jedzte posledné jedlo 3 až 4 hodiny pred spaním a neľahnite si hneď potom ako sa dobre najete. Vyhýbajte sa kyslým potravinám a nápojom, taktiež šumivým, korenistým, pikantným, mastným a spracovaným jedlám. I keď vás trápia tráviace ťažkosti a máte pocit, že by vám problém so žalúdkom mohlo pomôcť vyriešiť chladené pivo, nie je tomu tak. Vo všeobecnosti sa neodporúča alkoholom a bublinkovými nápojmi riešiť tráviace ťažkosti, pretože dráždia žalúdočnú sliznicu, môžu spôsobiť nadúvanie a spomaliť vaše trávenie. Uprednostnite radšej ľahkú prechádzku, ktorá podporuje pohyb potravy v črevách a zmierňuje pocit ťažkosti po jedle. Vypiť môžete niektoré bylinné čaje, ktoré majú upokojujúce účinky na tráviaci systém a pomáhajú odstraňovať tráviace problémy.
Ak tráviace ťažkosti pretrvávajú alebo sú veľmi nepríjemné, mali by ste sa poradiť so svojím lekárom, aby ste zistili príčinu a odporučil vám vhodnú liečbu.
Zdroje:
Gastritis: What it is, symptoms , causes, treatment. – https://my.clevelandclinic.org/health/diseases/10349-gastritis
Gastritis aguda.- https://ada.com/es/conditions/acute-gastritis/
Conoce los síntomas y causas de la gastritis.- https://www.clinicarenaca.cl/gastritis
Gastritis- NHS.- https://www.nhs.uk/conditions/gastritis/