Domáca liečba na zápal nosohltana

Bežná nádcha sa vyskytuje u detí a dospelých v každom veku. Je primárnym symptómom prechladnutia a prejavuje sa zápalom horných dýchacích ciest. Patrí medzi najčastejšie vírusové infekčné ochorenie, prenášajúce sa najmä v zime. Horné dýchacie cesty majú za úlohu zvlhčovať a zohrievať vzduch, ktorý dýchame a taktiež je to miestom zachytávania cudzorodých častíc a patogénov. Horné dýchacie cesty tvorí:

  • nosová dutina
  • prínosové dutiny
  • nosohltan.

Zápal nosohltana, inak nazývaný aj nazofaryngitída alebo rinofaryngitída,  je termín označujúci opuch nosových priechodov a zadnej časti hrdla. Najčastejšie je spôsobený vírusovou infekciou. Vyvolávajú ho najmä rinovírusy a koronavírusy. Zápal nosohltana ovplyvňuje správne fungovanie horných dýchacích ciest a môže postihnúť aj pľúca a uši. Zápal nosohltana postihuje sliznice v nosovej dutine a hrdlo. 

Zdravá nosová sliznica je pokrytá tenkou vrstvou hlienu, ktorý vytvára ochranný, hydratačný film, a predstavuje filter, ktorý zachytáva vonkajšie častice (prach, vírusy, baktérie a pod.) 

Sliznica hltana, nachádza sa v zadnej časti hrdla, je denne vystavená potenciálnym vírusom, baktériám, potrave, znečisteniu a pod. Zdravá sliznica hltana udržuje primeranú obranyschopnosť, aby sa minimalizovalo riziko zápalu. 

Symptómy zapálenej nosovej sliznice: 

  • opuch, spôsobený rozšíreným ciev,
  • nadbytočná produkcia hlienu,
  • zníženie prúdenia vzduchu cez nos,
  • pocit upchatého nosa,
  • kýchanie,
  • výtok z nosa,
  • priesvitné hlieny, ktoré po niekoľkých dňoch hustnú.

Farba hlienov:

  1. Žltá a zelená farba sa spája s infekčnou nádchou. Zafarbenie spôsobuje prítomnosť bielych krviniek, ktoré sa podieľajú na imunitnej reakcii. Rozpad týchto bielych krviniek môže za žlté alebo zelené sfarbenie hlienov. 
  2. Biela farba, signalizuje začínajúce prechladnutie. Ak sa pridružia k bielym hlienom aj iné symptómy ako bolesť dutín a horúčka, takýto výtok z nosa vznikol na podklade infekcie. 
  3. Priesvitná farba hlienu, sprevádza vodnatý výtok z nosa, ktorý sa považuje za normálny. Vylučuje sa prostredníctvom sínusových membrán a plní fyziologickú funkciu pre správne fungovanie dýchacieho systému. Ak sa tvorí vo zvýšenej miere a z nosa vyteká, môže ísť o príznak alergie. 
  4. Ružová a červená farba, signalizuje prítomnosť krvi v hliene. Príčinou môže byť suchý vzduch mechanické poškodenie nosovej sliznice pri častom fúkaní a špáraní v nose. 
  5. Hnedá farba hlienu, alebo prítomnosť znečistenia hlienu drobnými čiastočkami môže vznikať vtedy, ak osoba trávila čas v príliš prašnom prostredí. 

Najinfekčnejší hlien je v prvých dňoch od prejavenia. Výtok z nosa je riedky, vodnatý, priesvitný alebo biely. Po pár dňoch sa sfarbí do žlta až zelena, vtedy sa infekčnosť znižuje ale pretrváva. Preto najmä deti so zápalom nosohltana nepatria do kolektívu. 

Symptómy zapálenej sliznice hltana:

  • bolesť v krk,
  • začervenaná sliznica,
  • vykašliavanie zatekaných hlienov z nosovej sliznice.

Ďalšie symptómy zápalu nosohltana: 

  • kašeľ, najmä u pediatrických pacientov,
  • bolesť uší,
  • zaľahnutie v ušiach,
  • malá alebo žiadna horúčka ,
  • bolesť hlavy,
  • únava.

Rizikový pacienti, u ktorých sa častejšie môže vyskytnúť zápal nosohltana sú: 

  • ľudia s oslabeným imunitným systémom,
  • ľudia, ktorí trpia chronickým stresom,
  • ľudia s alergiami,
  • ľudia s gastroezofageálnym refluxom,
  • dojčatá a deti sú vystavené vyššiemu riziku prechladnutia, kvôli ľahšiemu šíreniu infekcie v kolektíve.
zápal nosohltana

Domáce liečebné metódy na zápal nosohltana

Spontánne, bez akýchkoľvek liekov sa zápal nosohltana vylieči v priebehu 7-10 dní. Rinofaryngitída sa šíri kvapôčkami vo vzduchu, kontaktom s kontaminovaným predmetom, priamym kontaktom: slinami, rukami, bozkávaním a pod. Prenáša sa cez sliznice očí, nosa a úst. Symptómy sa prejavia zvyčajne po jednom až troch dňoch od vystavenia vírusu, v niektorých prípadoch môže inkubácia trvať až 7 dní. Okrem voľno predajných liekov môžete vyskúšať viacero domácich metód na liečbu zápalu nosohltana

