Genitálny herpes: Aké sú jeho symptómy a čo ho spôsobuje?

genitálny herpes

Genitálny herpes patrí medzi najčastejšie sexuálne prenosné infekcie vo vyspelých krajinách. Spôsobuje ho vírus Herpes simplex. Šíri sa počas pohlavného styku a môže postihovať oblasť genitálií, konečníka aj úst. Vyskytuje sa častejšie u žien ako u mužov. Akonáhle je človek infikovaný, vírus zostáva v jeho tele, v nervových bunkách navždy.

Príčiny genitálneho herpesu 

Genitálny herpes vyvoláva vírus Herpes simplex 1 alebo 2, čo sú dva z ôsmich typov herpesvírusov, ktoré infikujú ľudí. HSV-1 často postihuje ústa a pery, spôsobuje vredy v ústach alebo malé pľuzgieriky. Orálny herpes (opary v ústach alebo okolo nich) je zvyčajne spôsobený HSV-1. Väčšina ľudí sa ním nakazí prostredníctvom nesexuálneho kontaktu v detstve, napríklad bozkom od človeka, ktorý má orálny herpes.  Počas orálneho sexu sa dokáže preniesť z úst na pohlavné orgány. HSV-2 takmer vždy spôsobuje genitálny herpes. Prenáša sa kontaktom s pokožkou, pohlavnými tekutinami počas sexu.  

Väčšina ľudí infikovaných vírusom herpes simplex o tom nemusí vedieť, pretože sú asymptomatickí. Tehotné ženy s genitálnym herpesom môžu prenášať HSV (najmä HSV-2) na plod alebo novorodenca. HSV sa typicky prenáša počas pôrodu  kontaktom s vaginálnym sekrétom, ktorý obsahuje HSV. Väčšina žien, ktoré spôsobujú prenos HSV na svojich novorodencov, nemá v čase pôrodu príznaky infekcie HSV. Neonatálna infekcia HSV je vážna a potenciálne smrteľná.  

Prenos herpetickej infekcie z toaletnej dosky, posteľnej bielizne alebo herpesov nie je možný. Taktiež sa genitálny herpes neprenáša ani z dotyku z predmetov ako je mydlo a uteráky. 

Príznaky genitálneho herpesu a priebeh ochorenia 

Príznaky genitálneho herpesu sa vyvinú po 4 až 7 dňoch po kontakte. Počas prvého prepuknutia sa objavujú príznaky podobné chrípke, ako bolesť hlavy, horúčka, bolesť tela, únava a pod. Ak symptómy genitálneho herpesu vypuknú môžu trvať až niekoľko týždňov. Opätovne sa môžu vrátiť po uplynutí niekoľkých mesiacov až rokov. Najčastejšími príznakmi genitálneho herpesu sú: 

  • Pľuzgiere naplnené čírou tekutinou vo vagíne, penise, miešku okolo konečníka, na stehnách alebo zadku. Môžu sa objaviť aj na jazyku, ústach, očiach, perách, prstoch a iných častiach tela
  • Bolesť, svrbenie genitálií, konečníka alebo okolia úst 
  • Bolesť pri močení 
  • Výtok z močovej trubice 
  • Vaginálny výtok 
  • Zápcha 

Jednotlivé symptómy ochorenia sú veľmi individuálne. Niektorí ľudia sú iba nositeľmi vírusu a nikdy nemali žiadne príznaky genitálneho herpesu. U iných ľudí môže dôjsť len k zriedkavému prebudeniu ochorenia, avšak u niektorých ľudí môže dôjsť k vzplanutiu ochorenia aj každý mesiac. 

genitálny herpes

Diagnostika genitálneho herpesu

Diagnóza genitálneho herpesu spočíva vo fyzikálnom a vizuálnom vyšetrení prítomných pľuzgierov a vredov herpesu. Na potvrdenie diagnózy sa používajú nasledujúce testy: 

  1. Kultivácia tekutiny odobratej z pľuzgiera alebo kožného vredu 
  2. Polymerázová reťazová reakcia v kvapaline injekčnej liekovky
  3. Krvné testy, sérové protilátky 

Negatívny test znamená, že ste neboli infikovaní HSV-1 ani HSV-2. Avšak niekedy po vystavení týmto vírusom trvá až tri mesiace, pokým test dokáže pozitívne vyhodnotiť jeho prítomnosť u pacienta. Takýto výsledok sa potom nazýva falošná negativita. 

Pozitívny test znamená, že ste sa nedávno alebo niekedy v minulosti nakazili vírusom Herpes simplex. 

Odhaduje sa, že asi 70% dospelých bolo infikovaných HSV-1 a majú protilátky voči danému vírusu. 20- 50% dospelých má protilátky HSV-2. 

Liečba genitálneho herpesu 

V súčasnosti neexistuje definitívna liečba, ktorá by dokázala genitálny herpes vyliečiť navždy. Herpes vírus sa z buniek nedokáže odstrániť, skôr sa udržiava v latentnej (spiacej) fáze. Dôležitá je prevencia na zníženie rizika prenosu vírusu. 

V prípade farmakoterapie sa v liečbe herpetickej infekcie užívajú perorálne lieky viazané na predpis (acyklovir, valaciklovir, famciclovir, penciklovir). 

Aby bola terapia účinná, musí sa začať čo najskôr. Ideálne počas 24-48 hodín po objavení sa prvých príznakov. V prípade, ak sa ochorenia opakuje viac ako šesťkrát do roka, je vhodné zvážiť supresívnu liečbu antivirotikami počas celého roka alebo aj dlhšie. 

Vedľajšie účinky antivirotík sú ojedinelé, zvyčajne žiadne alebo len nepatrné. Ak sa vyskytnú nežiaduce účinky, tak väčšinou v podobe nevoľnosti, vracania, únavy a bolesti hlavy. 

