Rezervujte si lieky na predpis ONLINE TU

Jarný detox organizmu: Toto je ideálny jedálniček

Usmievajúca sa žena v kuchyni pije zelený smoothie, čo symbolizuje jarný detox a zdravý životný štýl.

Čo môžeme označiť pojmom Detox? Detoxikácia nie je len nejaký módny alebo sezónny ošiaľ, ale je to proces, ktorý je pre ľudské telo tak nevyhnutný ako príjem potravy alebo dýchanie. Prirodzenou vlastnosťou všetkých organizmov, vrátane človeka je schopnosť odstraňovať a zneškodňovať látky, ktoré svojou povahou poškodzujú organizmus a bránia prirodzeným procesom, ktoré zabezpečujú, aby prosperoval a zdravo sa vyvíjal. Človek sa  počas svojho dlhého evolučného vývoja v porovnaní s dneškom nikdy nestretol s takým množstvom cudzorodých látok, ktoré pre náš organizmus predstavujú obrovskú záťaž a stres. Detox môžeme preto vnímať ako niečo prirodzené a podporovať by sme ho mali každodennými návykmi a pozitívnou zmenou životosprávy nielen na jar. Je však pravdou, že práve v jarnom období môžeme najviac pociťovať záťaž organizmu a diskomfort spôsobené nahromadením toxických látok. Tieto látky môžu pochádzať jednak z vonkajšieho prostredia, ale môžu nimi byť aj splodiny nášho vlastného metabolizmu, ktoré nestíha naše telo cez detoxikačné orgány odstraňovať. Orgány ľudského tela, ktoré zabezpečujú proces detoxikácie sú:

  • Pečeň
  • Obličky
  • Gastrointestinálny trakt
  • Pľúca
  • Lymfatický systém
  • Koža

Ciele jarného detoxu

Hlavným cieľom detoxikácie je zlepšiť celkovú fyzickú a duševnú pohodu jednotlivca. To je možné dosiahnuť zlepšením vylučovania cudzorodých látok z organizmu, ale aj znížením ich príjmu a znížením tvorby v organizme. Celý tento proces ide ruka v ruke s celkovým zlepšením zdravotného stavu, fyzickej a psychickej odolnosti a zlepšením imunity. K nášmu cieľu, a tým je zlepšenie celkového zdravia sa môžeme dopracovať, ak sa budeme držať týchto zásad:

 

  • Zníženie príjmu priemyselne spracovaných potravín
  • Zvýšenie príjmu zdraviu prospešných prirodzených potravín
  • Zaradenie pravidelnej pohybovej aktivity
  • Užívanie doplnkov výživy podporujúcich detoxikáciu

 

Základy ideálneho jedálnička

Zníženie príjmu priemyselne spracovaných potravín

 

Jarný detox – jedálniček a zloženie stravy je to najdôležitejšie, čím môžeme ovplyvniť detoxikáciu. Vyhýbať by sme sa mali hlavne priemyselne spracovaným potravinám, ktoré obsahujú látky zlepšujúce chuťové, vizuálne vlastnosti a trvanlivosť, pre náš organizmus sú však neprirodzené a pri nadmernom príjme môžu mať toxické účinky. Toxicky pôsobia aj pri dlhodobom príjme v  malých množstvách.

Čo patrí medzi priemyselne spracované potraviny?

 

Jedná sa hlavne o potraviny u ktorých je v procese výroby pridávané množstvo syntetických látok, často označovaných ako éčka. Ich škodlivosť je veľmi rôzna a niektoré môžu byť aj úplne neškodné a mať prírodný pôvod, je preto veľmi dobré poznať tie najškodlivejšie z nich a vyhýbať sa im. Medzi priemyselne spracované potraviny patria hlavne sladkosti, sladené nápoje, údené mäsové výrobky, hotové dochucované výrobky, instantné jedlá a polotovary. Z látok,ktoré nám najviac škodia môžeme spomenúť napríklad dusitany používané na konzerváciu údených mäsových výrobkov a rýb.

 

Môžu z nich vznikať karcinogénne nitrozamíny. Veľmi diskutabilnou látkou je stimulátor chuti glutaman sodný, ktorý je podozrivý z veľkého množstva nepriaznivých účinkov ako inzulínová rezistencia a následný rozvoj diabetu, neurotoxicita a rozvoj obezity. Nepriaznivo pôsobia taktiež umelé sladidlá, konzervačné látky a farbivá. Čím menej umelých a neprirodzených zložiek budú obsahovať potraviny na našom tanieri, tým lepšie pre nás a naše zdravie. Čo sa týka ovocia a zeleniny, tie môžu obsahovať nadmerné množstvá umelých hnojív, pesticídov a ťažkých kovov, preto ak máme možnosť je dobré konzumovať kvalitné potraviny od lokálnych dodávateľov alebo vypestované doma. Veľmi dobré je držať sa zásady lokálnosti a sezónnosti. Dôležité je taktiež vyhýbať sa pravidelnej konzumácii alkoholických nápojov, pretože etanol predstavuje záťaž pre našu pečeň, čo môže viesť k jej stukovateniu a zniženiu funkcie. 

