Rezervujte si lieky na predpis ONLINE TU

Suché a slzavé oči? Čo je príčinou?

Žena si trie oči a tvári sa nepohodlne, čo naznačuje problém so suchými alebo slzavými očami.

SOS je multifaktoriálne ochorenie sĺz a povrchu oka postihujúc až 20% populácie. Typické symptómy sú svrbenie, pálenie, začervenanie, škrabanie, únava, nadmerné slzenie či pocit cudzieho telesa v oku. Dlhodobé neriešenie problému môže viesť k trvalému poškodeniu zraku.

Suché vz. slzavé oči a ich príznaky

Suché oči resp. SSO je stav kedy dôjde k poruche slzného filmu kvôli nedostatku sĺz alebo je to stav kedy dochádza k zvýšenému odparovaniu sĺz.

Slzavé oči či pocit slzenia je forma suchého oka, kedy sĺz je mnoho no neudržia sa na očnom povrchu v dôsledku nestabilného slzného filmu. Očný povrch trpí nedostatkom sĺz aj napriek výraznému slzeniu, kvôli poškodeniu elastickej (lipidovej) vrstvy slzného filmu.

 

Slzy a slzný film

Slzy sú produkované slznými žľazami a žmurkaním sú rozotreté po povrchu oka čo vedie  k tvorbe slzného filmu.

Slzný film vďaka veľkému povrchovému napätiu bráni stekaniu vodnej zložky slz, čím vytvorí tenkú vrstvu na povrchu oka. Slzný film chráni rohovku a spojivku pred vysychaním, okysličuje ,vyživuje rohovku a bráni vzniku infekcie čím zaisťuje sterilitu očného povrchu.

Slzný film sa skladá z troch vrstiev

  1. Vonkajšia (lipidová) – veľmi tenká, tvorená lipidmi-tukmi, znižuje odparovanie slzného filmu zvýšením povrchového napätia a bráni pretekaniu sĺz cez okraj viečok pri žmurkaní
  1. Stredná  (vodná) –je tvorená prevažne vodou (98%) a tiež elektrolytmi, vitamínmi, kyslíkom, zaisťuje zvlhčenie a tvorí 90% sĺz
  2. Vnútorná (mukózna)  – tvorená glykoproteínmi (glykokalyx), zabezpečuje priliehavosť slzného filmu k povrchu oka a umožňuje hladké roztieranie vodnej zložky po povrchu oka

Príčiny suchých a slzavých očí: Nedostatok slzného filmu na očiach

  •   prašné či klimatizované prostredie, prievan
  •   dlhodobá práca s PC, mobilom či časté sledovanie TV
  •   vek – menopauza, seniori
  •   tehotenstvo
  •   systémové ochorenia – cukrovka, hypertenzia, autoimunitné ochorenia (rosacea, lupus, reumatoidná artritída, Sjögrenov syndróm)
  •   NÚ liekov- antihypertenziva, antihistaminika, antidepresiva, cytostatika či lokálne kvapky dlhodobo používane vplyvom konzervačných látok
  •   vrodené ochorenia očí
  •   kontaktné šošovky
Muž si trie oči a drží v ruke okuliare, čo naznačuje problém so suchými alebo slzavými očami.

Pôsobenie znečisťujúcich látok a prachu v ovzduší

Dôležitá je obozretnosť a vedomosť prostredia, v ktorom sa nachádzame. Vzduch v obchodných centrách, v lietadlách, vo vysokých nadmorských výškach, v púštnych oblastiach môže byť extrémne suchý. V tomto prostredí je nevyhnutné zatvárať oči niekoľko minút poprípade vykonať úplnosť a správnosť  žmurkania a zavrieť oči min. na 5 sekúnd čím minimalizujeme odparovanie sĺz.

