Táto webová stránka používa cookies, aby sme vám mohli poskytnúť čo najlepšiu používateľskú skúsenosť. Informácie o súboroch cookie sa ukladajú vo vašom prehliadači a vykonávajú funkcie, ako je rozpoznanie vás, keď sa vrátite na našu webovú stránku, a pomáhajú nášmu tímu pochopiť, ktoré časti webovej stránky sú pre vás najzaujímavejšie a najužitočnejšie.
Vysoký očný tlak, alebo inak nazývaná očná hypertenzia sa vyskytuje, keď tlak vo vnútri oka prekročí hodnotu nad 21 mmHg. Zvýšený vnútroočný tlak je hlavným rizikovým faktorom pre rozvoj glaukómu (zelený zákal). Obe ochorenia vznikajú na odlišnom podklade, očná hypertenzia definuje vysoký vnútroočný tlak bez poškodenia zrakového nervu, zatiaľ čo v prípade glaukómu je zrakový nerv poškodený a vnútroočný tlak môže byť normálny alebo zvýšený. Zvýšený vnútroočný tlak môže poškodzovať zrakový nerv a viesť k rozvoju glaukómu, ktorý je nebezpečný v tom, že môže viesť k trvalému a nenávratnému oslepnutiu.
Príčiny vysokého očného tlaku
Očná hypertenzia je spôsobená nesprávnou funkciou drenážneho systému komorovej vody, ktorý obmýva a vyživuje očné štruktúry. Keď z viacerých dôvodov netečie správne, naruší sa rovnováha medzi tekutinou, ktorá sa tvorí v oku, a tekutinou, ktorá z oka vyteká, čo má za následok zvýšenie vnútroočného tlaku. Medzi príčiny, ktoré podporujú vznik vysokého očného tlaku patria:
- Problémy s odtokom tekutiny v oku
- Nadmerná produkcia očnej tekutiny
- Zranenia oka
- Zúženie krvných ciev v oku
Symptómy vysokého očného tlaku
Častokrát sa očná hypertenzia vyskytuje bezpríznakovo, to znamená, že môžete trpieť vysokým vnútroočným tlakom a ani o tom nemusíte vedieť. Z toho dôvodu je veľmi dôležité absolvovať pravidelné očné vyšetrenie u očného lekára. Príznaky očnej hypertenzie sú:
- Občasné začervenanie a pobolievanie očí
- Bolesti hlavy, napínanie na zvracanie, zhoršené videnie
- Vnútroočný tlak vyšší ako 21 mmHg v jednom alebo oboch očiach pri dvoch alebo viacerých návštevách ambulancie
- Zrakový nerv sa javí ako normálny
- Pri testovaní zorného poľa nie sú viditeľné žiadne známky prítomnosti glaukómu.
- Nie sú pridružené žiadne známky iného očného ochorenia.
Diagnostika vysokého očného tlaku
Ak potrebujete navštíviť očného lekára musíte mať výmenný lístok od vášho všeobecného lekára. Výnimka kedy výmenný lístok nie je potrebné mať, je len v prípade potreby predpísania okuliarov. Diagnostika očnej hypertenzie sa vykonáva v ambulancii očného lekára:
- Očný lekár skontroluje zrakovú ostrosť (čítanie písmen z očnej tabuli v primeranej vzdialenosti).
- Pomocou špeciálneho mikroskopu skontroluje prednú časť očí, vrátane rohovky, prednej komory, dúhovky a šošovky.
- Premeria vám vnútroočný tlak pomocou testu nazývaný tonometria. Meranie sa uskutočňuje 2-3 krát, pretože sa očný tlak mení z hodiny na hodinu.
- Skontroluje možné poškodenie zrakových nervov. Tento úkon si môže vyžadovať rozšírenie zreníc.
- Gonioskopia, je metóda, ktorá sa vykonáva na kontrolu drenážneho uhla oka. Spočíva v umiestnení špeciálnej kontaktnej šošovky na oko. Tento krok vyšetrenia spočíva vo vylúčení akýchkoľvek iných ochorení, ktoré by mohli spôsobiť zvýšený vnútroočný tlak.
- Testovanie zorného poľa, sa vykonáva na kontrolovanie vášho periférneho videnia.
- Kontrola hrúbky rohovky pomocou ultrazvukovej sondy. Ľudia s veľmi hrubými rohovkami majú často nameraný zvýšený vnútroočný tlak. V skutočnosti ich očný tlak je nižší. Hrubé rohovky spôsobujú počas merania falošne vysoké hodnoty. Naopak tenká rohovka môže poskytnúť nesprávne namerané hodnoty nízkeho tlaku.
Rizikové faktory a prevencia pred vznikom vysokého očného tlaku
Očnou hypertenziou môže trpieť ktokoľvek, avšak u niektorých ľudí je pravdepodobnosť vzniku vyššia:
- Ľudia s pozitívnou rodinnou anamnézou očnej hypertenzie alebo glaukómu
- Ľudia vo veku nad 60 rokov
- Diabetici
- Pacienti s očnými chorobami
- Afroameričania a Ázijci
Rozvoju očnej hypertenzie sa zabrániť nedá, ale možno ju dôkladne kontrolovať pravidelnými prehliadkami (najmä v prípade, ak patríte do rizikovej skupiny ľudí). Liečba očnej hypertenzie spočíva v znížení vnútroočného tlaku, aby sa zabránilo poškodeniu zrakového nervu, a tým aj vzniku glaukómu.
Liečba vysokého očného tlaku
Spôsob liečby je vysoko individuálny a závisí od rozhodnutia vášho očného lekára. Niektorí pacienti sú liečený liekmi na zníženie vnútroočného tlaku, iní sú len pozorovaní.
Lieky na očnú hypertenziu sa používajú vo forme očných kvapiek. Spočiatku vám lekár môže predpísať očné kvapky len na aplikáciu do jedného oka, aby zistil jeho efektivitu. Ak sú očné kvapky účinné, tak si ich následne začínate kvapkať do oboch očí. Ak sa liečite na očnú hypertenziu musíte podstupovať pravidelné očné prehliadky. Zvyčajne navštívite lekára každé 3-4 týždne od začatia liečby. Ak liek funguje a nespôsobuje žiadne vedľajšie účinky, tak sa v liečbe pokračuje a po 2-4 mesiacoch sa prehodnocuje váš zdravotný stav. Ak predpísané očné kvapky nedokážu znížiť vnútroočný tlak, tak vám lekár predpíše na zámenu iné.
V liečbe vysokého očného tlaku sa používajú:
- Liečivá, ktoré znižujú očný tlak zvýšením odtoku vnútroočnej tekutiny, ako napríklad pilokarpín a latanoprost.
- Liečivá, ktoré znižujú očný tlak znížením tvorby vnútroočnej tekutiny, ako napríklad klonidín a acetazolamid.
Liečba očnej hypertenzie môže byť medikamentózna, v prípade ak očné kvapky nedostatočne znižujú vnútroočný tlak, je možnosť podstúpiť aj laserovú terapiu alebo taktiež liečbu chirurgickým zákrokom. Všetky metódy sa snažia dosiahnuť efektívne zníženie vnútroočného tlaku s čo najmenším negatívnym dopadom pre pacienta.