Rôzne druhy ovocia, zeleniny a džúsov usporiadané na stole s nápisom "DETOX", čo symbolizuje jarný detox.

Zvýšenie príjmu zdraviu prospešných prirodzených potravín

 

Smutnou skutočnosťou súčasnosti  je to, že potraviny už dlhodobo neobsahujú toľko mikronutrientov ako kedysi v minulosti na čo poukazujú aj rôzne vedecké štúdie. Výskumu na tomto poli sa venovala švajčiarska farmaceutická spoločnosť Geigy, ktorá sa neskôr stala súčasťou spoločnosti Novartis. Tá v rokoch 1985, 1996 a 2002 merala obsah vápnika, horčíka, vitamínu B6, kyseliny listovej a vitamínu C v rôznych druhoch ovocia a zeleniny. Výsledky poukázali na výrazný pokles hladiny meraných látok počas dlhého časového obdobia.

Graf zobrazujúci meranie obsahu vybraných vitamínov a minerálov v rôznych druhoch zeleniny a ovocia v rokoch 1985, 1996 a 2002, podľa údajov spoločnosti Geigy Pharmakonzer.

Pokiaľ nemáme možnosť zabezpečiť si kvalitnú domácu zeleninu, ovocie a iné potraviny  vo vysokej kvalite, tak sme odkázaní na obchodné reťazce. Okrem toho, že potraviny na pultoch obchodov neobsahujú to čo by obsahovať mali, obsahujú aj to čo by zdravé potraviny obsahovať nemali. Jedná sa hlavne o pesticídy, herbicídy, ťažké kovy, dusičnany a iné látky. Je to daň za vysoko chemizovaný životný štýl, ktorý žijeme. Keďže hlavným orgánom zabezpečujúcim detoxikáciu je pečeň, potrebujeme podporiť jej funkciu. Pre svoju správnu funkciu potrebuje pečeň množstvo esenciálnych látok a medzi nimi hlavne vitamíny skupiny B a to B2, B3, B5, B6, B9, B12, vitamíny C a E, zinok, selén, horčík, sírne aminokyseliny cysteín a metionín,  glutatión ako významnú  antioxidačnú látku, cholín, taurín. Veľmi dôležité je dodržiavanie pitného režimu, ktorý má pozostávať hlavne z čerstvej pramenitej vody pokiaľ je to možné zbavenej chlóru, pretože chlór pôsobí ako silná oxidačná látka a pravdepodobne sa podieľa na patogenéze srdcovocievnych ochorení, keďže chemicky pozmieňa rôzne zložky potravy, hlavne tuky a môže poškodzovať cievny epitel, pričom týmto spôsobom môže ľahšie dochádzať k následnému rozvoju aterosklerózy a iným cievnym ochoreniam.

Strava a potraviny na detoxikáciu

Z bežných potravín je veľmi prínosná kapustovitá zelenina, kde patrí  kapusta, brokolica a karfiol. Ich účinok má na svedomí hlavne  antioxidačná látka sulforafan a vysoký obsah sírnych aminokyselín cysteínu a metionínu. Veľké množstvo sírnych aminokyselín obsahuje ďalej cesnak a cibuľa. Veľmi dôležitý je aj obsah glutatiónu, ktorý si telo dokáže vytvárať aj samo, s vekom však schopnosť jeho tvorby klesá.  Okrem glutatiónu obsahuje listová zelenina ako špenát alebo listový šalát aj veľa chlorofylu, ktorý má dezinfekčné, hojivé a detoxikačné účinky.

 

Detox a ovocie

Z exotického ovocia je užitočné avokádo taktiež kvôli vysokému obsahu glutatiónu a prospešných mastných kyselín. Veľmi prínosné sú aj jablká, kvôli obsahu vitamínov, minerálov a vlákniny, ktorá má prebiotické účinky, čiže podporuje rast prospešných črevných baktérií. Ľanové semená kvôli obsahu zdravých tukov. Veľmi nápomocný je ostropestrec, kvôli obsahu silymarínu, kurkuma, artičok, koriander a  petržlen. Pri kurkume je dôležité zdôrazniť, že na to aby sme látky v nej obsiahnuté dokázalo naše telo lepšie využiť, je potrebné ju uživať spolu s čiernym korením. Je možné ju takto užívať aj v kapsulovej forme. 

 

Detox a byliny 

Z bylín má vynikajúce účinky púpava a už spomínaný ostropestrec, žihľava a medvedí cesnak. Veľmi vhodné je aj pitie kvalitného zeleného čaju, ktorý obsahuje polyfenoly so silným antioxidačným účinkom, tzv. katechíny.

