Rezervujte si lieky na predpis ONLINE TU

Aké zdravotné problémy môžu signalizovať zväčšené lymfatické uzliny?

prosim vytvor mi alt text ku obrazku(Ako riešiť ploché nohy u detí a v dospelosti?)

Lymfatické uzliny zohrávajú kľúčovú úlohu v obrannom mechanizme nášho tela. Ako malé, nenápadné „strážne stanice“ imunitného systému filtrujú lymfu – číru tekutinu, ktorá odvádza škodliviny, baktérie a iné nežiaduce látky. Ticho a neúnavne pracujú v pozadí, rozmiestnené po celom tele – najmä v oblasti krku, podpazušia a slabín. Keď sa však niečo deje, vedia na seba upozorniť – ich zväčšenie a citlivosť môže signalizovať infekciu, zápal, ale aj vážnejšie ochorenia.

Čo sú lymfatické uzliny?

Lymfatické uzliny sú drobné, fazuľovité štruktúry, ktoré sú súčasťou lymfatického systému v tele. Lymfatický systém je dôležitý pre imunitný systém, pretože pomáha bojovať proti infekciám a odstraňovať toxíny a zvyšky z tela. 

Lymfatické uzliny fungujú ako filtrovanie stanice pre lymfu, tekutinu, ktorá cirkuluje v lymfatickom systéme. Sú umiestnené v rôznych častiach tela, ako je krk, podpazušie, slabiny, hruď a brucho. Keď lymfatické uzliny narazia na patogény ako baktérie, vírusy alebo rakovinové bunky, začnú produkovať a uvoľňovať biele krvinky, ktoré pomáhajú bojovať proti infekciám. Okrem toho lymfatické uzliny slúžia aj na filtráciu toxínov a odpadových látok z lymfy.

Keď je lymfatická uzlina infikovaná alebo zapálená, môže sa zväčšiť a byť bolestivá na dotyk. Toto zväčšenie nazývame lymfadenopatia. Príčiny zväčšenia lymfatických uzlín môžu byť rôzne, vrátane infekcií (napríklad nachladnutie alebo angína), zápalových ochorení (ako je lupus alebo reumatoidná artritída) alebo v niektorých prípadoch aj rakovinových ochorení (ako lymfómy alebo metastázy rakoviny z iných orgánov).

Zväčšenie lymfatických uzlín nie vždy znamená vážny problém, ale ak sú uzliny zväčšené na dlhší čas, sú veľmi bolestivé alebo sa vyskytujú aj ďalšie príznaky (ako horúčka, nočné potenie, únava), je dôležité vyhľadať lekársku pomoc.

Zväčšená lymfatická uzlina na krku pod ušnou maskou môže signalizovať infekciu, zápal alebo vážnejšie ochorenie.

Aká je funkcia lymfatických uzlín?

Lymfatické uzliny plnia niekoľko dôležitých funkcií v rámci imunitného systému a celkového zdravia tela. Ich hlavné funkcie sú:

