Táto webová stránka používa cookies, aby sme vám mohli poskytnúť čo najlepšiu používateľskú skúsenosť. Informácie o súboroch cookie sa ukladajú vo vašom prehliadači a vykonávajú funkcie, ako je rozpoznanie vás, keď sa vrátite na našu webovú stránku, a pomáhajú nášmu tímu pochopiť, ktoré časti webovej stránky sú pre vás najzaujímavejšie a najužitočnejšie.
Nevoľnosť a zvracanie v tehotenstve sa považuje za bežný stav. Môže sa vyskytnúť kedykoľvek počas dňa, aj keď sa u tehotných žien najčastejšie vyskytuje ráno, preto získala pojem ,,ranná nevoľnosť´´.Nevoľnosť a zvracanie v tehotenstve zvyčajne nepoškodia plod, skôr ovplyvňujú kvalitu života, vrátane vašej schopnosti pracovať, prípadne vykonávať bežné každodenné činnosti.
Príznaky rannej nevoľnosti
- Nevoľnosť.
- Vracanie.
- Pálenie záhy resp. reflux.
- Strata chuti do jedla.
- V ťažkých prípadoch depresia a úzkosť.
Príčiny tehotenskej nevoľnosti
Príčina rannej nevoľnosti zostáva záhadou, ale predpokladá sa, že dôležitú úlohu zohráva kombinácia rôznych metabolických a fyzikálnych faktorov, vrátane:
- Vysokej hladiny hormónov, predovšetkým estrogénu a hCG.
- Kolísanie krvného tlaku, najmä nízky tlak.
- Nízka hladina cukru.
Emocionálny stres, únava, cestovanie alebo niektoré potraviny môžu problém len zhoršiť. Nevoľnosť v tehotenstve je normálna a môže sa viac zhoršovať u tehotných žien, ktoré očakávajú dvojičky, prípadne trojičky.
Zatiaľ čo presná príčina doposiaľ nie je dobre objasnená, mnohí lekári sa domnievajú, že ranná nevoľnosť je spôsobená hormónmi a to tehotenský hormón – ľudský choriový gonadotropín (hCG), ktorý sa aktivuje približne v rovnakom čase, keď je ranná nevoľnosť najzávažnejšia.Navyše, zvýšenie hormónov estrogénu a progesterónu môže vášmu telu sťažiť trávenie potravy, čoho dôsledkom je zhoršenie žalúdočnej nevoľnosti.
Kedy sa tehotenská nevoľnosť prejavuje?
Ak ste jednou z mnohých tehotných žien, u ktorých sa prejavujú ranné nevoľnosti, väčšinou sa symptómy rannej nevoľnosti začínajú prejavovať okolo štvrtého týždňa tehotenstva a vymiznú okolo 12. až 14. týždňa, čo je tesne po ukončení prvého trimestra. Avšak 1 z 5 žien trpí rannými nevoľnosťami až do druhého trimestra a niekoľko nešťastných máva nevoľnosť a vracanie počas celého trvania tehotenstva.
Nenechajte sa zmiasť názvom, pretože ranná nevoľnosť sa nevyskytuje len v ranných hodinách, ale je úplne bežné a normálne, že sa môže objaviť počas celého dňa.
Môže byť ranná nevoľnosť závažná?
Áno, v tom prípade, že ranné nevoľnosti trvajú niekoľko hodín denne a vracanie sa opakuje minimálne 4 krát za deň. Takýto stav sa nazýva hyperemesis gravidarum.
Príznaky hyperemesis gravidarum sú:
- Vracanie minimálne 4 krát za deň.
- Závažná dehydratácia (príznaky sú malá alebo žiadna tvorba moču, tmavo sfarbený moč).
- Cítite slabosť, mdloby, točenie hlavy.
- Strata na hmotnosti minimálne 3 kilogramy za týždeň.