 

Podpora mikrobiómu pri detoxe

Dôležité je myslieť aj na náš črevný mikrobióm, ktorý predstavuje nárazníkovú zónu, pred vonkajším prostredím. Ak je náš mikrobióm v poriadku a dobre živený dostatočným príjmom vlákniny, tak znižuje alebo dokonca zabraňuje vstrebávaniu niektorých toxických látok a ťažkých kovov. Častokrát si sami ničíme črevnú mikroflóru zbytočným užívaním antibiotík. Pomôcť v rozhodovaní sa, či je užívanie antibiotík potrebné, nám môže CRP test. Mikrobióm okrem toho vytvára vitamíny potrebné pre našu pečeň a celé telo a látky potrebné pre správnu funkciu črevného epitelu.

 

Potravou pre náš mikrobióm je hlavne vláknina, preto by sme nemali zabúdať na potraviny s jej vysokým obsahom ako strukoviny, obilné vločky  a výrobky z celozrnej múky. Náš mikrobióm môžeme podporiť, prípadne obohatiť vhodnými probiotikami. Dôležité je spomenúť aj dostatok spánku počas, ktorého dochádza k odbúravaniu toxických látok v mozgu a našom nervovom systéme. Ideálnym pomocníkom, ktorý nám dokáže v tomto uponáhľanom svete pomôcť môžu byť aj kvalitné zelené potraviny. Dajú sa charakterizovať ako zdraviu prospešné funkčné potraviny, ktoré podporujú detoxikáciu na viacerých úrovniach. Ideálny doplnok stravy v dnešnej dobe v ktorej je kvalita bežne dostupných potravín veľmi otázna. 

Žena v športovom oblečení nalieva zelený smoothie do pohára, čo symbolizuje jarný detox.

Recepty pre jarný detox tela

 

Jarný detox – recepty bohaté na ingrediencie, ktoré sú dôležité pre zdravý jarný detox zahŕňajú čerstvé zeleninu ako špenát, brokolicu a uhorky, ktoré sú bohaté na vlákninu a antioxidanty. Bobule ako jahody a maliny obsahujú vitamíny a čistiacie látky podporujúce imunitný systém. Hnedá ryža a quinoa sú výborným zdrojom komplexných sacharidov a bielkovín, ktoré poskytujú dlhotrvajúcu energiu. Avokádo je bohaté na zdravé tuky, vitamíny a minerály, ktoré sú prospešné pre srdce a pokožku. Zázvor a kurkuma majú protizápalové vlastnosti, čo je dôležité pre podporu trávenia a detoxikácie. Pri výbere potravín je kľúčové zvoliť čo najviac čerstvých a neupravených surovín, aby sa zabezpečila optimálna výživa a zdravie.

 

1 Avokádový šalát s kuracím mäsom a brokolicou: Do šalátu z varenej brokolice a cherry paradajok pridajte avokádo a grilované kuracie mäso. Pokvapkajte olivovým olejom a citrónovou šťavou. Tento šalát je bohatý na zdravé tuky, bielkoviny a vlákninu, ideálny pre detoxikáciu a podporu protizápalových procesov.

 

2 Špenátový smoothie s banánom a chia semiačkami: V mixéri zmiešajte čerstvý špenát, avokádo, banán, chia semiačka a mandľové mlieko. Smoothie je plné živín, vrátane zdravých tukov z avokáda, a pomáha pri detoxikácii a zmiernení zápalov.

 

3 Quinoa s pečenou zeleninou a zázvorom: Quinou uvarte podľa pokynov. Upečte zeleninu, napr. cuketu, papriku a baklažán. Zmiešajte s uvarenou quinoou, pridajte koriander a jemne nastrúhaný zázvor. Skvele podporuje detoxikáciu a má protizápalové účinky.

 

4 Zeleninový šalát s hnedou ryžou a citrónovým dresingom: Uvarte hnedú ryžu podľa pokynov na obale a nechajte ju vychladnúť. Pripravte si nakrájanú čerstvú zeleninu, napr. uhorky, paradajky, papriky a mrkvu. Zmiešajte s ryžou a pridajte olivový olej, čerstvú petržlenovú vňať a citrónovú šťavu. Tieto ingrediencie sú bohaté na vlákninu a živiny, čo je pre detoxikáciu organizmu ideálne.

 

5 Zeleninová polievka s kurkumou a zázvorom: Cuketu, karfiol a mrkvu uvarte vo vývare z domácej zeleninovej polievky. Pridajte nastrúhanú čerstvú kurkumu, prípadne štipku sušenej kurkumy a čerstvý nastrúhaný zázvor, ktoré sú dôležité koreniny pre ich protizápalové účinky. Pokvapkajte tekvicovým olejom  a posypte semiačkami, napr. tekvicovými. Polievka tak bude bohatá na vitamíny a minerály, čo pomáha pri detoxikácii a posilňuje imunitu.