  1. Filtrácia a čistenie lymfy: lymfatické uzliny fungujú ako filtre, ktoré čistia lymfu (tekutinu cirkulujúcu v lymfatickom systéme). Lymfa obsahuje rôzne látky, ako sú bunky, odpadové produkty, baktérie, vírusy a toxíny. Lymfatické uzliny zachytávajú a filtrovaním týchto látok zabezpečujú, že sa nedostanú do krvného obehu a nešíria sa po tele.
  2. Boj proti infekciám: lymfatické uzliny sú dôležitou súčasťou imunitného systému. Keď patogény (ako sú baktérie, vírusy alebo iné mikroorganizmy) vstúpia do tela, lymfatické uzliny pomáhajú aktivovať imunitnú reakciu. Uzliny obsahujú biele krvinky, najmä lymfocyty, ktoré rozoznávajú a ničia tieto patogény. Keď sa patogény dostanú do lymfy, lymfatické uzliny ich “zachytia” a spustia proces, v ktorom tieto škodlivé látky neutralizujú.
  3. Skladovanie imunitných buniek: lymfatické uzliny obsahujú rôzne druhy imunitných buniek, najmä T-lymfocyty a B-lymfocyty, ktoré hrajú kľúčovú úlohu v ochrane tela pred infekciami. Tieto bunky sú zodpovedné za rozpoznávanie a ničenie cudzích mikroorganizmov, ako aj za pamäť imunitného systému, čo znamená, že si “pamätajú” infekcie a pomáhajú telu rýchlo reagovať pri opätovnom stretnutí s rovnakým patogénom.
  4. Podpora imunitnej reakcie:keď lymfatické uzliny zachytia infekciu, uvoľňujú rôzne signálne molekuly, ktoré aktivujú ďalšie časti imunitného systému, aby bojovali proti infekcii. Tieto uzliny sú miestom, kde sa stretávajú rôzne imunitné bunky, aby vytvorili koordinovanú odpoveď na infekciu.
  5. Detekcia rakoviny:lymfatické uzliny môžu tiež hrať úlohu v detekcii rakovinových buniek. Keď sa rakovinové bunky šíria z primárneho nádoru do lymfatického systému (metastázy), môžu sa zachytiť v lymfatických uzlinách. V prípade niektorých druhov rakoviny, ako je rakovina prsníka alebo melanóm, sa práve lymfatické uzliny používajú na diagnostiku šírenia rakoviny v tele.

Lymfatické uzliny sú teda neoddeliteľnou súčasťou imunitného systému,ktorý pomáha telu brániť sa proti infekciám, filtruje škodlivé látky a deteguje prítomnosť rakovinových buniek. Keď sa lymfatické uzliny zväčšia alebo sa zmení ich vzhľad, môže to byť indikátorom infekcie, zápalu alebo iných zdravotných problémov.

Kde v tele sa nachádzajú lymfatické uzliny?

Lymfatické uzliny sú rozmiestnené po celom tele, ale najviac sa sústreďujú v oblastiach, kde sú lymfatické cievy a ktoré sú dôležité pre odvod lymfy. Nachádzajú sa najmä v oblasti krku, podpazuší, slabín, brucha a hrudníka. 

V oblasti krku sú lymfatické uzliny, ktoré filtrujú lymfu z hlavy a krku. Zväčšené uzliny v tejto oblasti môžu naznačovať infekcie alebo iné problémy, ktoré postihujú tieto oblasti. 

V podpazuší sa nachádzajú ďalšie lymfatické uzliny, ktoré filtrujú lymfu z rúk, prsníkov a hornej časti tela. Tieto uzliny môžu byť zväčšené pri infekciách, zápaloch alebo v prípade rakoviny prsníka. 

V oblasti slabín sa nachádzajú lymfatické uzliny, ktoré filtrujú lymfu z dolných končatín a genitálií, pričom ich zväčšenie môže byť spojené s infekciami alebo ochoreniami v týchto oblastiach. 

V bruchu sa nachádzajú lymfatické uzliny, ktoré odvodňujú lymfu z tráviaceho systému a panvy, a zväčšenie týchto uzlín môže naznačovať problémy s tráviacimi orgánmi. 

V hrudnej dutine, medzi pľúcami a v okolí srdca, sa tiež nachádzajú lymfatické uzliny, ktoré filtrujú lymfu z pľúc a hrudnej oblasti. Zväčšené uzliny v tejto oblasti môžu byť signálom infekcie alebo rakoviny pľúc.

Prečo sa lymfatické uzliny zväčšujú?

Lymfatické uzliny sa zväčšujú najčastejšie ako reakcia na infekciu, zápal alebo iné zdravotné problémy. Keď lymfatické uzliny zachytia patogény ako baktérie, vírusy alebo rakovinové bunky, ich úloha je aktivovať imunitný systém na boj proti týmto škodlivým látkam. Tým, že uzliny produkujú viac bielych krviniek, dochádza k ich zväčšeniu. Zväčšené lymfatické uzliny nazývame lymfadenopatiaa môžu byť spôsobené rôznymi faktormi.