Pri prepuknutí genitálneho herpesu môžu pomôcť zmierniť príznaky ochorenia aj sedacie kúpele alebo vlhké obklady so zinkovou vodou, ktorú vám pripravíme v lekárni. Ak genitálny herpes sprevádza bolesť, môžete počas terapie užívať aj analgetiká- lieky od bolesti (paracetamol, ibuprofen, kyselina acetylsalicylová). Odporúča sa podporiť imunitný systém vhodnými výživovými doplnkami, ako napríklad vitamín C 1000mg, imunomix- akut s hlivou ustricovou, zinok forte 25mg, lyzín

Krémy na lokálne použitie, ako zovirax, zovirax duo a herpesin sa používajú na HSV-1 najmä na opary na ústach a tvári. Avšak lekár vám ich môže odporučiť aj ako podpornú liečbu genitálneho herpesu

Vzniknuté pľuzgiere, vredy a rany neprikrývajte, pretože vzduch napomáha hojeniu. Rany sa pokúste neškriabať, hrozí riziko prenášania vírusu po tele a taktiež to spomaľuje hojenie. Uprednostnite bavlnenú spodnú bielizeň voľného strihu, vyhýbajte sa noseniu úzkych nohavíc a nylonových pančúch. 

V prípade neliečenia genitálneho herpesu, sú ľudia s oslabeným imunitným systémom vystavený závažnému riziku. Ak sa dotknete miest, kde sa herpes vyskytuje viete si ho preniesť na časť tela, ako napríklad oči. V najzávažnejších prípadoch, môže herpes v očiach spôsobiť trvalé poruchy videnia a viesť až k oslepnutiu.

Prevencia genitálneho herpesu 

Sexuálne aktívni ľudia sú vystavení riziku dostať genitálny herpes. Jediným spôsobom, ako sa vyhnúť pohlavne prenosným chorobám, je nemať vaginálny, análny a orálny sex. Môžete len znížiť svoju šancu získať genitálny herpes, a to: 

  • Byť v dlhodobom vzťahu len s jednou osobou/partnerom, ktorý netrpí herpetickou infekciou
  • Používajte ochranu vo forme kondómu pri každom sexe
  • Ak váš partner trpí genitálnym herpesom, môžete znížiť riziko prenosu, ak každý deň užíva antivirotické lieky a vyhýba sa sexu počas „prepuknutia“ ochorenia

Treba brať na vedomie, že sa herpes nemusí vyskytovať len v oblasti, ktorú je možné zakryť kondómom. Koža môže byť infikovaná aj v tej časti, kde nie sú viditeľné stopy infekcie. Z týchto dôvodov kondóm nezabezpečuje 100% ochranu pred nákazou. 

Vírus sa zvykne prebudiť zo „spiaceho“ latentného štádia v dôsledku fyzického alebo emocionálneho stresu, menštruácie alebo nejakej choroby. Je to zvyčajne v čase zníženej obranyschopnosti, kedy sa vírus reaktivuje a znova sa objavia symptómy herpetickej infekcie. Vo všeobecnosti sa symptómy opakovane prejavia oveľa menej dramatickejšie, ako po prvýkrát.  Príznaky sú viditeľné na rovnakom mieste, alebo veľmi blízko k oblasti posledného prepuknutia ochorenia. Opatrenia na opätovné prepuknutie choroby zahŕňajú: 

  • Užívanie antivírusových liekov 
  • Dbať na zdravú životosprávu 
  • Dostatočne spať a oddychovať 
  • Vyhýbať sa nadmernému stresu
  • Chrániť sa pred extrémnym výkyvom počasia 

 

Emocionálny a psychologický aspekt u ľudí s genitálnym herpesom 

Herpes môže u človeka vyvolať silné emocionálne problémy, najmä v začiatkoch ochorenia. Väčšina ľudí pociťuje rozpaky, hanbu, hnev alebo až depresiu. Dobrou správou je, že negatívne emócie zvyčajne časom vymiznú alebo aspoň nie sú také intenzívne, že by obmedzovali postihnutého herpesom vo vykonávaní bežných aktivít. 

Dôležité je pochopiť, že sme sa vírusom nenakazili za trest ale uznať ho ako bežný, zvládnuteľný vírus rozšírený v spoločnosti. Ďalším krokom je uvedomiť si, že zdravie nie je „dokonalé“. V skutočnosti každý čelí množstvu fyzických problémov, ktoré sú nevyhnutné ako sám život. Našou úlohou je dané skutočnosti, ktoré nás v živote postretnú prijať, či sú pozitívne alebo nie a snažiť sa ich prekonať. Netreba sa báť odsudzovania spoločnosťou. Žijeme v dobe, kedy sa sexuálne témy stávajú otvorenejšie a ľudia sú viac informovaní  a vzdelanejší o problémoch s pohlavnými chorobami. Snažte sa upokojiť a zbytočne nepredpokladať, že vám herpes zabráni nájsť si romantický vzťah a stáleho partnera. Existuje nespočetné množstvo párov, v ktorých jeden alebo obaja trpia genitálnym herpesom. Vo väčšine sa vzťahy rozpadajú na základe iných problémoch, ktoré nesúvisia s ochoreniami. 

https://www.dermik.es/herpes-genital-tratamiento/

https://www.cdc.gov/std/herpes/stdfact-herpes.htm

https://www.msdmanuals.com/es/professional/enfermedades-infecciosas/virus-herpes/herpes-genital

https://www.ashasexualhealth.org/emotional-issues/

https://www.gynenova.com/herpes-genital/

Autor:

Mgr. Timea Martinez Noriega

Autor článku

Plus Plus

Nenechajte si ujsť novinky
o akciách a produktoch