 

Dôležitosť fyzickej aktivity

Bez pohybu bude naša snaha o detox dosahovať len malé úspechy, keďže pečeň, ako najdôležitejší detoxikačný orgán má veľmi intenzívny metabolizmus a potrebuje výdatný prísun kyslíka. Za minútu prejde pečeňou až štvrtina nášho krvného obehu a pečeň je priamo zásobená okysličenou krvou cez pečeňovú tepnu zo srdca. Cez vrátnicovú žilu do nej prúdi krv zo sleziny a tráviaceho traktu, kde všetky vstrebané látky, vrátane toxínov sú ďalej metabolizované alebo zúžitkované. Pravidelný pohyb a šport okrem toho prispievajú k lepšiemu prúdeniu lymfy, ktorá pomáha odstraňovať odpadové produkty z tela. Ďalším spôsobom ako rozprúdiť  lymfu patrí aj návšteva sauny alebo otužovanie v sprche so striedaním teplej a studenej vody.

Hodiny so žltou šípkou a nápisom „TIME TO DETOX“, čo naznačuje, že je čas na jarný detox.

Doplnky výživy podporujúce detoxikáciu

Ideálnou cestou k zdravému životu by bolo, ak by sme žili v  prostredí bez syntetických, častokrát toxických látok a stresu. V takomto prostredí by nám na detoxikáciu stačili naše orgány, prijímaná strava a pohyb. Keďže však nežijeme v ideálnom svete musíme myslieť na to ako si pomôcť rôznymi doplnkami výživy keďže ani potraviny kvôli masovej produkcii už nie sú tým, čím bývali v minulosti. Jednou z najlepších volieb je siahnuť po prírodných produktoch, ktoré pomáhajú v procesoch detoxikácie a zároveň sú úplne bez obsahu akýchkoľvek syntetických látok.

 

Najkvalitnejšími produktmi v tomto segmente sú Zelené potraviny značky Green Ways. Jedná sa o Zelený jačmeň a Chlorellu v práškovej alebo tabletovej forme. Sú úplne bez obsahu akýchkoľvek pesticídov a ťažkých kovov čo spoločnosť dokazuje aj testami v nezávislých akreditovaných laboratóriách Preto vďaka svojim vlastnostiam pomáhajú naše telo sýtiť živinami a zároveň detoxikovať. Okrem toho pomáhajú chrániť bunky pred pôsobením voľných radikálov vďaka vysokému obsahu antioxidantov. Čo sa týka Jačmeňa, ten nám pomáha metabolizovať rôzne pesticídy.  Chlorella je v tomto smere ešte zaujímavejšia, keďže dokáže na seba viazať a vylučovať z tela množstvo škodlivých látok a to ťažké kovy ako olovo, ortuť a kadmium alebo dioxíny a mnohé iné škodlivé látky. Nie nadarmo dostala táto jednobunková sladkovodná riasa prezývku “kráľovná detoxikácie”. Funkciu pečene môžeme ďalej podporiť kapsulami s obsahom extraktu z Ostropestreca mariánskeho a cholínu od slovenského výrobcu Slovakiapharm HepaAkut Forte, ktorý pomáhať zlepšovať funkcie pečene a predchádzať jej poškodeniu. Ďalším kvalitným produktom, ktorý pomáha regenerovať pečeňové bunky vďaka obsahu esenciálnych fosfolipidov je voľnopredajný liek Essentiale a Essentiale Forte

 

Individuálny prístup a konzultácia s odborníkom

Čo dodať na záver? Každý z nás je jedinečný a preto je veľmi ťažké podať univerzálny postup na “jarný detox” V článku som sa snažil stručne podať základné princípy, ktoré by sme mali dodržiavať, ak to myslíme vážne nielen s detoxom, ale aj so zdravým životným štýlom všeobecne. V dnešnom informačnom svete na nás častokrát vybiehajú “zázračné” detoxikačné kúry a prípravky z reklám na internete. Pri užívaní doplnkov výživy podporujúcich detoxikáciu ako je Chlorella  sa môžeme stretnúť s prechodnými prejavmi detoxikácie ako sú gastrointestinálny diskomfort alebo kožné prejavy. Časom však odznejú, preto sa netreba báť, v nevyhnutnom prípade znížiť dávku a pokračovať v užívaní.  Buďme radšej obozretní a poraďme sa v tejto oblasti s odborníkmi a neváhajme opýtať sa na túto problematiku pri návšteve lekárne alebo lekára a poradiť sa s odborníkmi v zdravotníctve. 

Plus Plus

Nenechajte si ujsť novinky
o akciách a produktoch