Medzi najčastejšie dôvody zväčšenia lymfatických uzlín patrí infekcia. Pri vírusových infekciách, ako je nachladnutie, chrípka alebo mononukleóza, lymfatické uzliny v oblasti krku, podpazuší alebo slabín môžu reagovať zväčšením. Bakteriálne infekcie, ako angína alebo infekcie kože, môžu tiež spôsobiť zväčšenie uzlín, keď sa v nich zachytia baktérie. Okrem toho môžu infekcie, ako je tuberkulóza alebo HIV, spôsobiť chronické zväčšenie lymfatických uzlín.

Zápalové ochorenia, ako sú reumatoidná artritída, lupus alebo iné autoimunitné ochorenia, môžu tiež viesť k zväčšeniu lymfatických uzlín. Pri týchto ochoreniach imunitný systém nesprávne útočí na vlastné tkanivá, čo spôsobuje zápal, ktorý môže ovplyvniť aj lymfatické uzliny.

Rakovina môže byť ďalším dôvodom zväčšenia lymfatických uzlín. Ak sa rakovinové bunky šíria z primárneho nádoru do lymfatického systému, môžu sa zachytiť v lymfatických uzlinách a spôsobiť ich zväčšenie. Tento proces sa nazýva metastáza, a ak sú uzliny zväčšené kvôli rakovine, môžu byť tvrdšie a menej pohyblivé.

Zväčšenie lymfatických uzlín môže byť tiež spôsobené alergickými reakciami alebo očkovaniami, ktoré stimulujú imunitný systém. Zriedkavo môžu lymfatické uzliny zväčšiť aj v dôsledku iných závažnejších ochorení, ako sú ochorenia krvi alebo lymfatických systémov, ako je lymfóm.

Lekárka vyšetrí pacientke lymfatické uzliny na krku, ktoré môžu signalizovať infekciu, zápal alebo iné zdravotné problémy.

Čo môžu signalizovať zväčšené uzliny?

Zväčšené lymfatické uzliny môžu signalizovať rôzne zdravotné problémy, od bežných infekcií až po závažnejšie ochorenia. Tu sú niektoré z najčastejších príčin zväčšených lymfatických uzlín:

  1. Infekcie: Zväčšenie lymfatických uzlín je najčastejšie spôsobené infekciami, najmä bakteriálnymi a vírusovými. Pri vírusových infekciách, ako je nachladnutie, chrípka, mononukleóza (infekčná mononukleóza) alebo osýpky, môžu uzliny v rôznych oblastiach tela (napríklad na krku, podpazuší, slabinách) zväčšiť. Bakteriálne infekcie, ako sú angína, infekcie kože, alebo tuberkulóza, môžu tiež viesť k zväčšeniu lymfatických uzlín.
  2. Autoimunitné ochorenia: Zväčšené lymfatické uzliny môžu byť znakom zápalu spôsobeného autoimunitnými ochoreniami, ako sú reumatoidná artritída, lupus alebo systémová skleróza. V týchto prípadoch imunitný systém nesprávne útočí na vlastné tkanivá tela, čo vedie k zápalu a môže spôsobovať zväčšenie lymfatických uzlín.
  3. Rakovina: Zväčšené lymfatické uzliny môžu tiež signalizovať prítomnosť rakoviny, buď ako primárne nádorové ochorenie (napríklad lymfóm) alebo ako znak metastáz (šírenia rakovinových buniek z iných orgánov). Lymfómy (rakovina lymfatického systému) a metastázy (napríklad rakovina prsníka, pľúc, alebo iných orgánov) sa môžu šíriť do lymfatických uzlín, čo vedie k ich zväčšeniu.
  4. Alergické reakcie: V niektorých prípadoch môžu alergie alebo alergické reakcie viesť k zväčšeniu lymfatických uzlín. Tieto reakcie môžu byť spôsobené alergiami na potraviny, lieky, prach, peľ alebo iné alergény, ktoré stimulujú imunitný systém.
  5. Liekové reakcie: Niektoré lieky môžu spôsobiť zväčšenie lymfatických uzlín ako vedľajší účinok. Ide o reakciu na lieky, ako sú určité antibiotiká, antiepileptiká alebo vakcíny. Lymfatické uzliny sa zväčšujú ako reakcia na liek, čo môže byť dočasné.
  6. Infekcie spôsobené parazitmi: Niektoré parazitárne infekcie, ako je toxoplazmóza alebo leishmanióza, môžu tiež spôsobiť zväčšenie lymfatických uzlín. Tieto infekcie môžu byť prítomné dlhšiu dobu a spôsobujú chronické zápaly.
  7. Zápaly spôsobené prítomnosťou cudzích teliesok: Ak sa do tela dostanú cudzie telesá (napríklad po poranení, injekcii alebo chirurgickom zákroku), môže to spôsobiť lokálny zápal a zväčšenie lymfatických uzlín.

