Táto webová stránka používa cookies, aby sme vám mohli poskytnúť čo najlepšiu používateľskú skúsenosť. Informácie o súboroch cookie sa ukladajú vo vašom prehliadači a vykonávajú funkcie, ako je rozpoznanie vás, keď sa vrátite na našu webovú stránku, a pomáhajú nášmu tímu pochopiť, ktoré časti webovej stránky sú pre vás najzaujímavejšie a najužitočnejšie.
Rotavírus patrí ku vysoko nákazlivým vírusom, ktorý predstavuje jednu z hlavných príčin hnačkových ochorení u malých detí na celom svete. Tento patogén dokáže veľmi rýchlo zasiahnuť dojčatá a batoľatá, spôsobujú silné hnačky, zvracanie a horúčku, čoho dôsledkom je závažná dehydratácia. Hoci sa väčšina detí zotaví sama, v niektorých prípadoch je potrebná hospitalizácia, kvôli rehydratácii a liečbe akútnych priznakov. Rotavírus významne prispieva k detskej chorobnosti a úmrtnosti predovšetkým v rozvojových krajinách.
Hlavnými príznakmi rotavírusovej infekcie sú:
- Silná vodnatá hnačka.
- Bolesti brucha.
- Zvracanie.
- Horúčka.
- Nezvyčajne silný smäd.
Ako sa rotavírus prenáša?
Rotavirus patrí do čeľade Reoviridae, ktorý má niekoľko sérotypov. Šíri sa hlavne fekálno-orálnou cestou, čo znamená, že sa vírus prenáša kontaktom s infikovanými výkalmi a následným vstupom do úst. Existuje niekoľko spôsobov prenosu:
- Kontaminované ruky: Vírus sa šíri pri nesprávnej hygiene rúk, najmä po použití toalety alebo výmene plienok (ak sa dôkladne neumyjú ruky). Ak sa potom dotknú svojich úsť, vírus sa sa ľahko dostane do tela.
- Kontaminované predmety: Rotavírus je schopný prežiť na povrchoch, ako je nábytok, hračky, kuchynské pomôcky či rukoväť dverí, aj niekoľko dní. Deti alebo dospelí môžu tento vírus chytiť pri kontakte s týmito predmetmi.
- Kontaminovaná voda a potraviny: V oblastiach so zlými hygienickými podmienkami sa môže rotavírus šíriť cez kontaminovanú vodu, alebo potraviny. Konzumácia týchto jedál alebo vody vedie k rýchlemu prenosu a nákazy vírusom.
- Priamy kontakt s infikovanou osobou: Vírus sa môže prenášať aj pri blízkom kontakte s infikovanou osobou, napríklad pri starostlivosti o choré dieťa nakazené rotavírusovou infekciou.
Pretože rotavírus je mimoriadne odolný a prežije aj na rôznych povrchoch, dokáže sa rýchlo rozšíriť, najmä v detských kolektívoch, ako sú škôlky či školské zariadenia, Dôkladná hygiena a správne umývanie rúk sú kľúčovými krokmi v prevencii šírenia tohto vírusu.
Koho rotavírusy najviac ohrozujú?
Rotavírusy najviac ohrozujú dojčatá a malé deti, predovšetkým vo veku od 6 mesiacov do 2 rokov. Hlavne v tomto období je ich imunitný systém ešte nedostatočne vyvinutý, a preto môžu byť náchylný na infekciu, ktorá je spojená so silnou hnačkou či zvracaním. Toto všetko môže spôsobiť silnú dehydratáciu. Tá si vo väčšine prípadov vyžaduje lekársku starostlivosť, v horších prípadoch hospitalizáciu. Okrem malých detí sú ohrozené aj ďalšie skupiny:
- Starší ľudia: S vekom sa imunitný systém prirodzene oslabuje, čo znamená, že starší ľudia sú zraniteľnejší voči závažnejšiemu priebehu infekcie.
- Osoby so zníženou imunitou: Ľudia, ktorých imunita je oslabená v dôsledku chronických ochorení alebo liečby (napr. chemoterapie), sú vystavení vyššiemu riziku ťažkých komplikácií pri infekcii rotavírusom.
