Táto webová stránka používa cookies, aby sme vám mohli poskytnúť čo najlepšiu používateľskú skúsenosť. Informácie o súboroch cookie sa ukladajú vo vašom prehliadači a vykonávajú funkcie, ako je rozpoznanie vás, keď sa vrátite na našu webovú stránku, a pomáhajú nášmu tímu pochopiť, ktoré časti webovej stránky sú pre vás najzaujímavejšie a najužitočnejšie.
Ako si vybrať účinný repelent proti komárom a kliešťom? Rady pre deti aj dospelých

S príchodom teplého počasia trávime viac času vonku, či už v prírode, pri vode alebo na záhrade. Často pritom zabúdame na riziko, ktoré predstavujú komáre a kliešte. Tie nespôsobujú len nepríjemné štípance, ale sú aj prenášačmi chorôb ohrozujúcich zdravie. Účinná ochrana je preto kľúčová a spoľahlivým riešením je použitie kvalitného repelentu.
Prečo je dôležité používať repelent?
Kliešte, malé parazity nenápadne číhajúce v tráve, nízkych krovinách či na okrajoch lesov, sú známymi prenášačmi minimálne dvoch závažných ochorení:
- Lymská borelióza – bakteriálna infekcia, ktorá môže postihnúť rôzne orgány – kožu, kĺby, nervový systém aj srdce.
- Kliešťová encefalitída – vírusový zápal mozgu a mozgových blán.
Kým proti kliešťovej encefalitíde existuje účinné očkovanie, proti lymskej borelióze vakcína pre ľudí zatiaľ dostupná nie je. O to dôležitejšia je prevencia prisatia kliešťa.
Špecifický repelent na kliešte funguje tak, že kliešťa buď odpudí ešte pred kontaktom s kožou, alebo mu znemožní či sťaží prisatie.
Komáre sú nielen otravné, ale v našich zemepisných šírkach môžu prenášať aj vírus Západného Nílu, ktorý spôsobuje ochorenie podobné chrípke, no u niektorých ľudí môže prerásť do vážnejšej formy postihujúcej nervový systém. Orientujú sa na teplokrvné živočíchy a vyhľadávajú ich na základe tepla a oxidu uhličitého, ktorý vydychujeme (aj vylučujeme kožou). Majú dobre vyvinutý čuch a ľahko sa orientujú aj podľa nášho potu. Väčšina repelentov maskuje pach nášho potu a tým znemožňuje komárom nás ľahko nájsť, alebo ich jednoducho odpudzujú.
Kvalitný repelent proti komárom nás chráni nielen pred nepríjemným svrbením, ale znižuje aj riziko prenosu potenciálnych infekcií.
Štípance a uhryznutia hmyzom môžu spôsobiť aj výrazné lokálne reakcie (veľké opuchy, bolestivé začervenanie) alebo dokonca vážne alergické reakcie. Nepríjemné svrbenie nás navyše často núti škriabať sa, čím si môžeme do ranky zaniesť infekciu a spôsobiť si ďalšie komplikácie. Používanie repelentu na hmyz teda chráni naše zdravie hneď na niekoľkých úrovniach.
Typy repelentov a ich účinné látky
Kľúčom k účinnosti je aktívna (účinná) látka a jej koncentrácia v produkte. Práve tieto faktory určujú, proti akému hmyzu bude repelent pôsobiť a ako dlho nás bude chrániť.
Repelenty môžeme rozdeliť do dvoch základných skupín podľa pôvodu účinnej látky: syntetické a prírodné.
Syntetické repelenty: Obsahujú chemicky vyrobené látky, ktoré sú zvyčajne veľmi efektívne a poskytujú dlhodobú a spoľahlivú ochranu.
- DEET: Najznámejšia a veľmi účinná látka proti širokému spektru hmyzu. Vyššia koncentrácia znamená dlhšiu ochranu (na bežné podmienky stačí 10-30 %, na dlhší pobyt/trópy až 50 %). Môže byť mastnejší a poškodiť plasty. Pre deti sa volia nižšie koncentrácie. Mnohými považovaný za najúčinnejší repelent.
- Ikaridín (Picaridin): Moderná látka, účinnosťou porovnateľná alternatíva k DEET. Je menej mastný, bez zápachu, nedráždi a nepoškodzuje plasty. Vhodný aj pre citlivú pokožku a často používaný v repelentoch pre deti.
- IR3535: Veľmi bezpečná a málo dráždivá látka, vhodná pre deti a citlivú pokožku, aj keď s potenciálne kratšou dobou účinnosti.
Prírodné repelenty:
- Citriodiol® (PMD/OLE): Najúčinnejšia prírodná látka (z eukalyptu citrónového), účinnosťou porovnateľná s nižšími koncentráciami DEET. Zvyčajne sa neodporúča deťom do 3 rokov.