Ako rozpoznať zápal lymfatických uzlín?

Zápal lymfatických uzlín, známy ako lymfadenopatia, sa prejavuje niekoľkými charakteristickými príznakmi, ktoré vám môžu pomôcť rozpoznať tento stav. Zápal lymfatických uzlín sa zvyčajne vyskytuje ako reakcia na infekciu, zápal alebo iný zdravotný problém. Tu sú najčastejšie príznaky, ktoré môžu naznačovať zápal lymfatických uzlín:

  1. Zväčšenie uzlín: Lymfatické uzliny sa zväčšujú, keď reagujú na infekciu alebo zápal. Môžete si všimnúť, že určitá časť tela (napríklad krk, podpazušie alebo slabiny) je opuchnutá alebo má vyvýšené oblasti. Tieto zväčšené uzliny môžu byť jemné na dotyk, ale niekedy môžu byť aj tvrdé alebo bolestivé.
  2. Bolesť alebo citlivosť: Zápal lymfatických uzlín je často spojený s bolesťou alebo citlivosťou v oblasti, kde sú uzliny zväčšené. Tieto bolesti môžu byť mierne alebo silnejšie v závislosti od závažnosti zápalu.
  3. Zarudnutie alebo teplo: V niektorých prípadoch, keď sú lymfatické uzliny zapálené, môžete si všimnúť, že koža v okolí uzlín je začervenaná a môže byť teplejšia na dotyk. To je dôsledok zápalového procesu.
  4. Horúčka a zimnica: Zápal lymfatických uzlín, najmä ak je spôsobený infekciou, môže viesť k zvýšenej telesnej teplote, ktorá sa prejavuje horúčkou a zimnicou. Tento stav môže byť sprevádzaný celkovým pocitom nevoľnosti.
  5. Únava a slabosť: Pri zápale lymfatických uzlín môže človek pociťovať celkovú únavu, slabosť alebo malátnosť. Tento stav môže byť dôsledkom infekcie, ktorá spôsobuje zápal v tele.
  6. Zvýšené potenie: Nočné potenie môže byť ďalším príznakom zápalu lymfatických uzlín, najmä ak zápal súvisí s infekciou alebo iným vážnym ochorením.
  7. Zväčšenie uzlín pri infekciách v blízkosti: Lymfatické uzliny zväčšujúce sa v konkrétnych oblastiach tela často odrážajú infekciu alebo zápal v oblasti, ktorú tieto uzliny filtrujú. Napríklad zápal hrdla alebo angína môže spôsobiť zväčšenie uzlín na krku, infekcia kože môže viesť k zväčšeniu uzlín v podpazuší.

Kto vyšetruje lymfatické uzliny?

Vyšetrenie lymfatických uzlín začína návštevou praktického lekára alebo internistu, ktorý vykoná fyzikálne vyšetrenie. Lekár prehmatuje lymfatické uzliny v rôznych oblastiach tela, ako sú krk, podpazušie a slabiny, aby zistil, či sú zväčšené, bolestivé alebo tvrdé. Ak lekár zistí neobvyklosti, môže vás odoslať na ďalšie vyšetrenia alebo na konzultáciu so špecialistom.