- Obyvatelia v oblastiach so zlou hygienou
- Nezaočkované deti: Deti, ktoré neboli očkované proti infekcii spôsobenou rotavírusom, sú oveľa náchylnejší na závažný priebeh ochorenia. Vakcína významne znižuje riziko ťažkej infekcie
Tieto vyššie spomínané skupiny sú najviac zraniteľné, preto je prevencia v podobe očkovania a dôkladnej hygieny kľúčovým krokom v boji proti týmto infekciám.
Aká je inkubačná doba rotavírusov?
Inkubačná doba rotavírusov je obvykle 1 až 3 dni. Počas tejto doby prechádza tento patogén organizmom od nákazy po prvé prejavy príznakov. Počas toho vírus začína napádať bunky v tenkom čreve, čo vedie k ich poškodeniu a následne k typickým príznakom. V tomto štádiu ešte zvyčajne nedochádza k výrazným prejavom a príznakom, ale vírus sa už v tele rozmnožuje a pripravuje na aktívnu fázu infekcie.
Táto inkubačná doba znamená, že príznaky, ako sú hnačky, horúčka a vracanie, sa u nakazeného začnú prejavovať krátko po kontakte s vírusom. Táto inkubačná doba môže byť ovplyvnená individuálnym stavom imunitného systému, ale vo väčšine prípadov je stále v spomínanom rozmedzí a to 1 až 3 dni.
Aké sú príznaky rotavírusovej infekcie?
Príznaky rotavírusovej infekcie sa zvyčajne objavujú krátko po inkubačnej dobe. Podrobnejší popis príznakov a ich priebeh:
Horúčka
- Prvotný príznak: Mnoho detí a dospelých s rotavírusovou infekciou začne pociťovať horúčku ako prvý príznak.
- Intenzita: Horúčka môže byť mierna (zvyčajne do 38 °C) až stredne vysoká (okolo 39 °C). U niektorých detí môže byť horúčka aj vyššia, ale zvyčajne nepresahuje kritické hodnoty.
- Trvanie: Horúčka zvyčajne trvá 1-2 dni, ale môže ustúpiť aj skôr, než sa začnú prejavovať ďalšie príznaky.
Vracanie
- Častý príznak: Vracanie je typické pre tento druh infekcie a často sa začína súčasne s horúčkou alebo krátko po nej.
- Intenzita a frekvencia: Deti môžu vracať niekoľkokrát denne, čo rýchlo vedie k strate tekutín, minerálov a elektrolytov.
- Trvanie: Zvyčajne trvá do 2 dní, ale v niektorých prípadov môže pretrvávať dlhšie, čo ešte viac zvyšuje riziko dehydratácie.
- Vodnatá hnačka: Je veľmi silná a môže trvať až do 8 dní. Stolica je vodnatá, často svetlej farby,bez prímesi krvi. Frekvencia môže dosiahnuť až 10 a viac stolíc denne, čo vedie k veľkým stratám tekutin.
- Bolesti brucha a kŕče: Kŕče a bolesti brucha často spreádzajú hnačku a vracanie. Sú spôsobené podráždením a zápalom črevnej sliznice, kde sa vírus usadzuje a množí. U niektorých pacientov môžu tieto bolesti prejavovat istý diskomfort.
Strata chuti do jedla a únava
Ako na liečbu rotavírusovej infekcie?
Liečba rotavírusovej infekcie je predovšetkým symptomatická, čo znamená, že je zameraná na zmierňovanie príznakov a prevenciu komplikácií, najmä dehydratácie. Neexistuje špecifický antivírusový liek na rotavírus, takže liečba je sústredená na udržiavanie správnej rovnováhy tekutín a elektrolytov v tele.
Rehydratácia- kľúč k uzdraveniu
Najdôležitejším krokom v liečbe je udržanie dostatočnej hydratácie, aby sa predišlo strate tekutín v dôsledku hnačky a vracania.
- Perorálna rehydratačná terapia (ORT): Pri miernejších prípadoch sa odporúča podávanie perorálnych rehydratačných roztokov, ktoré obsahujú správne množstvo soli, cukrov, minerálov a vody. Najznámejšie doplnky potrebné na prípravu rehydratačného roztoku, ktoré si môžete v lekárni zakúpiť, sú FLUIDEX, KULÍŠEK, ENHYDROL, HIPP ORS 200(najmä pre dojčatá). Tieto roztoky pomáhajú obnoviť rovnováhu elektrolytov, čím zabraňuje dehydratácii.
