Rezervujte si lieky na predpis ONLINE TU

Čo pomáha na opuchnuté nohy?

Máte pocit ťažkých nôh, cítite bolesť a opuch najmä počas popoludňajších hodín, dlho sedíte v práci alebo naopak počas dňa okolo stoličky ani neprejdete? Ak vás trápia opuchnuté nohy, nečakajte kým bude neskoro. Povieme vám, čo pomáha na opuchnuté nohy. Aj počas tehotenstva.

opuchnuté nohy

Čo sa skrýva za opuchom nôh?

Počas nadmernému hromadenia vody a soli v organizme mimo cievneho systému vzniká opuch (edém). Opuchy rozdeľujeme na lokalizované a generalizované:

  • Lokalizované sú buď zápalového pôvodu (infekcia, alergia) alebo vznikajú z dôvodu venostázy (chorobné hromadenie krvi v žilách) a lymfostázy (hromadenie lymfy).
  • Generalizované opuchy ovplyvňujú najmä ochorenia pečene, obličiek, srdca. Ich klinickým prejavom zvyčajne býva náhly vzostup telesnej hmotnosti z dôvodu hromadenia veľkého množstva vody v medzibunkovom priestore.

Vekom dochádza k oslabeniu chlopní v našich žilách, čo negatívne ovplyvňuje cirkuláciu krvi. Krv namiesto toho, aby sa vrátila späť do srdca, sa hromadí v nohách, čo spôsobuje ich opuchnutie. Toto ochorenie je sprevádzané tvorbou kŕčových žíl a nazýva sa chronická venózna insuficiencia (žilová nedostatočnosť).

Jej podstatou je oslabená pružnosť žíl a zvýšený krvný tlak v žilách dolných končatín. Patrí medzi najčastejšie chronické zápalové choroby vo vyspelých krajinách.

K hromadeniu tekutín v tkanivách alebo krvných cievach nôh môže dôjsť aj vtedy, ak celý deň strávite na nohách, príliš dlho sedíte, cestujete, máte nadváhu, nedostatok pohybu, či z dôsledku užívania niektorých liekov.

Medzi tieto lieky patria:

  • lieky na srdce (blokátory vápnikových kanálov (napr. amlodipín, nifedipín)),
  • nesteroidné protizápalové lieky (napr. aspirín, celekoxib, ibuprofén, naproxén),
  • lieky na liečbu cukrovky (napr. pioglitazón, rosiglitazón),
  • Kortikosteroidy,
  • hormonálne lieky na báze estrogénu a progesterónu,
  • niektoré antidepresíva.
opuchnuté nohy dôvod

Čo na opuchnuté nohy v tehotenstve?

Častokrát opuch nôh sprevádza tehotenstvo mnohých žien. Najčastejšie sa s týmto problémom stretávajú ženy v treťom trimestri, keď rastúce bábätko vyvíja tlak na žily v nohách, čo má za následok spomalenie cirkulácie a zvýšené hromadenie tekutín v organizme. Ak dochádza k viditeľnému opuchu v oblasti očí, k bolesti hlavy sprevádzanej rozmazaným videním a citlivosťou na svetlo, treba navštíviť lekára, pretože musí posúdiť, či nejde o ochorenie nazývané preeklampsia.

Krémy na opuchnuté nohy v tehotenstve

V tehotenstve a počas dojčenia sa krátkodobo môže použiť gél Lioton 100 000 – s výnimkou posledného trimestra, kedy sa neodporúča. Gély s výťažkami z pagaštanu konského alebo viniča hroznorodého, ako napríklad Priessnitz žily a cievy medical, sa môže aplikovať počas celého tehotenstva.

Kedy je potrebné vyhľadať lekára?

Najzávažnejšia, život ohrozujúca forma generalizovaného opuchu je pľúcny edém, ktorý si vyžaduje okamžitú liečbu. V prípade, ak máte niektorý z týchto príznakov, ihneď vyhľadajte lekársku pomoc:

  • opuch iba jednej končatiny, najmä v oblasti lýtka,
  • pokožka nohy je teplá,
  • bolesť nôh, kŕče a zvýšená citlivosť,
  • pociťujete extrémnu únavu,
  • dýchavičnosť,
  • bolesť v oblasti hrudníka,
  • v prípade, ak ide o vedľajší účinok spomínaných liekov, treba liečbu konzultovať s lekárom.