 

Používanie niektorých liekov (napr. antihistaminiká)

Pri alergiách na peľ, prach, srsť domácich zvierat, môžu antihistaminiká zmierniť príznaky ako nádcha, svrbenie, kýchanie či svrbenie a slzenie očí. No na druhej strane môžu tiež spôsobiť u ľudí užívajúc dlhodobo antihistaminiká, stav vysušujúc slzný film.

Ak máte pocit príznakov alergie vo svojich očiach, alebo si neiste istí, či podráždenie, ktoré cítite, je spôsobené alergiou, alebo ide o SSO  či oboje, nevyhnutná je návšteva očného lekára pre zabezpečenie správnej diagnózy a terapie.

 

Nadmerné používanie počítača a iných digitálnych zariadení

Dlhodobé používanie mobilu, tabletu či PC hlavne v nočných hodinách môže spôsobiť pocit rezania v oku, následkom vplyvu modrého a jasného svetla z obrazovky. Dnes zariadenia vedia pomocou špeciálnej funkcie upraviť prostredie obrazovky  s využitím teplejších odtieňov. Do popredia sa dostavajú aj okuliare zo žltými sklami, ktoré pohlcujú modré svetlo a tým signifikantne sa uľaví oku pri dlhodobej práci s PC či mobilom..

Dôležité je aj umiestnenie obrazovky PC pod úroveň očí. Nad úrovňou očí otvoríte oči širšie, aby ste videli na obrazovku. Naopak pod úroveň očí, neotvoríme oči tak naširoko čo môže spomaliť odparovanie slz medzi žmurkaním. Vhodné je požívanie matných displejov a obrazovka PC pod 10-20 stupňovým uhlom cca 50cm od očí.

Najnevyhnutnejšie prevencia pred SSO je žmurkanie, „správne žmurkanie“, pri ktorom sa obnovuje slzný film, ktorý chráni naše oko. V modernom svete plnom technologických noviniek máme dnes možnosť aplikácie Eyeblink, ktorá priebežne kontroluje naše žmurkanie poprípade nás upozorní na to, aby sme žmurkli.

Žena si trie oči a drží v ruke okuliare, čo naznačuje problém so suchými alebo slzavými očami.

Príznaky suchých a slzavých očí:

Porucha vonkajšej (lipidovej) vrstvy pri zvýšenom vyparovaní slz

Elastická (tuková) vrstva slzného filmu je tvorená malými žľazami na okraji očných viečok (meibomské zľazy), chránia oko pred vyparovaním slz a tvorba lipidovej vrstvy závisí od žmurkania. V noci sa teda nevylučujú a slzný film je chudobný na tuky.

  •   Slzenie / najmä ráno
  •   Citlivosť na svetlo
  •   Únava očí

 

Porucha vodnej vsrtvy / znížená produkcia sĺz

Nedostatočná tvorba vodnej vrstvy alebo zvýšene odparovanie slz.

  •   Komplikácie počas dňa a večer
  •   Pálenie
  •   Pocit piesku v očiach
  •   Pocit suchosti očí

 

Svrbivé a suché oči

Extrémne nepríjemne je svrbenie očí, ktoré môže viesť k začervenaniu alebo páleniu. Nevyhnutné je sa vyvarovať treniu si očí. Svrbenie očí môže spôsobovať SSO, alergie alebo infekcia očí.

Suché oči

Oko pred baktériami, mechanickým poškodením či cudzím telesom chráni slzný film, ktorý oko zvlhčuje. Pokiaľ stabilita slzného filmu je narušená, rohovka málo chránená dochádza ku vzniku rôznych symptómov vrátane svrbenia, ktoré je spôsobene dráždením jemných nervových zakončení v oku.

Alergie

Svrbenie oči môže spôsobovať alergia. Senná nádcha, alergia na peľ, prach a pod. Daný stav treba riešiť komplexne.