- Esenciálne oleje (citronela, levanduľa atď.): Majú obmedzenú a krátkodobú účinnosť (hlavne proti komárom, menej proti kliešťom), vyžadujú častú reaplikáciu a môžu dráždiť pokožku. Nevhodné ako primárna ochrana v rizikových oblastiach.

Ako vybrať repelent podľa situácie a veku
Univerzálny repelent pre všetkých neexistuje. Pri výbere by sme mali zvážiť najmä tieto faktory:
Vek používateľa: Toto je absolútne kľúčový faktor, najmä ak vyberáme repelent pre deti alebo dokonca repelent pre bábätká.
Repelent pre bábätká (do cca 6 mesiacov až 1 roka): Pre dojčatá do 2-6 mesiacov sa vo všeobecnosti priame použitie repelentu na kožu neodporúča. Prioritou je mechanická ochrana – pomocou sieťok (na kočík a postieľku) a dlhého oblečenia. Ak je repelent nutný, hľadajte špeciálne produkty pre bábätká (niektoré s IR3535/Ikaridínom od 6 mes.), aplikujte minimálne (ideálne na odev) a poraďte sa s lekárom. Vyhnite sa DEET a PMD. Bezpečnosť je pri výbere repelentu pre bábätká absolútnou prioritou.
Repelent pre deti (od cca 1-2 rokov): Vždy dôsledne čítajte etiketu a dodržiavajte vekové odporúčania výrobcu! Vhodnou voľbou bývajú repelenty s nižšou koncentráciou ikaridínu (napr. 10-20 %) alebo IR3535. Niektoré repelenty s DEET (koncentrácia max. 10 %, prípadne do 20-30 %, podľa odporúčania) môžu byť tiež vhodné pre deti od určitého veku (často od 2 rokov), ale vyžadujú opatrnejšiu aplikáciu. Repelent sa nemá nanášať na detské ruky (kvôli riziku olizovania a kontaktu s očami), ani do blízkosti očí a úst. Po návrate domov je vhodné dieťa umyť.
Dospelí a staršie deti: Pre túto skupinu je výber najširší. Môžu používať repelenty s vyššími koncentráciami účinných látok (DEET 30-50 %, ikaridín 20 % a viac), najmä ak potrebujú dlhotrvajúcu ochranu alebo sa pohybujú v oblastiach s vysokým rizikom.
Cieľová aktivita a prostredie:
Krátkodobý pobyt s nízkym rizikom: Na večerné posedenie na terase, krátku prechádzku v meste alebo prácu na udržiavanej záhrade môže postačovať repelent s nižšou koncentráciou účinnej látky alebo kvalitný prírodný repelent. Prioritou je často repelent proti komárom.
Dlhší pobyt v prírode, vysoké riziko: Pri turistike v lese, kempovaní, rybačke alebo pobyte vo vysokej tráve siahnite po produktoch s vyššou koncentráciou DEET, ikaridínu alebo IR3535. Dôležitý je spoľahlivý repelent proti kliešťom aj repelent proti komárom. Vhodné sú aj vodeodolné varianty.
Cestovanie do trópov: Je nutné použiť vysoko účinný repelent, najlepšie s obsahom DEET (30-50 %) alebo ikaridínu (aspoň 20 %), ktorý poskytuje dlhodobú ochranu pred komármi prenášajúcimi vážne choroby.
Citlivosť pokožky: Ak máte citlivú pokožku alebo sklony k alergiám, vhodnejšou voľbou ako DEET môžu byť repelenty s ikaridínom alebo IR3535, ktoré sú všeobecne lepšie tolerované. Aj pri prírodných repelentoch (napr. s citriodiolom alebo esenciálnymi olejmi) je však možná individuálna reakcia. Pred prvým použitím nového repelentu je vždy dobré vyskúšať ho na malej ploche pokožky.
Forma repelentu a spôsob aplikácie
Výber konkrétnej formy závisí najmä od osobných preferencií a situácie, v ktorej budeme repelent používať.
- Sprej (aerosól alebo mechanický rozprašovač): Toto je asi najbežnejšia a najobľúbenejšia forma repelentu. Umožňuje rýchlu a jednoduchú aplikáciu na väčšie plochy tela aj na oblečenie.
- Lotion (mlieko), krém, gél: Často sú príjemnejšie pre ľudí so suchou alebo citlivou pokožkou, pretože môžu obsahovať aj hydratačné zložky.
- Roll-on alebo tyčinka: Sú veľmi praktické na cesty a na cielenú aplikáciu na menšie plochy, ako sú zápästia, členky, krk alebo tvár (s opatrnosťou).
- Vlhčené obrúsky: Obrúsky napustené repelentom sú skvelé do kabelky, batohu alebo na cesty.
Tipy a odporúčania pre maximálnu účinnosť repelentu
Bez ohľadu na zvolenú formu je pre dosiahnutie maximálnej ochrany kľúčová správna aplikácia repelentu:
- Vždy čítajte etiketu: Pred použitím si dôkladne preštudujte a dodržiavajte pokyny výrobcu uvedené na obale repelentu.
