Rezervujte si lieky na predpis ONLINE TU

Čo pomáha na jačmeň v oku? Pozor! Je prenosný

jačmeň v oku

Jačmeň v oku, známy aj ako hordeolum, je infekčné zápalové ochorenie mazových žliaz v oku, ktoré vedie k tvorbe bolestivého a opuchnutého hrbolčeka na okraji očného viečka. Veľmi často sa vyskytuje v oblasti mihalníc. Jačmeň v oku je potenciálne prenosné ochorenie, pretože sa môže šíriť dotykom a zdieľaním osobných predmetov, ako sú uteráky alebo používaná kozmetika. Jačmeň v oku je najčastejšie vyvolávaný bakteriálnymi infekciami a zvyčajne ho spôsobujú stafylokoky.

Prečo vzniká jačmeň v oku

Jačmeň v oku vzniká vtedy, keď sa infikuje mazová žľaza na okraji očného viečka alebo pod viečkom. Mazové žľazy sa nachádzajú na vnútornej strane viečka a produkujú maz, ktorý udržuje vlhkosť oka a zabraňuje jeho vysychaniu. V prípade zablokovania jednej z mazových žliaz v očných viečkach vzniká zápal a vhodné prostredie pre rast a množenie baktérií, čo vedie k infekcii a následne k vzniku jačmeňa. Ďalšie faktory, ktoré podmieňujú vznik jačmeňa sú:

  • oslabený imunitný systém,
  • časté trenie očí,
  • nedostatočná hygiena,
  • používanie starých alebo znečistených kozmetických výrobkov,
  • používanie kontaminovaných očných liekov.

Taktiež je viac pravdepodobné, že sa u vás vyskytne jačmeň v oku, ak už ste nejaký v minulosti mali, nosíte kontaktné šošovky alebo trpíte inými ochoreniami (seborea, rosacea, cukrovka) a očnými infekciami (blefaritída).

Príznaky jačmeňa v oku

Príznaky očnej infekcie sa u ľudí môžu líšiť. Prítomnosť jačmeňa v oku je viac menej charakteristická a symptómy obvykle zahŕňajú:

  • Bolesť a opuch: Hrbolček na očnom viečku sprevádza bolesť, ktorá sa zhoršuje pri dotyku a žmurkaní. Oko môže byť opuchnuté a citlivé na dotyk.
  • Začervenanie: Infekcia vyvoláva zápal v oblasti mazových žliaz, čo vedie k začervenaniu okolia v oblasti jačmeňa na očnom viečku.
  • Zvýšené slzenie: Niektorí ľudia majú pocit cudzieho telesa, dráždivý drsný pocit, ktorý vyvoláva nadmerné slzenie oka.
  • Prítomnosť hnisu: V ťažkých prípadoch infekcie môže byť viditeľný hnis vytekajúci z jačmeňa na oku. V prípade, ak sa u vás vyskytuje príznak pokročilej infekcie, treba okamžite vyhľadať ambulanciu očného lekára.

Väčšina prípadov jačmeňa v oku nespôsobuje závažné problémy s videním, avšak v prípade jeho prítomnosti sa ľudia stretávajú s vyššou citlivosťou na jasné svetlo.

jačmeň v oku

Domáce opatrenia na zmiernenie príznakov jačmeňa v oku a liečba jačmeňa v oku

Jačmeň v oku zvyčajne začína ustupovať 48 hodín po jeho objavení. Keďže sú oči veľmi citlivé, aj na ten najmenší príznak infekcie, dokážu človeka veľmi potrápiť. Preto je žiadúce aby sme sa daného problému v oblastí očí zbavili, čo najskôr. Pri správnej liečbe sa dá väčšina očných infekcií vyliečiť už za pár dní.

Ak sa u vás objaví jačmeň v oku, môžete vyskúšať na zmiernenie príznakov teplé vodné obklady na dobu 5 až 10 minút. Teplo pomáha otvárať a uvoľňovať zablokované mazové žľazy, čím sa podporí odtok mazu a zmierni sa opuch. Následne môžete vykonať jemnú masáž, na podporu drenáže upchatej žľazy, 3 až 4 krát denne. Dôležité je aby ste na jačmeň nevyvíjali príliš veľký tlak a ani sa ho nepokúšali prasknúť, pretože by to mohlo podporiť šírenie infekcie v oku. Môžete vyskúšať obklad s kyselinou boritou, ktorá má antispetické vlastnosti a pomáha zamedziť šíreniu infekcie a zmierniť jej príznaky. Vyhnite sa noseniu kontaktných šošoviek a make-upu, pokým jačmeň nezmizne, z dôvodu aby sa minimalizovalo podráždenie oka a zrýchlil sa proces liečby očnej infekcie.

Používajte umelé slzy s obsahom kyseliny hyalurónovej na podporu zdravia očí. Kyselina hyalurónová sa prirodzene vyskytuje v očnom maze a pomáha udržiavať povrch oka hydratovaný a hladký. Taktiež vytvára tenký film na povrchu oka, ktorý chráni oči pred vonkajšími vplyvmi a znižuje riziko vzniku infekcie.