Infekcie

Svrbenie očí môže byť ja na základe bakteriálnej či vírusovej infekcie, kedy je vhodne rozlíšiť daný stav a použiť liečivo na vhodný typ infekcie. Lokálne kvapky do očí s antibakteriálnom/ antibiotickým  liečivom alebo antivirotickým.

Pre všetky druhy svrbenia očí platí pravidlo čo najmenej oko vystavovať treniu ,škrabaniu či inej úľave v podobe mechanického dráždenia.

Citlivosť na svetlo

Fotofóbia / svetloplachosť  nadmerná citlivosť očí na svetlo. Akýkoľvek svetelný podnet (denné svetlo či LED svetlo) je sprevádzane okrem citlivosti aj bolesťou v očiach. Zväčša ide o symptóm iného ochorenia vo väčšine prípadov za tým nájdeme migrénu alebo SSO.

Príznaky svetloplachosti.

  •       rozmazané videnie
  •       začervenanie očí
  •       bolesť či pálenie očí
  •       nepríjemný pocit v oku
  •       bolesť hlavy
  •       nevoľnosť
Žena si aplikuje očné kvapky do oka, čo naznačuje liečbu suchých alebo slzavých očí.

Podráždenosť očí a pocit piesku v očiach

Ďalšou častou príčinou návštevy očného lekára je stav pacienta s pocitom, ako keby mali piesok v očiach. Pocit cudzieho telesa v oku má veľa príčin cez jačmenné zrno, zápaly rohovky alebo šošovky, abces na okraji viečka, herpes oka či poškodenie nervov na povrchu oka. Tieto symptómy môže spôsobiť teplo alebo prievan.

Ak je slzný film nestabilný, žmurkanie neefektívne, na rohovke sa vytvára zvýšené trenie, ktoré dráždi nervové zakončenie, ktorého výsledkom je pocit cudzieho telesa v oku. Pri tomto pocite vzniká aj bolesť, začervenanie, škrabanie a svrbenie oka. Komplexný dyskomfort oka  je v spojitosti s nestabilitou slzného filmu a SSO.

 

Zhoršené videnie a rozmazaný obraz

Rozmazané videnie je bežným príznakom s mnohými príčinami, vrátane veľmi bežných, ako sú refrakčné chyby a suché oči. Tu sú len niektoré z možných príčin:

Refrakčné chyby

Refrakčná chyba je porucha, ku ktorej dochádza, keď oči nedokážu správne zaostriť obraz. Termín zahŕňa tieto stavy: astigmatizmus , ďalekozrakosť a krátkozrakosť . Tieto stavy môžete často korigovať okuliarmi, kontaktnými šošovkami alebo chirurgickým zákrokom. Refrakčné chyby sú najčastejšou príčinou rozmazaného videnia.

Syndróm suchého oka

Ďalšou častou príčinou rozmazaného videnia suché oči . Môžete mať suché oči, ak sa vaše videnie zlepší, keď žmurknete. SSO súčasne môže tiež spôsobiť svrbenie, začervenanie a bolesť. 

 

Vekom podmienená degenerácia makuly, ktorá spôsobuje rozmazané videnie

Vekom podmienená degenerácia makuly je najčastejšou príčinou straty zraku u starších pacientov. Tento stav ovplyvňuje centrálne videnie, takže nevidíte, čo je priamo pred vami. Môže postihnúť jedno alebo obe oči.

Diabetická retinopatia

Diabetická retinopatia môže postihnúť každého, kto má cukrovku. Tento stav môže zhoršiť zrak dokonca až do slepoty. Oslabuje krvné cievy v sietnici .

Glaukóm

Pri glaukóme vytvára nahromadenie tekutiny v oku tlak na zrakový nerv. Poškodenie zrakového nervu môže viesť k čiastočnej strate zraku alebo slepote.

Katarakta

Šedý zákal , keď sú očné šošovky zakalené a nepriehľadné. Môže vzniknúť šedý zákal na jednom alebo oboch očiach. Môžete mať rozmazané videnie a stratu kontrastu.

