Rezervujte si lieky na predpis ONLINE TU

Čo na afty v ústach? Zbavte sa nepríjemnej bolesti

Afty, tiež známe aj ako aftové vredy, sú lézie nachádzajúce sa na sliznici úst. Vyskytujú sa  bežne, nie sú závažné, no vo väčšine prípadov spôsobujú bolesť a diskomfort v ústnej dutine. Častejšie nimi trpia mladí dospelí, dospievajúci a ženy. Čo pomáha na afty v ústach?

afty v ústach

Príznaky a príčiny aftových vredov

Aftové vredy sú bielej až žltej farby, obklopené lesklou červenou oblasťou. Menšie vredy majú tendenciu vymiznúť do 7 – 14 dní, nepredstavujú zdravotné riziko pre pacienta a ich veľkosť je do 1 centimetra.

Veľké aftové vredy sa v populácii vyskytujú menej často a ich priemer je väčší ako 1 centimeter. Ich výskyt je prevažne v zadnej časti úst a sprevádza ich silná bolesť, ktorá znemožňuje u pacienta komunikáciu, prijímanie potravy a tekutín. Veľké aftové vredy sa liečia niekoľko týždňov a po ich vymiznutí môžu ostať jazvy.

Ďalšie typy aftových ochorení sú rekurentná aftózna stomatitída a opakovaná aftózna stomatitída. Prejavujú sa výskytom viacerých lézií v ústach. Lézie sú malé alebo veľké a nachádzajú sa v rôznych častiach ústnej dutiny, ako je jazyk, podnebie alebo ďasná. Výskyt aftových vredov sprevádzajú symptómy ako:

  • jedno alebo viac bolestivých miest, ktoré sa postupne dostávajú do štádia otvorenej rany,
  • bolesť v postihnutej oblasti,
  • citlivosť na teplo a chlad,
  • ťažkosti s rozprávaním, prijímaním potravy a tekutín,
  • zápal v mieste výskytu afty,
  • pocit svrbenia pálenia,
  • menej časté príznaky sú horúčka a opuch lymfatických uzlín.

Medzi príčiny vzniku aftových vredov patrí:

  • poranenie v ústnej dutiny v dôsledku mechanického čistenia zubov,
  • uhryznutie do jazyka alebo líca z vnútornej strany úst,
  • nesprávna zubná pasta a ústna voda s obsahom laurylsulfátu sodného,
  • niektoré potraviny: paradajky, arašidy, škorica, konzumácia príliš korenistých a kyslých jedál,
  • autoimunitné ochorenie,
  • emocionálny stres,
  • hypovitaminóza (nízke hladiny kyseliny listovej, železa, vitamínu B12),
  • hormonálne zmeny,
  • potravinové alergie (najmä čokoláda, káva, jahody, vajcia, orechy a syry),
  • dedičnosť.

Nové štúdie sa prikláňajú k názoru, že za vznikom aftových vredov sa skrýva imunitná dysregulácia. Týka sa to najmä vzniku chronických vredov, ktoré úzko súvisia s imunitnou odpoveďou tela.

príčiny afty

Spúšťačom tejto autoimunitnej reakcie môže byť chronický stres, hormóny, alergie, zlá životospráva a dehydratácia. Autoimunitné ochorenie vzniká vtedy ak imunitný systém mylne identifikuje vlastné bunky tela ako cudzie patogény a začne uvoľňovať protilátky aby ich zlikvidoval.

Afty nie sú nákazlivé a neprenášajú sa z človeka na človeka. Avšak, sú dedičné, preto je u vás vyššia pravdepodobnosť vzniku aftových vredov, ak aj ostatní členovia rodiny nimi trpia. 

Afty v tehotenstve

Výskyt áft počas tehotenstva súvisí s nutričnými a hormonálnymi zmenami, ktorými si žena počas tohto obdobia prechádza. Dieťa absorbuje počas vývoja vysoké hladiny živín od matky, preto sa odporúča dbať na dostatočný príjem najmä, kyseliny listovej, vitamínu B12, zinku, železa a vápnika, pretože ich nedostatok môže potenciálne ovplyvňovať výskyt áft. 

Taktiež počas tehotenstva dochádza k zvýšeniu hladiny progesterónu, ktorý môže spôsobiť zápal ďasien a zvýšiť citlivosť ústnej dutiny voči korenistým a kyslým potravinám, ktoré podporujú výskyt áft. 

Vyššia úroveň stresu počas tehotenstva negatívne ovplyvňuje zdravie ústnej dutiny a oslabuje imunitný systém, čo je ďalším rizikovým faktorom pre výskyt áft.

Preto je veľmi dôležitá prevencia a starostlivosť o ústnu dutinu, ktorá spočíva v dostatočnej hygiene a v používaní dentálnej nite, medzi-zubných kefiek, dbajte na správnu životosprávu aby ste sa vyhli deficitu živín pre vaše telo, pravidelne navštevujte preventívne prehliadky u zubára (počas tehotenstva máte nárok na 2 prehliadky počas tehotenstva, hradené zdravotnou poisťovňou), doprajte si dostatočný oddych a nezabúdajte na primeraný pohyb. 

Ochrana pred vznikom aftových vredov

Primárne je dôležitá prevencia, ktorá zahŕňa starostlivosť o ústnu hygienu, dôkladné čistenie zubov, používanie medzi zubných kefiek a zubnej nite, dodržiavanie zdravej životosprávy a zaradenie do jedálnička potraviny s vyšším obsahom vitamínu B (vajcia, mäso, vnútornosti, mlieko, ryby) a vyšším obsahom vitamínu C (ovocie – citrón, višne, ríbezle, kivi… a zelenina – mrkva, rukola, kapusta, brokolica…).

