Táto webová stránka používa cookies, aby sme vám mohli poskytnúť čo najlepšiu používateľskú skúsenosť. Informácie o súboroch cookie sa ukladajú vo vašom prehliadači a vykonávajú funkcie, ako je rozpoznanie vás, keď sa vrátite na našu webovú stránku, a pomáhajú nášmu tímu pochopiť, ktoré časti webovej stránky sú pre vás najzaujímavejšie a najužitočnejšie.
Bolesť v podbrušku je veľmi nešpecifický príznak. Je prejavom mnohých ochorení, či už u žien alebo mužov. Avšak, povedzme si pravdu, viac sa s touto bolesťou stretávajú ženy. V oblasti podbruška sú uložené dôležité orgány ako močové ústrojenstvo, pohlavné orgány aj hrubé črevo. Takúto bolesť netreba podceňovať. Čo ju spôsobuje a ako to riešiť?
Príčiny bolestí podbruška
Menštruačné bolesti u žien
Bolesť je spôsobená kontrakciami stien maternice v podbrušku, tieto bolesti sa môžu vyskytovať už týždeň pred očakávanou menštruáciou a môžu pretrvávať aj počas nej. Pri týchto bolestiach je vhodné užívať magnézium, piť ženské bylinné čaje, pri veľmi silných bolestiach môžte siahnuť po tabletách od bolesti a uvoľnenie kŕčov (napríklad: Panadol femina, No-Spa tbl).
Ovulácia u žien
Kŕče v podbrušku mimo menštruácie a bolesť spôsobuje napínanie väzov a opuch vajcovodu, tiež prasknutie folikulu a uvoľnenie vajíčka z vaječíka. Táto bolesť nezvykne trvať dlhšie ako 24 hodín, objavuje sa približne v polovici cyklu a zvyčajne je zvládnuteľná aj bez medikamentóznej liečby.
Kŕče, pichanie a bolesť v podbrušku v tehotenstve: Príznak tehotenstva?
Bežný jav, ktorý pociťuje viac ako polovica žien. Väzy maternice sa rozpínajú, čo spôsobuje bolesť. Pokiaľ sa bolesť nezhoršuje a nie je trvalá, netreba mať obavy.
Myómy, cysty, endometrióza, zápal pohlavných orgánov
Aj pri týchto ochoreniach je typická bolesť v podbrušku. Pokiaľ nepoznáte príčinu bolesti a bolesť sa opakovane vracia, je potrebné navštíviť vášho lekára, správne určiť diagnózu a nastaviť liečbu.
Bolesť v podbrušku u mužov: Zväčšená prostata alebo zápal semenníkov
Prejavuje sa aj bolesťou v podbrušku, ktorá môže vystreľovať až do slabín, horúčkou a bolesťou pri pohlavnom styku.
Zápal močových ciest
Je pomerne často sprevádzaný týmito bolesťami. Postihuje viac ženy ako mužov, je to kvôli kratšej močovej rúre a tak sa ľahšie dostane infekcia do močového ústrojenstva. Niekedy stačí piť veľa urologických čajových zmesí, pridať brusnicové prípravky alebo prípravky s D-manózou, ktoré čistia močový mechúr. No ak príznaky neustupujú je potrebné vyhľadať lekársku pomoc a nasadiť antibiotickú liečbu.
Apendicitída – zápal slepého čreva
Bolesť je tupá, zhoršuje sa stlačením alebo pohybom, sprevádzaná horúčkou, zvracaním. V tomto prípade je nutná návšteva lekára, antibiotická liečba až chirurgické odstránenie.
Divertikulitída
Zápalové ochorenie hrubého čreva, kde sa v čreve vytvára vydutina, ktorá vzniká oslabením črevnej steny a zvýšeným tlakom v čreve. Spôsobuje to hlavne zlé stravovanie a časté zápchy.
Bolesť a kŕčve v podbrušku a hnačka: Crohnova choroba a ulcerózna kolitída
Zápalové ochorenie čriev, pričom crohnova choroba môže postihnúť ktorúkoľvek časť tráviaceho traktu, no ulcerózna kolitída je charakteristická pre hrubé črevo. K bolesti v podbrušku sú však pridružené hnačky, vracanie dokonca sa objavuje aj krvavá stolica.
Plynatosť alebo flatulencia
Plynatosť taktiež môže spôsobiť nepríjemne bolesti v oblasti brucha a čriev. Zastavené vetry alebo prehnaná plynatosť nás vedia potrápiť hlavne v spoločnosti. Hlavnou príčinou býva nevhodné stravovanie alebo zlá črevná flóra. Dajte si preto pozor, čo si vyberiete na obed, ak vás čaká rande alebo romantická večera.
Hernia – pruh – prietrž
Ide o oslabenie brušnej steny, resp. vyklenutie brušnej blany, ktorá prekrýva brušné orgány. Môže byť spôsobená namáhaním svalstva v oblasti brucha, silným kašľom, tehotenstvom či nadváhou. Pri podozrení na herniu je najlepšie vyhľadať lekársku pomoc.
Riešenia bolestí podbruška
Nie každú z vyššie uvedených príčin vieme vyriešiť aj bez lekárskej pomoci, no mnohým z nich môžeme predísť úpravou stravy a vylepšením životného štýlu.
- V prípade zápchy a plynatosti je vhodné doplniť probiotiká a vlákninu (10 PRO-BIO PRÉMIUM + VLÁKNINA, OPTIFIBRE vláknina, FLATUMED FORTE proti nadúvaniu), netreba zabudnúť ani na dostatočný pitný režim.
- Pri zápale močových ciest siahnite po brusniciach, urologických čajovinách. Veľmi dobré klinické výsledky majú aj prípravky s obsahom D-manózy – porovnateľný účinok s antibiotickou liečbou (napríklad BRUSNICE AKUT FORTE, NEPHROSAL, FEMANNOSE N)-
- Pri menštruačných bolestiach alebo pri ovulácii je vhodné suché teplo v podobe hrejivých náplasti, magnézium vo forme tabliet alebo prášku, pri silných bolestiach analgetiká (VOLTATHERM hrejivé náplaste, MAGNEROT, PANADOL FEMINA).
- Na zväčšenú prostatu sa z bylín najviac využíva Serenoa plazivá, ktorá je buď samotná alebo v kombinácii s ďalšími bylinami obsiahnutá v rôznych prípravkoch (PROSTAKAN FORTE, PROSTA-MIX, PROSTAMOL UNO).
Je veľa dôvodov na bolesť v podbrušku. V niektorých prípadoch môže ísť o banálnu vec, ktorú vyrieši zmena stravy alebo životného štýlu. V horších prípadoch môže ísť o život ohrozujúci stav, ktorý si vyžaduje návštevu lekára až chirurgický zákrok. Preto nepodceňujte opakujúcu sa bolesť v podbrušku, s ktorou si neviete dať rady, ale radšej navštívte svojho lekára.