  1. Používajte zvlhčovač vzduchu alebo inhalátor. Ak ich doma nemáte, uľaviť si viete krátkodobo aj v zatvorenej kúpeľni po horúcej sprche. Vdychovaná para vám pomôže zmierniť príznaky upchatého nosa
  2. Pripravte si domáci kurací vývar. Kuracie mäso obsahuje zlúčeninu zvanú karnozín, ktorá pomáha znižovať pocit upchatého nosa a bolesť hrdla. Predpokladá sa, že karnozín minimalizuje zápaly horných dýchacích ciest zastavením migrácie bielych krviniek. 
  3. Kloktanie hrdla slanou vodou. Rozpustite ½ lyžičky soli v 200 ml slanej vody a kloktajte viackrát do dňa 3-4 krát. Slaná voda zmierňuje bolesť v krku. 
  4. Pite čaj s medom a citrónom na utíšenie bolesti v krku. Nepridávajte med a citrón do horúceho čaju, počkajte kým trochu vychladne. Horúca voda rozkladá žiadúce vitamíny v mede a citróne. Alternatívou je aj podanie medu a citrónu priamo z čajovej lyžičky. Pozor! Nepodávajte med deťom mladším ako 1 rok. 
  5. Nefajčite a vyhýbajte sa aj pasívnemu fajčeniu. 
  6. Pridajte do stravy cibuľu a cesnak, ktoré pôsobia antivírusovo a antibioticky. Môžete si vyskúšať pripraviť aj cibuľový sirup tak, že nakrájame cibuľu a citrón na kolieska a poukladáte postupne do uzatvárateľnej sklenenej nádoby. Na konci to prelejete dvoma lyžicami medu a necháte fermentovať minimálne 3 hodiny na teplom mieste. Pite sirup 3-krát do dňa 1 polievkovú lyžicu, pre deti 3-krát 1 čajovú lyžicu. 

 

Prevencia pred vznikom zápalu nosohltana

Správnou prevenciou a dodržaním opatrení dokážete predísť zápalu nosohltana. Dôležité je dodržiavať niekoľko hygienických pravidiel: 

  1. Vyhýbať sa kontaktu s infikovanými ľuďmi,
  2. Pravidelné umývanie rúk ,
  3. Smrkanie do jednorazových vreckoviek,
  4. Vetranie domácnosti,
  5. Vyhýbať sa fajčeniu aj pasívnemu ,
  6. Nechytať, nepotierať si oči po dotyku možných kontaminovaných predmetov a povrchov (kľučky, mobil, dvere a pod. ).

 

Kedy vyhľadať lekársku pomoc

V prípade, ak spozorujete zmenu alebo zhoršenie príznakov, ako je horúčka nad 38°C, bolesť, zvýšenú únavu a celkovú slabosť, poraďte sa so svojím lekárom. 

Viac ako 80% ochorení dýchacích ciest je spôsobený vírusovou infekciou a nie je potrebné ju liečiť antibiotikami. Nové štúdie poukazujú na to, že farba hlienov neurčuje spôsob ich liečby. Zelené a žlté sfarbenie hlienov nemusí byť spôsobené bakteriálnou infekciou a teda nie je účinné ich liečiť hneď antibiotikami. Je to najviac rozšírený medicínsky mýtus. Najspoľahlivejšia metóda ako zistiť, či je potrebné nasadiť v liečbe antibiotiká je urobiť výter, na odobranie vzorky hlienu v ambulancii lekára. 

Ak máte podozrenie na ochorenie Covid-19 je vhodnejšie váš stav a priebeh ochorenia telekonzultovať s lekárom, aby sa zabránilo šíreniu infekcie medzi ohrozenými ľuďmi s oslabeným imunitným systémom. 

Taktiež je dôležité sledovať ochorenie nosohltana a príznaky u detí mladších ako tri mesiace, pretože neliečená infekcia môže spôsobiť dýchacie ťažkosti. 

Ak sa u vás zápal nosohltana vyskytuje príliš často, váš lekár vás môže poslať k špecialistovi (ORL-ušno, nosno, krčné) na dodatočné vyšetrenia. 

 

https://www.actisoufre.fr/en/common-cold-rhinitis-rhinopharyngitis/

https://www.qare.fr/sante/rhinopharyngite/

https://lekar.sk/clanok/detske-sople–co-vieme-zistit-z-ich-farby

https://www.healthline.com/health/cold-flu/nasopharyngitis#treatment

https://www.mcgill.ca/oss/article/food-health-you-asked/there-really-something-story-chicken-soup-good-common-cold

https://unizdrav.sk/inhalovanie-rychla-a-ucinna-ulava-od-nadchy-a-kasla

https://detskechoroby.rodinka.sk/detske-choroby/krk/dychacie-cesty/cibulovy-sirup-na-kasel-vykasliavanie-laryngitida-zapal-priedusiek/

Plus Plus

Nenechajte si ujsť novinky
o akciách a produktoch