Rezervujte si lieky na predpis ONLINE TU

Spoznajte rakytník a nakopnite svoju imunitu

V čase nástupu chladnejších jesenných dní a vírusových ochorení sa snažíme posilniť svoju imunitu. Skvelým pomocníkom môže byť rakytník rešetliakový, ktorý je známy svojimi výživovými hodnotami a liečivými účinkami. Poznáte toto “sibírske zlato”?

rakytník

Výživové hodnoty rakytníka

Rakytník (Hippophae rhamnoides) je krovitá rastlina, ktorá vyniká svojimi oranžovými plodmi. Pochádza z chladných oblastí Európy a Ázie a je vyhľadávaným zdrojom vitamínov, minerálov a ďalších živín.

Bobuľky rakytníka sú bohaté hlavne na vitamín C, ktorý pomáha posilňovať imunitný systém a chráni telo pred voľnými radikálmi. Rakytník obsahuje 15-krát viac vitamínu C v porovnaní s citrónom či pomarančom. Okrem neho nájdeme v plodoch aj vitamíny E, K, radu vitamínov B, minerály ako draslík, horčík a vápnik, nenasýtené mastné kyseliny a ďalšie biologicky aktívne látky.

Liečivé účinky rakytníka

Použitie plodov rakytníka siaha do tibetskej a mongolskej histórie. V oblasti medicíny sa využíval najmä na liečbu kašľa, zlepšenie krvného obehu a na správne fungovanie tráviaceho systému.

V posledných rokoch pozitívne vplyvy šťavnatých oranžových plodov objavili aj Slováci – či už vo forme výživových doplnkov, 100 % lisovanej šťavy, oleja alebo džemu. V Trvdošovciach na Slovensku sa nachádza jedinečná plantáž s týmto všestranne liečivým zázrakom.

rakytník účinky

Rakytník ako prevencia 

Vďaka vysokému podielu vitamínu C je rakytník skvelý na podporu imunity a pomáha pri všetkých druhoch nachladnutia, chrípkových ochoreniach či zápaloch hrdla. Zároveň má aj antiseptické účinky, preto je skvelou prevenciou proti rakovine.

Rakytník na liečbu tráviacich problémov

Plody a šťava z rakytníka podporujú trávenie a uľavujú pri bolestiach žalúdka. Obsahujú vlákninu, ktorá je dôležitá pre správne trávenie a zdravý tráviaci trakt.

Rakytník na udržanie zdravého zraku

Kvôli vyššiemu obsahu vitamínu A a luteínu môže rakytník pomáhať pri ochrane zraku a zabraňovať rozvoju šedého zákalu. 

Rakytník na zdravú pleť

Podľa štúdie MDPI: Rakytníkový olej – cenný zdroj pre kozmetiku z roku 2017, antioxidanty a mastné kyseliny v rakytníku sú užitočným nástrojom starostlivosti o pleť. 

Sú nápomocné na:

  • hydratáciu pokožky,
  • liečbu akné,
  • zmiernenie podráždenia,
  • zníženie prejavov starnutia pleti.

Rakytník a jeho protizápalový účinok

Plody rakytníka majú rôzne zložky s protizápalovými vlastnosťami, ako sú flavonoidy a karotenoidy. Tie znižujú zápal v tele a zároveň pomáhajú zmierniť bolesť kĺbov a svalov.

Spôsoby využitia rakytníka 

Spracovanie plodov rakytníka je skutočne univerzálne. Čerstvé plody môžeme hneď konzumovať, dajú sa zmraziť, možno z nich pripraviť šťavy, sirupy, marmelády či liečivé masti (odporúčame napríklad masť na popáleniny či ekzémy Dr. Müller Rakytníková masť).

Rakytníkový olej

Zo semienok sa lisuje zdraviu prospešný rakytníkový olej. Je to látka, ktorá je v rakytníku najvzácnejšia. Vyrába sa za studena zo semienok, dužiny alebo bobúľ a preto sa oleje rozlišujú svojim zložením. Preventívne sa užíva 1 lyžička denne nalačno hneď ráno, pri ochorení 2 – 3 lyžičky denne.

Olej z rakytníka nachádza široké uplatnenie aj v spomínanom kozmetickom priemysle. 

Rakytníkový čaj a šťava

Benefitom tejto vzácnej rastliny je aj to, že vieme využiť všetky jej časti: koreň, listy, kvety, plody, semená aj konáriky. Rakytníkové listy a konáriky sú vhodné na prípravu nálevov a čajov, ktoré pomôžu pri nachladnutí alebo chrípke. Pravidelným pitím rakytníkového čaju 2-3-krát do týždňa sa organizmus detoxikuje a telo naberie na vitalite. Čaj pomáha aj pri nespavosti, napätí a strese.

Rakytník v tehotenstve a počas dojčenia

Olej z rakytníka sa v čase tehotenstva považuje za vhodný prírodný liek, pretože nedráždi sliznicu a obsahuje kyselinu listovú. Pozitívne vplýva na kvalitu pleti tehotnej ženy, dodáva vitamíny a znižuje bolesti kĺbov v dôsledku zvýšenej hmotnosti budúcej mamičky. Odporúča sa ho užívať aj počas dojčenia.

Vedľajšie účinky rakytníka

Aj keď má táto rastlina všestranné využitie, neodporúča sa ho užívať, ak má človek problémy so žlčníkom alebo pankreasom. Olej z rakytníka nie je vhodný pre deti mladšie ako 3 roky.

Zatiaľ čo neexistujú žiadne potvrdené dôkazy o interakciách s rakytníkom, niektoré výskumy naznačujú, že môže interagovať s určitými liekmi. To zahŕňa lieky na riedenie krvi a lieky na zníženie hladiny cukru v krvi.

rakytník vedľajšie účinky

Lieky na riedenie krvi

Rakytník rešetliakový môže znižovať zrážanlivosť krvi, čo môže viesť k zvýšenému krvácaniu. Ľudia užívajúci lieky na riedenie krvi by si mali dávať pozor na užívanie rakytníka, pretože by to mohlo zvýšiť riziko krvácania.

Lieky na zníženie hladiny cukru v krvi

Ľudia s cukrovkou alebo ľudia, ktorí užívajú lieky na zníženie hladiny cukru v krvi, by sa tiež mali poradiť so svojím lekárom alebo lekárnikom o tom, či je rakytník vhodným doplnkom. Je to preto, lebo niektoré dôkazy poukazujú na schopnosť rakytníka znižovať hladinu cukru v krvi. Hladina cukru v krvi sa môže príliš znížiť pri užívaní rakytníka a liekov na zníženie hladiny cukru v krvi.

Kontraindikácie rakytníka

  • Nadmerné požitie bobúľ môže poškodiť organizmus gastritídou a tendenciou k hnačke.
  • V prípade gastrointestinálnej nevoľnosti a patológií žlčníka je zakázané konzumovať rakytníkové plody.
  • Rakytník je kontraindikovaný tiež pri urolitiáze a zlyhaní obličiek.
Plus Plus

Nenechajte si ujsť novinky
o akciách a produktoch