Ak sú zväčšené uzliny v oblasti krku alebo hlavy a existuje podozrenie na infekciu alebo nádor v týchto oblastiach, môže vás poslať k ušnému, nosnému a krčnému lekárovi (otolaryngológovi). Ak sa podozrieva na rakovinu, ako je lymfóm, alebo metastázy, môže vás odporučiť onkológovi, ktorý vykoná ďalšie diagnostické testy. 

Ak je podozrenie na infekciu, môže byť vhodné konzultovať infektológa, ktorý sa špecializuje na liečbu infekčných ochorení. V prípade podozrenia na autoimunitné ochorenia, ako je lupus alebo reumatoidná artritída, môže byť potrebná návšteva reumatológa. Ak existuje podozrenie na ochorenia krvi, ako je leukémia alebo lymfóm, môže vás lekár poslať hematológovi.

Lekár vyšetrí seniorovi lymfatické uzliny na krku, zatiaľ čo sestrička sleduje vyšetrenie – zväčšené uzliny môžu naznačovať infekciu alebo vážnejšie ochorenie.

Diagnostika a liečba problémov s lymfatickými uzlinami

Diagnostika a liečba problémov s lymfatickými uzlinami závisí od príčiny ich zväčšenia alebo zápalu. Ak máte zväčšené alebo bolestivé lymfatické uzliny, lekár začne diagnostiku fyzikálnym vyšetrením, pri ktorom prehmatuje uzliny v rôznych oblastiach tela, ako sú krk, podpazušie alebo slabiny. Počas tohto vyšetrenia lekár zistí, či sú uzliny zväčšené, bolestivé, tvrdé alebo pohyblivé.

Okrem fyzického vyšetrenia sa lekár bude pýtať na vaše symptómy, ako horúčku, únavu, chudnutie alebo predchádzajúce infekcie, ktoré by mohli spôsobiť zápal lymfatických uzlín. Na potvrdenie diagnózy môžu byť vykonané laboratórne testy, ktoré ukážu príznaky infekcie alebo zápalu v tele. Môže ísť o krvné testy, ktoré zistia prítomnosť zvýšeného počtu bielych krviniek alebo iných ukazovateľov infekcie. Ak je potrebné získať podrobnejšie informácie, lekár môže odporučiť zobrazovacie vyšetrenia, ako je ultrazvuk, CT alebo MRI, aby presnejšie určuje stav lymfatických uzlín.

V prípade, že príčina nie je jasná, môže lekár navrhnúť biopsiu lymfatickej uzliny, počas ktorej sa odoberie vzorka tkaniva a vyšetruje sa pod mikroskopom. Na základe týchto testov lekár určí ďalší postup liečby. Liečba sa prispôsobí podľa zisteného problému. Ak sú lymfatické uzliny zväčšené v dôsledku infekcie, liečba bude zameraná na elimináciu infekcie, čo môže zahŕňať antivírusovú alebo antibiotickú liečbu. 

Ak je príčinou autoimunitné ochorenie, ako je lupus alebo reumatoidná artritída, lekár predpíše lieky na potlačenie zápalu, ako sú kortikosteroidy alebo imunosupresíva. V prípade rakoviny, ako je lymfóm alebo metastázy, môže byť potrebné chirurgické odstránenie uzlín, chemoterapia alebo rádioterapia. V prípade alergických reakcií sa liečba zameria na antihistaminiká alebo lieky znižujúce alergickú reakciu. 

Ak je zväčšenie uzlín spôsobené liekmi, bude potrebné upraviť liečbu podľa odporúčania lekára. V niektorých prípadoch môžu zväčšené lymfatické uzliny zmiznúť aj bez špecifickej liečby, najmä ak ide o dočasné zväčšenie spôsobené bežnou infekciou. Ak však zväčšenie trvá dlhšie alebo je sprevádzané ďalšími závažnými príznakmi, je dôležité vyhľadať lekársku pomoc.

Ako podporiť zdravie lymfatického systému?

Podpora zdravia lymfatického systému je kľúčová pre správnu funkciu imunitného systému a detoxikáciu tela. Lymfatický systém je zodpovedný za transport lymfy, ktorá obsahuje biele krvinky a pomáha odstraňovať toxíny, odpadové látky a patogény z tela. Na jeho zdravie môžete vplývať viacerými spôsobmi.