Medzi preventívne opatrenia patrí aj vyhýbanie sa častej konzumácii korenistých, kyslých a príliš horúcich jedál, ktoré dráždia sliznicu úst.

Domáca liečba afty

Ak sa vo vašich ústach vyskytne nepríjemná bolestivá afta, môžete si ústa vypláchnuť čo najrýchlejšie slanou vodou. Vyhýbať by ste sa mali alkoholu, ktorý postihnutú oblasť dokáže ešte viac podráždiť.

Vyššia konzumácia jogurtu s obsahom probiotických kultúr Lactobacillus môže zmierniť výskyt aftových vredov.

Aplikácia medu viackrát do dňa pomáha svojimi antibakteriálnymi a protizápalovými vlastnosťami v liečbe áft. Taktiež tlmí bolesť, začervenanie postihnutej oblasti a zabraňuje vzniku sekundárnej infekcii.

Kokosový olej pôsobí antimikrobiálne vďaka prítomnosti kyseliny laurovej. Pomáha liečiť afty bakteriálneho pôvodu. Pôsobí antiflogisticky a odporúča sa aplikovať niekoľkokrát denne až do vymiznutia všetkých príznakov.

afty liečba

Zriedený 3% peroxid vodíka rovnakým dielom vody podporuje hojenie afty, dezinfikuje ju  a tým redukuje baktérie v ústach. Vopred zriedený roztok sa odporúča kloktať po dobu jednej minúty alebo aplikovať pomocou vatového tampónu priamo na postihnuté miesto trikrát za deň.

Rumančekový čaj sa používa na podporu hojenia a zmiernenie bolesti. Vhodné je aplikovať vlhké vrecúško rumančekového čaju na aftu a nechať pôsobiť niekoľko minút alebo pripravený vlažný rumančekový čaj kloktať trikrát do dňa.

Šalviový čaj sa tradične používa pri ochoreniach v ústnej dutine na kloktanie. Šalvia pôsobí protizápalovo, antibakteriálne, antisepticky a adstringentne, čím pomáha zmierniť bolesť. V lekárni sa okrem čaju nachádza aj množstvo bylinných prípravkov s obsahom šalvie, ktoré je vhodné aplikovať pri výskyte áft.

Liek na afty

Najstarším prípravkom na liečbu áft je v lekárni pripravovaná genciánová violeť, pacientmi nazývaná aj ako fialová vodička. Genciánová violeť je farbivo s dezinfekčným, antibakteriálnym a fungicídnym účinkom. V súčasnosti sa jej používanie neodporúča vzhľadom na potenciálne toxické a karcinogénne účinky pri dlhodobom používaní. 

Zmierniť bolesť a podporiť hojenie môžeme prostredníctvom použitia ústnej vody s antiseptickým alebo protizápalovým účinkom (napríklad Corsodyl, Curaprox perioplus+ forte CHX 0,20 %, Curasept afterapid).

Aplikácia gélu viackrát do dňa s protizápalovým účinkom s obsahom chlórhexidínu Corsodyl 1 % gél alebo aplikácia gélu/roztoku na bylinnej báze ako je Herbadent alebo Kamistad gél s lidokaínom a extraktom z rumančeka, zmierňuje nepríjemné príznaky aftových vredov a napomáha k ich hojeniu.

Ďalej môžeme siahnuť po kloktadlách s antiflogistickým, analgetickým a antimkirobiálnym účinkom (napríklad Glimbax, Tantum verde 0,15 % kloktadlo).

Vhodné je aj cmúľanie pastiliek s dezinfekčným účinkom ako napríklad Septofort, Tantum verde pastilky. Nesteroidné protizápalové lieky s účinnou látkou, ako napríklad diklofenak, naproxén alebo ibuprofén predstavujú ďalšie možnosti tlmenia bolesti a zápalu, ktorý sprevádzajú aftové vredy (Voltaren tbl, Flector, Nalgesin S, Brufen, Ibalgin 400).

Taktiež je vhodné doplniť vitamíny skupiny B, najmä kyselinu listovú (vitamín B9), kobalamín (vitamín B12) a riboflavín (vitamín B2), železo, vitamín C a zinok. Na podporu oslabenej imunity je možné zakúpiť si v lekárni prípravky s obsahom betaglukánov, echinacei, probiotík.

liek na afty

Kedy treba navštíviť lekára?

Vo väčšine prípadov nie je nutné vyhľadať lekársku pomoc v prípade výskytu afty v ústnej dutine. Ak je jej prítomnosť veľmi bolestivá alebo pretrváva dlhšie ako dva týždne, odporúča sa navštíviť lekára, ktorý zhodnotí váš zdravotný stav.

V závažnejších prípadoch lekár môže odporučiť na liečbu áft antibiotiká a kortikosteroidné masti na potlačenie zápalu. Pri chronických stavoch, kedy prítomnosť áft negatívne ovplyvňuje kvalitu života lekár môže odporučiť liečebnú metódu nazývanú kauterizácia. Táto metóda spočíva v spálení postihnutého tkaniva.

Autor:

PharmDr. Timea Martinez Noriega

Autor článku

Plus Plus

Nenechajte si ujsť novinky
o akciách a produktoch