Rezervujte si lieky na predpis ONLINE TU

Ako a kedy začať s detskými príkrmami?

Bábätko sedí v detskej stoličke, drží lyžičku pri ústach a tvári sa váhavo. Má na sebe zelený podbradník, pred sebou má misku s jedlom, čo naznačuje, že práve skúša príkrmy.

Začiatok príkrmov je dôležitým míľnikom v živote každého dieťaťa. Je to čas, keď sa bábätko začína postupne adaptovať na nový spôsob stravovania a rozširuje svoju stravu mimo materského alebo umelého mlieka. V tomto článku vám predstavíme tipy a rady, ako a kedy s radosťou a istotou začať s detskými príkrmami pre vaše dieťa. 

Kedy začať so zavedením príkrmov?

Zoznámenie sa bábätka s tuhou stravou by malo začať, keď má dieťa okolo 6 mesiacov. Prečo čakať približne až 6 mesiacov so zavedením príkrmov? Pretože materské mlieko alebo dojčenská výživa poskytujú dostatočnú energiu a živiny, ktoré dieťa potrebuje ( s výnimkou vitamínu D v niektorých prípadoch).

Podľa NHS existujú 3 znaky, kedy je dieťatko pripravené na tuhú stravu. Objavia sa približne okolo 6. mesiaca veku, keď je bábätko schopné: 

  1. zostať v sede a drží pevne hlavičku,
  2. koordinovať oči, ruky a ústa tak, aby sa mohlo na jedlo pozerať, samo ho zdvihnúť a vložiť do úst,
  3. prehltnúť jedlo (namiesto toho, aby ho vypľulo).

Nasledujúce správanie môžu rodičia mylne považovať za príznaky, že ich dieťa je pripravené na prikrmovanie:

  • žuvanie pästí,
  • prebúdzanie sa v noci (viac ako zvyčajne),
  • potreba extra dávky materského alebo umelého mlieka.

To všetko je normálne správanie bábätiek a nie je typickým znakom toho, že sú hladné alebo pripravené začať jesť.

V minulosti bolo zvykom začať s detskými príkrmami už od 4. mesiaca. Tento trend sa registroval hlavne v dobe širokej propagácie detských príkrmoch v pohároch a v propagovaní dojčenského mlieka ako dokonalej náhrady materského mlieka. Pediatri z celého sveta sa však zhodli, že to nie je nevyhnutné. Práve naopak, dojčenie do 6. mesiacov buduje detskú imunitu, odolnosť voči alergiám a poskytuje bábätku viac času na vývoj tráviacej a nervovej sústavy.

Rodič krája hrozno na kúsky, zatiaľ čo dieťa sedí pri stole s tanierom plným rôznych druhov ovocia, zeleniny a sendvičov. Na stole sú aj misky s avokádom a iným ovocím, ktoré sú určené na príkrmy pre dieťa.

Aké príkrmové jedlá sú vhodné na začiatok?

Pri voľbe prvého príkrmového jedla sa môžeme stretnúť s dvomi prístupmi. Jedna skupina rodičov volí zeleninové príkrmy a iná ovocné. V našich zemepisných šírkach je typické začať zeleninou. Potreby každého dieťaťa sú individuálne, a preto je vhodné pozorovať, ako na príkrmové jedlá reaguje. 

Na začiatok zásadne skúšame jeden druh zeleniny (napr. mrkva, zemiak, cuketa a pod.) tri dni po sebe.

Po troch dňoch pridávame ďalší druh zeleniny (napr. mrkva so zemiakom). Tak máme pod kontrolou možné alergické reakcie.

Zeleninový príkrm doplníme o kvapku panenského olivového oleja. Bábätku bude zelenina lepšie tráviť a nepríde o vitamíny rozpustné v tukoch (A, D, E, K). Detské príkrmy zásadne nesolíme, nekoreníme.

Tabulka jedal pre deti

Postupné zavádzanie nových chutí a textúr

Na začiatku bude potrebovať dieťa len malé množstvo jedla pred obvyklým dojčením či dojčenskou výživou. Najdôležitejšou časťou zavádzania detských príkrmov u dieťaťa je, aby si zvyklo na nové chute a textúry, a naučilo sa presúvať tuhú stravu v ústach a ako ju prehltnúť. Príkrmy podávame na začiatok v kašovitej mixovanej forme, neskôr prechádzame na hrudkovitú podobu. 

Ak sa bábätko zoznámi so zeleninovými príkrmami, môžeme do stravy asi po dvoch týždňoch postupne pridávať aj mäsové príkrmy ako kvalitný zdroj železa. Po zaradení 3 – 4 druhoch mäsa ponúkame lepok.

Postupne prechádzame na všetky druhy ovocia a žĺtok, neskôr bielok. Dieťa do jedného roka má mať postupne zaradené všetky druhy zeleniny, ovocia, mäsa, mliečne výrobky, ryby, vajcia a lepok. 