V závažnejších prípadoch môžu byť tehotné ženy hospitalizované v nemocnici, kde zavedú infúzie na obnovu hydratácie a lieky na zmiernenie nevoľnosti.
Je ale dôležité vedieť, čo je normálne a čo nie. Ak máte akékoľvek obavy týkajúce sa rannej nevoľnosti alebo akýchkoľvek iných príznakov, v prvom rade oboznámte svojho gynekológa. Ten vám odoberie moč na diagnostiku, alebo vám vezme krv na krvné testy.
Domáce opatrenia na zmiernenie nevoľnosti
Nemusíte sa obávať a čakať na deň, kedy dôjde k ustúpeniu príznakov rannej nevoľnosti. Existuje veľké množstvo jednoduchých, účinných a bezpečných informácii, vďaka ktorým môžete bojovať, prípadne predísť tejto nevoľnosti.
Medzi zmeny vo vašej strave a životnom štýle, ktoré vám pomôžu výrazne znížiť nevoľnosť patria:
- Jedzte menšie porcie jedál
Zjedenie malého množstva občerstvenia, ako napríklad sušienky a piškóty, medzi väčšími jedlami, vám môže pomôcť predísť, aby ste sa cítili nevoľno počas dňa. Zapamätajte si však, že všetko je o nájdení rovnováhy, preto sa neodporúča prehnane sa prejedať.
- Vyhýbajte sa korenistým a ťažko stráviteľným jedlám
Niektoré jedlá a nápoje, ktoré sú ťažko stráviteľné vám môžu vyvolať nevoľnosť, preto sa odporúča vyhýbať sa kofeínovým a sladeným nápojom, ovocným džúsom s nízkym podielom ovocných štiav, surovému mäsu, suši, údeným rybám a rybám, ktoré môžu obsahovať vysoké hladiny ortuti. Naopak, zvýšte príjem potravín s vysokým obsahom bielkovín (jogurty, syry).
- Zázvor a zázvorové produkty
Tento koreň s charakteristickou arómou je obľúbený najmä v čínskej medicíne vďaka svojim vlastnostiam, ako je napr. aj zmiernenie nevoľnosti. Konzumácia zázvoru a zazvorových produktov má za úlohu upokojiť pocit nevoľnosti. Odporúča sa konzumovať zázvor vo forme (ale s mierou) cukríkov, prípadne lízaniek, či uvariť a piť zázvorový čaj. Denná dávka zázvoru by mala byť 1 gram.
- Citrusové plody
CItrón, pomaranč či limetka sa odpradávna odporúčajú a používajú na zmiernenie príznakov podráždeného žalúdka, v tehotenstve to nie je výnimkou. Citrusové plody tiež obsahujú mnoho minerálov, ktoré sú bohaté a hlavne prospešné pre zlepšenie celkového zdravia. Odporúča sa pridať jeden a pol šťavy, pripadne pár plátkov citrusov do jedného pohára čistej vody. Taktiež osvedčená metóda je aj cmúľanie citróna, kým sa nadýchnete jeho arómy.
- Konzumácia mandlí
Mandle sú známe vďaka svojmu vysokému obsahu živín, predovšetkým tukov, bielkovín a vlákniny. Práve bielkoviny údajne pomáhajú zmierniť rannú nevoľnosť, tým že pomáhajú pri trávení. Odporúča sa konzumácia namočených mandlí vo vode najmä večer, ak sa chcete vyhnúť rannej nevolnosti.
- Pyridoxín- B6 vitamín
Hoci už môže byť prítomný vo vašich prenatálnych vitamínoch, užívanie extra B6 vitamínu sa preukázalo ako účinná voľba pri zmiernení príznakov nevoľnosti. Odporúčaná denná dávka je 25 až 50 mg, ale pri užívaní vyšších dávok pyridoxínu je najlepsše tieto dávky prekonzultovať so svojim lekárom.