Pri ostatných opuchoch môže odstraňovanie prebytočnej tekutiny prebiehať pomalšie. Avšak opuch nôh, ktorý trvá viac ako niekoľko dní, si vyžaduje návštevu lekára.

príznaky opuchnutých nôh

Prevencia a liečba opuchnutých nôh 

Kompresné pančuchy, podkolienky a stehenné pančuchy

Nosenie kompresných lýtkových podkolienok, s kompresiou 15-21 mmHG, pomáha zmierniť bolesť a zabezpečujú prevenciu vzniku opuchov a kŕčových žíl. Kompresné pančuchy zvyšujú tlak v nohách a presúvajú prebytočnú tekutinu späť do ciev a zvyšku tela. Preventívne kompresné pančuchy, podkolienky a stehenné pančuchy 1. kompresnej triedy nie sú hradené zdravotným poistením a môžete si ich zakúpiť v lekárni bez predpisu. 

Odpočinok pre zlepšenie krvného obehu

Vyložte si nohy nad úroveň srdca, čím znížite tlak na vaše žily a oklamete tým gravitáciu počas sledovania televízie, či čítania knihy. Stačí vám pár vankúšov na podloženie nôh a 15-20 minút odpočinku. Taktiež sa odporúča spánok na ľavom boku, ktorý zníži tlak na dolnú dutú žilu a veľkú žilu, ktoré zabezpečujú prenos krvi z dolných končatín do srdca.

Studená voda

Namočenie nôh do studenej nohy na 20 minút niekoľkokrát týždenne prináša úľavu od pocitu ťažkých nôh a minimalizuje ich opuch.

Vhodná obuv

Nesprávne zvolená obuv spôsobuje ešte väčšiu bolesť nôh, chodidiel a chrbta. Odporúčajú sa nosiť topánky s nízkym podpätkom, avšak nie ploché s dobrou podporou klenby.

Masáž

Ak nemôžete navštíviť masážny salón, môžete si spraviť ľahkú masáž aj sami doma. Dôležité je nebolestivé hladkanie a šúchanie vykonávať smerom nahor k srdcu. Liečba lymfedému zahŕňa fyzioterapiu zloženú z manuálnej lymfatickej masáže a použitia viacvrstvových bandáží.

Soľný kúpeľ

Vyskúšajte relaxačné účinky epsomskej soli, ktorá uvoľňuje svaly a zmierňuje opuchy. Do vlažnej vody pridajte 1-2 šálky epsomskej soli, následne namočte nohy na 15-20 minút do výšky kolien.

Pohyb

Dôležité je aby ste sa počas státia a sedenia na jednom mieste ponaťahovali tak často, ako len môžete. Vystieranie kolien, ohýbanie členkov pomôže rozprúdiť krvný obeh.

zdravý pohyb

Zdravá strava

Diéta s nízkym obsahom sodíka (obmedzenie slaných jedál) a dostatočná hydratácia vám zabezpečia prevenciu pred vznikom opuchov vašich končatín.

Farmakologická liečba

Po návšteve lekára a zhodnotení zdravotného stavu pacienta, môže lekár predpísať na odstránenie prebytočnej tekutiny z tela lieky s diuretickým účinkom. Odvodnenie organizmu podporuje aj pitie čajov zo žihľavy, petržlenu alebo púpavy.

Voľnopredajné lieky a výživové doplnky

Venotoniká sú látky, ktoré zvyšujú napätie žíl a spevňujú žilovú stenu, minimalizujú opuchy a majú protizápalový účinok. V lekárni môžeme siahnuť po voľnopredajných liekoch, na opuchnuté nohy pomáhajú aj tabletky, ako je napríklad Detralex 60 tbl, Devenal, Flebaven 500 mg.

Vhodné sú aj výživové doplnky: Mobivenal a Venalex.

Na zmiernenie opuchu sa používajú prípravky s obsahom escínu, ktorý sa získava z Pagaštanu konského, odvodňuje a znižuje zápal. Escín sa nachádza v liekoch ako Reparil-dragées alebo Aescin teva.

 

Magnézium, minerál, ktorý sa oplatí zaradiť do stravy na pomoc pri bolestivých opuchoch. Vhodné je si vybrať magnézium s vyššou vstrebateľnosťou vo forme solí ako laktát, citrát, glukonát a fosfát. Vyhovujúci je Magnerot, Jamieson magnesium 250 mg či Slovakiapharm Magnesium komplex.

Taktiež môžete siahnuť po lokálnej liečbe vo forme krémov a gélov, ako je napríklad Heparoid léčiva krém, topické lieky s obsahom heparínu, heparinoidu alebo Peggy gaštanový gél, ktorý obsahuje výťažky z pagaštanu konského a pôsobí proti opuchom. 

V prípade traumatických opuchov nôh a iných častí tela je vhodné použiť lieky od bolesti s protizápalovým účinkom, buď vo forme tabliet alebo krémov. Môžete siahnuť po formách s diklofenakom ako sú Voltaren tablety, či Voltaren gél. Ak ide o príznak alergie a opuch očných viečok, môžete si zakúpiť voľnopredajné lieky – Zodac 7 tbl alebo Claritine.

Zdielajte tento článok

Plus Plus

Nenechajte si ujsť novinky
o akciách a produktoch