Optická neuritída

Optická neuritída sa týka zápalu (opuchu) a podráždenia zrakového nervu. Môže to vznik nezávisle bez zjavnej príčiny alebo v dôsledku iného stavu vrátane roztrúsenej sklerózy. Optická neuritída je najbežnejšia v jednom oku, ale môže sa vyskytnúť v oboch.

Zdedené poruchy zrakového nervu

Niektoré genetické poruchy spôsobujú poškodenie zrakového nervu . Toto je menej častý dôvod rozmazaného zraku ako šedý zákal alebo refrakčné chyby. Jazvy na rohovke môžu spôsobovať rozmazané videnie alebo nedostatok vitamínu A môže spôsobiť tieto jazvy.  Vo väčšine v populácii v menej rozvinutých regiónoch sveta.

Detailný záber na oko muža s podráždenou a začervenanou spodnou časťou viečka, čo naznačuje problém so suchými alebo slzavými očami.

Liečba suchých a slzavých očí:

Používanie umelých slz a iných očných kvapiek

Umelé slzy sú lieky nahrádzajúce slzy pri ich nedostatku alebo ich poruche tvorby.  Podstatou ich účinku je viskózna gelotvorná látka, ktorá vytvára ochranný film na rohovke, zabraňuje jej vysychaniu a znižuje riziko vzniku vredu.

Pri SOS kedy je poškodená vonkajšia vrstva slzného filmu je vhodené použiť prípravky napr. s vyšším obsahom fosfolipidov.

Výber vhodného preparátu je na základe tolerancie pacienta substituentom, výsledným efektom lieku a subjektívnym pocitom pacienta.

  

Liekové formy umelých sĺz:

KVAPKY: pôsobia krátko, aplikácia 3-5x a viac krát denne

GÉLY: pôsobia dlhšie, aplikácia zväčša 3x denne

MASTI: po aplikácii vzniká rozmazané videnie, prevažne aplikácia sa odporúča na noc

Gélotvorné náhrady sĺz:

NIŽŠIA VISKOZITA:

  •   deriváty celulózy ( hypromelóza, hydorxyetylceluloza)
  •   povidón
  •   polyvinylalkohol

 VYŠŠIA VISOZITA:

  •   karbomer
  •   kyselina hyaluronová

 

Prípravky s nižšou viskozitou sa používajú prevažne u pacientov s menej závažným problémom. Naopak prípravky s vyššou viskozitou u pacientov s komplikovanejším problémom, pre ich dlhšie pôsobenie. Častokrát sú kombinované s antiseptickou látkou (kys. boritá) alebo epitelizačnou látkou (dexpantenol).

Pri výbere umelých slz treba dbať na pozornosť konzervačných látok a dĺžku použiteľnosti po prvom otvorení. Konzervačné látky po uplynutí doby aplikácie po otvorení môžu oko alergizovať. Veľmi častokrát sa umelé slzy používajú aj  s kontaktnými šošovkami, kde pri výbere treba  dbať na kontaktibilitu umelých sĺz a šošoviek.

 

Zlepšenie prostredia (napr. používanie vzdušného čističa vzduchu)

Nevyhnutné je aj dbať na prostredie. Pravidelne vetrať, vyhýbať sa klimatizácii či prekúreným a zafajčením miestnostiam. Veľmi dobre prospieva prechádzka na čerstvom vzduchu či použitie čističky vzduchu pre domácnosti.

Zlepšenie životného štýlu (napr. vyhnúť sa fajčeniu a nadmernému alkoholu)

Vhodné je prerušiť dlhé čítanie, prácu s PC či mobilom, dlhodobé šoférovanie ako aj zmenu životného štýlu. Minimalizovať fajčenie, vyhýbať sa nadmernému príjmu alkoholu či činnostiam vystavujúc chronickému stresu.  Zvýšiť prijem omega 3 a 6 MK a vitamínu A.