Jedným z najdôležitejších krokov je pravidelný pohyb. Cvičenie pomáha stimulovať prietok lymfy, pretože lymfatické cievy nemajú vlastnú pumpu ako krvné cievy. Pohyb, ako je chôdza, beh, joga alebo plávanie, podporuje správnu cirkuláciu lymfy a pomáha odstraňovať toxíny z tela. 

Hlboké dýchanie je ďalším spôsobom, ako stimulovať prietok lymfy, pretože pri správnom dýchaní sa zvyšuje pohyb lymfy v tele.Dôležitou súčasťou zdravia lymfatického systému je aj dostatok vody. Lymfa je z veľkej časti tvorená vodou, a preto je potrebné zabezpečiť dostatočnú hydratáciu tela. Pitie čistej vody pomáha udržiavať lymfu v optimálnom stave, čím podporuje jej schopnosť odstraňovať odpadové látky. 

Vyvážená strava tiež hrá veľkú úlohu. Strava bohatá na antioxidanty, vitamíny a minerály podporuje zdravý imunitný systém a detoxikáciu. Potraviny ako čerstvé ovocie, zelenina, orechy, semená a celozrnné produkty sú výbornými zdrojmi živín, ktoré pomáhajú udržiavať lymfatický systém zdravý.

Masáže môžu tiež pomôcť stimulovať lymfatický tok. Lymfatická masáž je špeciálna technika, ktorá pomáha podporiť prietok lymfy a detoxikáciu tela. Pravidelné masáže, najmä v oblasti krku, chrbta a podpazuší, môžu byť užitočné pre udržanie zdravia lymfatického systému.

Vyhýbanie sa toxínom a škodlivým látkam je ďalší dôležitý aspekt. Znečistenie ovzdušia, nezdravé potraviny a chemikálie môžu negatívne ovplyvniť imunitný systém a lymfatický systém. Preto je dôležité znižovať vystavenie sa škodlivým látkam a zamerať sa na zdravý životný štýl.

V neposlednom rade dostatok spánku a stresová regulácia sú zásadné pre celkové zdravie tela. Spánok je nevyhnutný na regeneráciu imunitného systému a regeneráciu lymfatických uzlín, zatiaľ čo chronický stres môže negatívne ovplyvniť funkciu lymfatického systému.

Celkovo je kľúčové prijať zdravý životný štýl, ktorý podporuje pohyb, správnu výživu, hydratáciu, kvalitný spánok a minimalizovanie stresu, čím prispieva k zdraviu lymfatického systému.

 

ZDROJE:

https://my.clevelandclinic.org/health/body/23131-lymph-nodes

https://www.cancer.org/cancer/diagnosis-staging/lymph-nodes-and-cancer.html

https://www.healthdirect.gov.au/lymph-nodes

https://www.webmd.com/a-to-z-guides/what-are-lymph-nodes

https://my.clevelandclinic.org/health/symptoms/15219-swollen-lymph-nodes

https://www.verywellhealth.com/cervical-lymph-nodes-2252142

https://www.medi.de/en/healthy-life/doctors-therapists/lymphologist/

https://my.clevelandclinic.org/health/diagnostics/22991-lymphangiography

https://www.ncbi.nlm.nih.gov/books/NBK513247/

https://www.aafp.org/pubs/afp/issues/2016/1201/p896.html

https://beatcancer.eu/lymphatic-system/?gad_source=1&gbraid=0AAAAACYkhmsV1EbzkOotWpcAatWFuFn5I&gclid=Cj0KCQjwtJ6_BhDWARIsAGanmKdYdE8KA7y5m83Ttt69JRzQw8v2SR2z4Vrflbyb0UFuSbrmjzH7JPMaAjBNEALw_wcB

https://www.cedars-sinai.org/blog/lymphatic-drainage-massage-faqs.html

https://airosmedical.com/4-exercises-to-improve-lymphatic-flow-in-the-central-lymphatics/

Plus Plus

Nenechajte si ujsť novinky
o akciách a produktoch