- Nanášajte na odhalenú kožu: Aplikujte repelent rovnomerne v tenkej vrstve na všetky časti tela, ktoré nie sú chránené oblečením. Vyhnite sa okoliu očí a úst.
- Aplikujte aj na oblečenie (ak je to povolené): Niektoré repelenty možno bezpečne aplikovať aj na odev, čo zvyšuje ochranu najmä proti kliešťom, ktoré často lezú po oblečení. Overte si túto možnosť v návode (pozor, DEET môže poškodiť syntetiku).
- Správne poradie s opaľovacím krémom: Ak používate aj krém na opaľovanie, naneste najprv ten. Počkajte približne 15-20 minút, kým sa vstrebe, a až potom aplikujte repelent.
- Aplikácia na tvár: Naneste ho najprv do dlaní a potom opatrne rozotrite na čelo a líca, pričom sa vyhnite očiam a perám.
- Neaplikujte na poranenú kožu: Vyhnite sa aplikácii repelentu na rezné rany, odreniny, spálenú alebo inak podráždenú pokožku.
- Aplikácia u detí: Repelent pre deti aplikuje vždy dospelá osoba. Nenanášajte ho na detské dlane a prsty (kvôli riziku oliznutia).
- Reaplikácia: Účinnosť repelentu je časovo obmedzená. Je potrebné ho aplikovať opakovane podľa odporúčania výrobcu, alebo častejšie, ak sa silno potíte, kúpete alebo utierate uterákom. Aj ten najlepší repelent potrebuje obnoviť.
Samotný repelent je síce základom ochrany, ale jeho účinok môžeme podporiť aj ďalšími opatreniami:
- Vhodné oblečenie: Pri pobyte v prírode, najmä v lese alebo vysokej tráve, noste oblečenie svetlej farby (na ktorom skôr zbadáte lezúceho kliešťa), dlhé rukávy a dlhé nohavice. Nohavice si zastrčte do ponožiek alebo do vyššej obuvi. Použite aj pokrývku hlavy.
- Dôkladná kontrola tela: Po každom návrate z potenciálne rizikového prostredia (les, lúka, park, záhrada) si dôkladne prezrite celé telo. Venujte zvláštnu pozornosť skrytým miestam, ako sú podpazušie, slabiny, oblasť za ušami, vlasová časť hlavy a podkolenné jamky. Skontrolujte aj deti a domácich miláčikov. Čím skôr prisatého kliešťa odstránite (ideálne do 24 hodín), tým výrazne znížite riziko prenosu infekcie. Ani účinný repelent proti kliešťom nezaručuje stopercentnú ochranu, preto je kontrola nevyhnutná.
- Vyhýbanie sa rizikovým oblastiam a časom: Ak je to možné, vyhýbajte sa miestam s najvyšším výskytom hmyzu (husté porasty, vysoká tráva, okolie stojatých vôd) v čase ich najväčšej aktivity (komáre za súmraku a úsvitu).
- Úprava okolia: Pravidelne koste trávnik, odstraňujte vysokú burinu a kroviny v blízkosti domu. Likvidujte miesta so stojatou vodou (napr. v sudoch, kvetináčoch), kde sa môžu liahnuť komáre. Na okná a dvere nainštalujte siete proti hmyzu.
Záver
Správny výber a dôsledné používanie repelentu sú kľúčové pre ochranu zdravia a pohody počas aktivity hmyzu. Pri výbere zvážte účinnú látku, koncentráciu, formu, vek používateľa a konkrétnu situáciu. Pamätajte, že najlepší repelent je ten, ktorý je pre vás účinný, bezpečný a používate ho správne a pravidelne.
V prípade neistoty, najmä pri výbere pre deti, tehotné ženy alebo osoby s citlivou pokožkou, sa poraďte v lekárni alebo s lekárom. Pre maximálnu ochranu kombinujte používanie kvalitného repelentu s vhodným oblečením a dôkladnou kontrolou tela po návrate z prírody.
Správne zvolený repelent je jednoduchý, no dôležitý krok k bezstarostnému pobytu vonku a investícia do vášho zdravia.
ZDROJE:
PharmDr. Zuzana Bugárová, Ako si vybrať repelent?, https://tradicnalekaren.sk/novinky/ako-si-vybrat-repelent/
RNDr. Zuzana Trajteľová, Repelenty proti kliešťom – ktorý je najlepší?, https://lieky24.sk/magazin/kliest/repelenty-proti-kliestom-ktory-je-najlepsi?srsltid=AfmBOoqep03kxrM0PINZV1PZgQzcM7fkzgXgkO2mUdoiyPB8XoSZVjAE
Sophie J. Balk, M.D., FAAP, How to Choose an Insect Repellent for Your Child, https://www.healthychildren.org/English/safety-prevention/at-play/Pages/Insect-Repellents.aspx

