Ako sa prejavuje alergia na slnko? Dá sa jej zbaviť?

Leto plné horúcich a slnečných dní je pred nami. Mnohí sa tešíme na pobyt na slnku a pekné bronzové opálenie. Nájdu sa však aj takí, ktorí sa pred slnkom musia chrániť. Alergia na slnko v dnešnej dobe trápi približne 20 % obyvateľstva. Za jej nárast zodpovedá najmä zväčšovanie sa ozónovej diery, vonkajšie prostredie, ale aj životný štýl. Máte alergiu na slnko? Zistite, či sa jej môžete zbaviť.

alergia na slnko

Čo je to alergia na slnko? 

Alergia na slnko je prehnaná – neprimeraná reakcia organizmu na slnečné žiarenie. Za jej vznik zodpovedajú najmä UVA a UVB slnečné lúče. Príznaky alergie sa môžu prejaviť už po niekoľkých minútach strávených na slnku a to na miestach, ktoré sú priamo vystavené slnečným lúčom. Alergickú reakciu môže spôsobiť už aj prechádzka po miernom slnečnom pásme, no niekoho prekvapí až ostré slnko v tropických krajinách. 

Prejavy: Ako spoznáme, že máme alergiu na slnko?

Slnečná alergia sa spravidla objavuje na odhalených častiach tela, ktoré sú priamo vystavené slnku. Ide o hrudník, chrbát a paže. Najčastejšími príznakmi alergickej reakcie na slnko je začervenaná, svrbiaca pokožka až mokvajúce pľuzgieriky a žihľavka.

Táto reakcia najčastejšie trápi ženy do 40 rokov s citlivou svetlou pokožkou a deti. 

Ako môžeme predísť alergii zo slnka?

V prvom rade je dôležitá prevencia. Pokožku treba na letné slnečné lúče postupne pripravovať.

Krátky pobyt na slnku

Slnečnému žiareniu vystavujte pokožku spočiatku v nižších intervaloch, optimálne do 20 minút. Vtedy slnko nestihne telo spáliť, ale telo zaznamená slnečné lúče a začne syntetizovať vitamín D, ktorý je dôležitý pre našu imunitu. Dobré je pobyt na slnku postupne predlžovať. 

Pri dlhšom pobyte na slnku netreba zabudnúť na vhodný opaľovací krém s UVA a UVB filtrom – SPF faktor (Sun Protection Factor).

alergická reakcia na slnko

Ochranný krém na alergiu na slnko

Ochranný faktor 50 by vás mal chrániť 50-krát dlhšie, než je vaša pokožka schopná sa chrániť sama. SPF 50 poskytuje približne 98 % ochranu pred UVA a UVB žiarením, SPF 30 približne 96,7 %.

Aktívne zložky opaľovacích krémov chránia pokožku tak, že odrážajú alebo absorbujú UV žiarenie a zabraňujú tým poškodeniu spôsobenému slnkom. Opaľovacím krémom netreba šetriť a aplikovať ho je potrebné aspoň 20 minút pred pobytom na slnku a reaplikovať ho každé dve hodiny.

Veľmi obľúbenou značkou u zákazníkov je Bioderma – Photoderm spray SPF 30, SPF 50. U precitlivelej pokožky s vysokým sklonom k alergii, a ako ochrana pred nádorovými ochoreniami kože je veľmi vhodná zdravotnícka pomôcka Sunsimed od Avene.

TRIO TIP: Ak chcete predísť alergii na slnko, môžete v predstihu, teda aspoň týždeň pred očakávaným pobytom na slnku, užívať antihistaminiká (lieky proti alergii). Znížite tak reaktivitu tela a pokožky na slnečné lúče.

Alergia na slnko u malých detí

Detská pokožka je oveľa tenšia a citlivejšia ako u dospelých ľudí. Je oveľa náchylnejšia na spálenie a alergiu. Preto je obzvlášť dôležitá prevencia. Určite netreba zabúdať na pravidelnú aplikáciu ochranného krému. Malým detičkám je pri pobyte na slnku či pri vode dobré obliecť tenké biele bavlnené tričko. Pokožka si lepšie zvyká na slnečné lúče a skôr sa tak predíde alergickej reakcii. Ako ochrana je vhodná voľba Bioderma Photoderm kid mlieko. No netreba sa zľaknúť, toto mlieko má pri aplikácii modré farbenie, váš malý nezbedník bude chvíľu vyzerať ako šmolko :). Modré sfarbenie naznačuje, že ste pri aplikácii nevynechali ani jedno miesto na pokožke. Po vstrebaní mlieka modré sfarbenie vybledne.

Liečba: Čo na alergiu na slnko?

Ak vás už trápi alergická reakcia na slnko, medzi základnú a rýchlu pomoc patrí:

  • antihistaminikum,
  • Panthenol ( mlieko, sprej, chladivá pena) 
  • v horších prípadoch je potrebná aj kortikoidná masť.
liečba alergie na slnko

Antihistaminiká existujú v topickej podobe vo forme mastí alebo gélov (ideálny je Fenistil gél), vo forme tabliet, ktoré sa spravidla užívajú raz denne a tlmia účinky histamínu (látka zodpovedná za svrbenie a alergickú reakciu).

Panthenol je látka, ktorá sa v tele mení na vitamín B5. Je známy svojimi hydratačnými, regeneračnými a protizápalovými účinkami na bunky kože. 

Vyrážky z alergie na slnko

V prípade, ak ide o ťažkú alergickú reakciu, kde sú na tele prítomné zapálené, hnisavé vyrážky a silné svrbenie, je zväčša potrebná aplikácia masti s obsahom kortikoidu. Kortikoid je chemická látka, ktorá zmierňuje zápal a svrbenie potláčaním imunitnej odpovede nášho tela. V takýchto prípadoch neváhajte a vyhľadajte lekársku pomoc, aby ste predišli ďalším komplikáciám alebo trvalým poškodeniam pokožky.Zdielajte tento článok

Plus Plus

Nenechajte si ujsť novinky
o akciách a produktoch