 

Prevencia suchých a slzavých očí:

Medzi prevenciu vz. SSO patrí ako čisté prostredie a minimalizovanie práce s displejom:

  •   žmurkací tréning (zvarieť oči min. na 5 sekúnd s frekvenciou 5 opakovaní a vytvoriť tlak na Meibomske žlazy, ktoré tvoria lipdovu vrstvu slzného filmu)
  •     telpý obklad alebo masáž (čistá vreckovka namočená do teplej vody alebo odvaru z harmančeka, následne popritláčať na viečko vreckovu a jemne masírovať)
  •       pravidelné prestávky
  •       matné displeje
  •       vzdialenosť obrazovky
  •       dodržiavať pitný režim
  •       prísun vitamínov a minerálov
  •       slnečné okuliare
  •       Pravidelné kontroly u očného lekára
  •       Používanie ochranných okuliarov v prašnom prostredí
Muž si aplikuje očné kvapky do oka, čo naznačuje liečbu suchých alebo slzavých očí.

Pravidelné prestávky počas práce na počítači a iných digitálnych zariadeniach

Nevyhnutné sú prestávky pri dlhodobej práci s počítačom, kedy si je uvedomiť prácu prerušiť a vykonať žmurkací tréning. Poprípade pravidlo 20-20-20, kedy po 20min práci s PC či mobilom/tabletom je vhodné 20s pozerať na predmet vo vzdialenosti 20 stop čo predstavuje cca 6m.

Používanie ochranných okuliarov pri práci v prachu a znečisťujúcom prostredí

U ľudí pracujúcich v prašnom a znečistenom prostredí dbať na ochranné okuliare, ktoré chránia nie len pred vznikom SSO ale aj pred inými úrazmi rohovky či oka ako takého. Ochranné okuliare je možné bežne si zakúpiť.

Používanie ochranných okuliarov pri práci s PC

Do popredia sa dnes dostavajú okuliare so žltými sklami, ktoré pohltia modré svetlo. V závere dňa, kedy slnko zapadá a je viac oranžového či červeného svetla, až do úplnej tmy naša hypofýza začína produkovať a vyplavovať viac melatonínu (hormón spánku) na prípravu spánku. Keďže displeje vysielajú modré svetlo, ktoré má väčší rozptyl pri dlhodobej práci s PC v tme sa znižuje vyplavenie melatonínu čo narušuje spánkový režim. Preto je vhodne si prostredie displeja upraviť či použiť okuliare so žltým sklom.

 

Udržiavanie dostatočnej hydratácie organizmu a konzumácia zdravej stravy

V neposlednom rade je vhodne dbať na pitný režim, vyhýbať sa nápojom s umelými sladidlami. Optimálne zabezpečiť príjem tekutín a to denne 2,5 až 3L t. Ak už siahame po výbere minerálok dbať na ich optimálny pomer minerálov (vápnik, horčík, draslík..)

Dbať na zdravý jedálniček znížiť príjem mastných jedál, obmedziť množstvo jednoduchých cukrov a zvýšiť príjem potravín bohatých na vlákninu, potraviny s obsahom omega 3 mastných kyselín, vitamínu A, luteínu či zinku. Vo väčšine tieto  látky sú obsiahnuté v zelenine. Už naše mami či babky dbali nato aby sme jedli mrkvu pre zdravé oči, čo je vynikajúci zdroj vitamínu A a karotenoidov. Nedostatok vitamínu A znižuje hladinu pigmentu rodopsínu, ktorý napomáha očiam v zlých svetelných podmienkach (tmavé miestnosti či počas noci).  Zdravé tuky (omega 3 a 6 MK) získame z rýb a morských plodov. Zinok zase získame z mlieka a syrov. Vždy treba dbať na pestrosť a vyváženosť jedálnička pre naše zdravie. 

Plus Plus

Nenechajte si ujsť novinky
o akciách a produktoch