Ako zavádzať príkrmy a zabezpečiť bezpečnosť a pohodlie dieťaťa

Keď dieťa zoznamujeme s tuhou stravou, je dôležité venovať zvýšenú pozornosť tomu, aby sme ho neohrozili:

  • pred prípravou príkrmu si ruky vždy umyjeme,
  • horúce príkrmové jedlá ochladzujeme a otestujeme predtým, ako ho ponúkame dieťaťu,
  • z ovocia odstraňujeme tvrdé jadierka a kôstky, z rýb a mäsa zase kosti,
  • malé okrúhle potraviny ako napr. hrozno alebo cherry paradajky nakrájame na malé kúsky,
  • vždy zostaneme pri dieťati, keď papá, pre prípad že by sa začalo dusiť,
  • dieťa musí sedieť bezpečne vo vzpriamenej polohe (aby vedelo správne prehĺtať),
  • prvý pohár s vodou alebo čajom ponúkame už v 6. mesiacoch a podávame spolu s príkrmom.

Praktické tipy a rady pre úspešné začatie s príkrmami

Jedným zo spôsobov, ako uľahčiť prvé príkrmy, je dať dieťaťu najprv trochu materského mlieka alebo dojčenskej výživy. Potom prejsť na veľmi malé polovičné lyžičky jedla a prikrmovanie ukončiť dojčením alebo umelým mliekom. Predídeme tak frustrácii bábätka, keď je veľmi hladné. 

Bábätko sedí v detskej stoličke a s úsmevom otvára ústa, zatiaľ čo mu rodič podáva lyžičku s príkrmom. Dieťa pôsobí spokojne a šťastne počas kŕmenia.

Väčšina prvých kŕmení skončí na tvári, rukách alebo podbradníku bábätka, čo je úplne prirodzené. Množstvo príkrmu zvyšujeme postupne, na začiatok stačí lyžička alebo dve. Poskytneme tak dieťaťu čas naučiť sa prehĺtať tuhú stravu.

Ak dieťa odmieta príkrmy, vrátime sa na nejaký čas výlučne k dojčeniu alebo dojčenskej výžive. Začatie s príkrmami je postupný proces, spočiatku dieťa stále prijíma väčšinu výživy z materského alebo dojčenské mlieka. Riadime sa tempom dieťaťa a nechávame ho, aby samo ukázalo kedy je hladné alebo sýte.

Počas podávania príkrmu obmedzíme rozptyľovanie na minimum. Dieťa nekŕmime pri televízore, telefóne či tablete. Ukážeme mu, ako sa stravujeme my. Bábätka radi kopírujú svojich rodičov a ostatné deti. Preto je dôležité zaviesť spoločné jedenie v kruhu rodiny a blízkych.

Pozor na lepok

Lepok je bielkovina, ktorá je súčasťou niektorých zŕn (pšenica, raž či jačmeň). Počas života sa môže rozvinúť u niektorých ľudí ako alergia na lepok spojená so zdravotnými ťažkosťami, ktoré sa môžu vystupňovať do ochorenia nazývaneho celiakia.

Vedecké výskumy tvrdia, že v období 5. až 7. mesiaca (medzi 17. – 24.týždňom) dokáže organizmus dieťaťa znášať potravinové alergény. V tomto období si buduje imunitu a odolnosť organizmu je vysoká. Preto je v tomto čase vhodné zaviesť do stravy potenciálne alergény ako je napríklad lepok. 

Pri zavádzaní lepku je dôležité pridávať ho do stravy tak, že zeleninový príkrm zahustíme malým množstvom múky – pšeničnej krupice alebo ovsených vločiek.

 

Recepty: X jednoduchých a chutných detských príkrmov

 

Pridávame aj niekoľko chutných receptov detských príkrmov.

Banánovo-vločková kaša (od 6+ mes.)

SUROVINY:

1 PL najemno pomletých ovsených vločiek, 150 ml dojčenskej vody, 2-3 PL materského alebo dojčenského mlieka.

POSTUP:

Pomleté ovsené vločky pridáme do vody a potom ich za stáleho miešania varíme aspoň 10 min. Banán ošúpeme, popučíme, pridáme mlieko, a zmiešame s hotovou ovsenou kašou. 

 

Zeleninová polievka s cestovinou (od 6+ mes.)

SUROVINY:

1 mrkva, 1 zemiak, 1 petržlen, 2 ružičky brokolice, hrsť bezvaječných cestovín, dojčenská voda, štipka mletej rasce, 1 uvarený vaječný žĺtok a petržlenová vňať.

POSTUP:

Zeleninu očistíme, umyjeme a nakrájame. Následne ju dáme do hrnca, zalejeme dojčenskou vodou, pridáme mletú rascu a varíme do mäkka. Krátko pred dovarením pridáme bezvaječné cestoviny. Do hotovej polievky pridáme rozdrvený uvarený vaječný žĺtok a ozdobíme petržlenovou vňaťou

 

Hovädzie mäso na póre s hráškom (od 12+mes.)

SUROVINY:

30 g hovädzieho mäsa, hrsť hrášku, kúsok póru, 200 ml dojčenskej vody, ryža, 2-3 kvapky olivového oleja. 

POSTUP:

Mäso narežeme na kocky, podlejeme vodou a podusíme kým nezmäkne. Pór nakrájame na kolieska, pridáme hrsť čerstvého (mrazeného) hrášku, ryžu a dusíme. Hotový príkrm pokvapkáme olivovým olejom, roztlačíme vidličkou alebo vymixujeme na požadovanú konzistenciu a tak podávame.

Plus Plus

Nenechajte si ujsť novinky
o akciách a produktoch