Niektoré očné lieky, ktoré sa dajú kúpiť bez predpisu v lekárni obsahujú protizápalové zložky. Tieto očné kvapky a masti pomáhajú zmierniť bolesť a zápal spojený s jačmeňom:

  •   Ocuflash kvapky, obsahujú extrakt z očianky lekárskej, ktorá má sťahujúce a protizápalové účinky. Je vhodný pre deti od narodenia.
  •   Ophtalmo- septonex kvapky a masť, je vhodné použiť pri zápaloch očných viečok a spojiviek.
  •   OptiCleaner masť sa radí medzi kozmetické prípravky, ktoré sú určené na starostlivosť o očné viečka. Masť je zložená z manukového medu a oleja, z kôry škoricovníka a je určená na masáž jačmeňa 3 krát denne.

V prípade infekčného jačmeňa môžu byť lekárom predpísané antibiotické očné kvapky alebo masti, ktoré pomáhajú v boji s baktériami a podporujú hojenie. Antibiotické prípravky sú viazané na lekársky predpis, aby sa zamedzilo ich nadmernému užívaniu a nepodporovala sa antibiotická rezistencia.

V ťažkých prípadoch si liečba jačmeňa môže vyžadovať chirurgický zákrok. Rozhoduje o tom lekár v prípade, ak konzervatívna liečba jačmeňa nezaberá.

Opatrenia na prevenciu zníženia infekcie

Jačmeň v oku nepredstavuje vo väčšine prípadov závažné ochorenie. Je však veľmi dôležité aby sme zamedzili riziku prenosu, dodržaním niekoľkých preventívnych opatrení, kvôli jeho infekčnosti:

  •   Umývajte si dôkladne ruky mydlom a vodou, najmä pred kontaktom s očami. Dostatočná hygiena rúk minimalizuje prenos baktérií z rúk na povrch oka a zabraňuje vzniku infekcie. Ak je to možné skúste sa vyhýbať počas dňa treniu očí rukami.
  •   Denne sa dôkladne odličujte a nezdieľajte váš make-up s inými ľuďmi.
  •   Zaraďte do svojich hygienických návykov aj hygienu očí v podobe teplej navlhčenej handričky, ktorou si budete oči masírovať po dobu 5 minút. Môžete vyskúšať aj Blephaclean sterilné obrúsky, ktoré sú určené na jednorazové použitie pre očnú hygienu.

Dôležité je liečiť a zamedziť riziku prenosu očnej infekcie aj v prípade, ak máte domáceho miláčika najčastejšie psa alebo mačku. Prenos zo zvierat na človeka je pomerne zriedkavý, no môže sa vyskytnúť vtedy, ak dôjde k priamemu kontaktu s tekutinami z očí zvierat, ako sú slzy alebo hnis s následným dotykom vlastných očí. Odporúča sa, aby ste so zvieratami, u ktorých sa objavila očná infekcia navštívili veterinárneho lekára.

Kedy treba vyhľadať lekársku pomoc

I napriek tomu, že existujú domáce spôsoby a voľno predajné lieky z lekárne na liečbu jačmeňa v oku si môžu niektoré komplikovanejšie prípady vyžadovať návštevu lekára. V niektorých vážnejších prípadoch môže jačmeň v oku ovplyvniť váš zrak.

Bolestivý jačmeň sprevádza opuch, ktorý môže ovplyvniť vašu schopnosť koncentrovať sa a komfortne vidieť. Veľký jačmeň v oku môže blokovať časť zorného poľa, čo zhoršuje videnie v danej oblasti. V niektorých prípadoch môže dochádzať k miernemu zákalu rohovky v dôsledku zápalu a opuchu okolia jačmeňa. Taktiež prítomnosť jačmeňa v oku môže ovplyvniť tvar a hladkosť povrchu rohovky, čo vedie k zhoršeniu zrakových schopností. Narušenie rohovky negatívne ovplyvňuje zrakovú ostrosť.

Ak máte pocit, že vás prítomnosť jačmeňa obmedzuje v každodenných aktivitách a domáce opatrenia nezaberajú požiadajte o výmenný lístok vášho všeobecného lekára, aby ste mohli zájsť k očnému lekárovi na vyšetrenie vášho problému.

Zdroje: 

Protuberancia en el párpado.- https://medlineplus.gov/spanish/ency/article/001009.htm

Las infecciones más comunes de los ojos. – https://www.zeiss.es/vision-care/salud-y-cuidado-ocular/health-prevention/conjunctivitis-styes-eyelid-infection-the-most-common-eye-infections.html#accordionItem-483929260

Hordeolum (Stye). – https://www.hopkinsmedicine.org/health/conditions-and-diseases/hordeolum-stye

Orzuelo, causas y tratamiento – IORR Oftalmogía.- https://www.rodriguez-raton.com/tratamientos/orzuelo/

Plus Plus

Nenechajte si ujsť novinky
o akciách a produktoch