- Dostatočný príjem tekutín: Najmä u malých detí zohráva kľúčovú úlohu pravidelné podávanie tekutín, buď vo forme materského alebo dojčenského mlieka, vody, či rehydratačných roztokov.
- Intravenózna rehydratácia: V prípade ťažkej dehydratácie, keď dieťa nedokáže prijímať tekutiny ústami kvôli zvracaniu, môže byť potrebná hospitalizácia a podávanie tekutín priamo do žily.
Strava a výživa- šetrný prístup
Správna výživa hrá dôležitú úlohu pri zotavovaní z infekcie rotavírusom.
- Pokračovanie v dojčení: Pre dojčatá je dôležité pokračovať v dojčení aj počas infekcie, pretože materské mlieko pomáha zlepšiť hydratáciu a nehovoriac o tom, že dodáva telu dôležité živiny.
- Ľahšia strava: U starších detí prípadne dospelých sa odporúča konzumovať ľahko stráviteľné jedlá, napríklad ryžu, banány, sucháre. Tieto spomínané potraviny sú šetrné pre tráviaci trakt, čím pomáhajú zmierniť podráždenie žalúdka.
Odpočinok- podpora prirodzeného uzdravenia
Odpočinok zohráva dôležitú úlohu pre zotavenie organizmu. Telo potrebuje čas, aby sa vysporiadalo s infekciou, dostatočný spánok a pokojový režim pomáhajú urýchliť proces liečenia.
Kedy ísť s rotavírusovou infekciou k lekárovi?
Zavolajte pediatrovi svojho dieťaťa, ak vaše dieťa:
- Má hnačku dlhšie ako 24 hodín.
- Často zvracia.
- Má čiernu alebo dechtovú stolicu alebo stolicu obsahujúcu krv alebo hnis.
- Má teplotu 38,9 C alebo vyššiu.
- Zdá sa unavený, podráždený alebo bolestivý.
- Má príznaky alebo príznaky dehydratácie, vrátane sucha v ústach, plaču bez sĺz, malého alebo žiadneho močenia, nezvyčajnej ospalosti alebo nereagovania.
Ak ste dospelý, vyhľadajte lekára, ak:
- Neviete zadržať tekutiny 24 hodín.
- Hnačku máte dlhšie ako dva dni.
- Máte krv vo zvratkoch alebo pohybe čriev.
- Mať teplotu vyššiu ako 39,4 C.
- Máte príznaky alebo príznaky dehydratácie, vrátane nadmerného smädu, sucha v ústach, malého alebo žiadneho močenia, ťažkej slabosti, závratov pri státí alebo točenia hlavy.
Aká je prevencia pred rotavírusmi?
Najlepší spôsob, ako zabrániť rotavírusom a chrániť zdravie svojej rodiny, je zabezpečiť, aby dostali jednu z rotavírusových vakcín. Asi 70 % detí, ktoré dostanú vakcínu, rotavírus nedostane. Pre tých, ktorí sa stále nakazia, sú príznaky oveľa miernejšie. Inými slovami, 90 % očkovaných detí je buď chránených pred ťažkým rotavírusom, alebo sa ochoreniu úplne vyhnú.
Porozprávajte sa so svojim pediatrom vášho dieťaťa o tom, ktorú vakcínu proti rotavírusu by vaše dieťa malo dostať. Pediatri nepodávajú vakcíny ako injekcie, ale namiesto toho podávajú dieťaťu kvapky do úst počas série návštev pri povinnej prehliadke dieťaťa.
Perorálna rotavírusová vakcína sa podáva súčasne s inými bezplatnými vakcínami podľa vakcinačného kalendára platného na Slovensku. Pred ani po očkovaní nie je potrebná žiadna špeciálna diéta ani diétne obmedzenia.
Podávanie rotavírusovej vakcíny starším deťom sa neodporúča, pretože bezpečnosť a účinnosť perorálnej rotavírusovej vakcíny u starších detí doteraz nebola potvrdená.
ZDROJE:
https://www.mayoclinic.org/diseases-conditions/rotavirus/symptoms-causes/syc-20351300
https://my.clevelandclinic.org/health/diseases/8275-rotavirus