- Hydratácia
Ak často vraciate v tehotenstve, môže do určitej miery dôjsť k dehydratácii. Počas tehotenstva sa odporúča zvýšiť príjem tekutín. Okrem vody môžu pomôcť nahradiť živiny, ktoré stratíte pri vracaní, bylinkové čaje, predovšetkým žihľavový, ktorý vám dodáva počas tehotenstva celý rad vitamínov a prospešných látok a naviac pomáha bojovať pri pálení záhy, a mätový čaj, ktorý je nápomocný pri trávení a nanajvýš upokojuje žalúdok.
Dobrá rada je aj to, aby ste sa snažili prijímať tekutiny medzi jedlami, a to 30 minút pred alebo po jedle. Je to kvôli progesterónu, ktorého úlohou v tehotenstve je spomalenie trávenia potravy, vďaka čomu by ste mali pocit presýtenia.
- Správne načasovanie prenatálnych vitamínov
Železo, ktoré sa nachádza vo viacerých prenatálnych výživových doplnkov, zaťažuje tráviaci trakt, čím môže navodiť a zhoršiť nevoľnosť. Malý typ pri dávkovaní takýchto doplnkov je, že sa ich odporúča užívať pred spaním a nie ráno na prázdny žalúdok. Ak ani to nepomôže, prediskutujte to so svojim lekárom, a vyhnite sa prenatálnych vitamínom, ktoré obsahujú železo. Potreba železa v tehotenstve je potrebná hlavne vo vyššom štádiu tehotenstva.
- Akupunktúra
Niekoľko celosvetových štúdii potvrdzuje, že akupunktúra je účinná pri zmierňovaní príznakov rannej nevoľnosti u mnohých tehotných žien. Akupunktúra je účinná nielen na zmiernenie nevoľnosti, ale aj na príznaky
„suchého dávenia“ tehotných pacientiek a liečbu hyperemesis gravidarum (spomenuté vyššie).
- Záznam o rannej nevoľnosti
V ktorom čase sa objavuje nevoľnosť? Čo robíš, keď sa objaví? Takýmto sledovaním príznakom vám pomôže identifikovať, čo a aké spúšťače vám navodzujú nevoľnosť ( napr. pachy, jedlá).
Voľnopredajné lieky a výživové doplnky na zmiernenie nevoľnosti
Antimetil- výživový doplnok, ktorý obsahuje zázvor. Má upokojujúci účinok na žalúdok a podporuje správnu funkciu tráviaceho traktu. Je vhodný pre deti od 3 rokov, tehotné a dojčiace ženy.
Cocculine- homeopatický liek, ktorý sa používa na prevenciu a liečbu nevoľnosti. Nevyvoláva ospalosť. Určený pre deti od 1 roka, tehotné a dojčiace ženy.
Tamsus- výživový doplnok s vápnikom a so sladidlami z rastliny stevia. Pomáhajú k zlepšeniu fungovania tráviacich enzýmov. Môžu ho užívať deti od 12 rokov, tehotné a dojčiace ženy.
Možné komplikácie a kedy vyhľadať lekársku pomoc
Zavolajte ihneď svojmu lekárovi, alebo vyhľadajte okamžitú lekársku pomoc ak:
- Máte vaginálne krvácanie.
- Máte náhlu a silnú bolesť v bruchu.
- Máte horúčku.
- Točí sa vám hlava, alebo máte pocit na omdletie.
- Máte dýchavičnosť.
- Nový, alebo horší opuch nôh.
- Máte pálenie a bolesť pri močení ( príznaky infekcie močových ciest).
- Máte krv v moči.
- Strata vedomia.
- Máte náhle zmeny videnia.
- Máte príznaky hlbokej žilovej trombózy (bolesť v lýtku, v zadnej časti kolena, stehna a slabín, opuch nôh a slabín, zmena farby nôh a slabín).
- Máte príznaky preeklampsie (náhly opuch tváre, nôh a rúk a silná bolesť hlavy).
ZDROJE:
https://www.aafp.org/pubs/afp/issues/2003/0701/p121.html