Kvasinková infekcia v ústach: Ako sa jej zbaviť?

kvasinková infekcia v ústach

Trápi vás jazyk pokrytý bielymi povlakmi? Pravdepodobne ide o infekciu, ktorej hovoríme aj soor alebo mučnivka, spôsobenú kvasinkou Candida albicans. Tento problém veľmi často riešia mamičky u svojich detí alebo starší ľudia, ľudia so zubnými protézami ako aj ľudia s oslabenou imunitou.

Kvasinka Candida albicans je prirodzenou súčasťou sliznice ústnej dutiny, avšak za určitých podmienok môže dôjsť k jej škodlivému premnoženiu a vzniká tzv. orofaryngeálna kandidóza.  Vtedy sa na jazyku alebo na vnútorných lícach, alebo v hrdle, či na podnebí objavia biele povlaky. Pri niektorých typoch kandidózy tieto povlaky vieme zotrieť (niektoré sa po čase ťažko odstraňujú), pričom dané miesto je bolestivé, začervenané a môže krvácať. Premnožená kvasinka spôsobuje nepríjemný pocit v ústach až zmenu chutí. Navyše sa môžu objaviť boľavé trhlinky v kútikoch úst. 

Čo vedie k vzniku kvasinkovej infekcie?

Vypuknutie kvasinkovej infekcie spôsobuje viacero faktorov, ako napríklad:

  • Nedostatočná ústna hygiena, a to predovšetkým pri zvýšenom príjme cukrov a u ľudí so zubnými náhradami
  • Znížená funkcia imunitného systému
  • Poranenie alebo podráždenie sliznice ústnej dutiny
  • Suchosť v ústach (xerostómia)
  • Užívanie antibiotík alebo inhalačných kortikosteroidov 
  • Nezdravý životný štýl, fajčenie, stres
  • Príčinou môžu byť aj poruchy endokrinných systémov (pr. znížená funkcia štítnej žľazy, cukrovka)  

Čo robiť, ak máme biele povlaky na jazyku?

Pri liečbe sa v prvom rade treba zamyslieť, čo spôsobilo vypuknutie infekcie a následne, ak je to možné, odstrániť tieto príčiny. Napríklad, ak jeme veľa sladkého – obmedziť to, pri nositeľoch zubnej náhrady – dbať na dôkladnú hygienu zubnej náhrady. 

Pri ťažších infekciách vám lekár nasadí systémové antimykotiká (flukonazol, itrakonazol). Avšak pri nezávažných formách, vám vedia pomôcť lokálne roztoky, cmúľacie tablety alebo gély obsahujúce liečivá, ktoré pôsobia proti kvasinkám. Počas celej liečby je dôležité dbať na dôkladnú ústnu hygienu, pravidelné a dôkladné umývanie zubov či zubných náhrad.  

V lekárňach vám na popisovaný problém poradia produkty s obsahom rôznych účinných antimykotických látok. Jednou z nich je chlórhexidín. Má dobrú väzbu na sliznice, a tým účinne pôsobí proti kvasinkám. V lekárni ho nájdete ako ústne vody (Corsodyl, GUM Paroex ústna voda, Parodontax Extra ústna voda) alebo vo forme ústneho gélu (Corsodyl 1 % gél). Tu však pozor na zubné pasty, pretože niektoré môžu brániť účinku chlórhexidínu. Pre zabezpečenie jeho účinnosti je potrebné po vyčistení zubov zubnou pastou počkať aspoň 30 minút. Menej účinné sú cmúľacie tablety, ktoré obsahujú chlórhexidín v menšej koncentrácii (Septofort).

Ústnou vodou sa vyplachujú ústa 2-krát denne, a to aspoň 1 minútu. Používa sa maximálne 2 týždne, ak je potrebná dlhodobá aplikácia, tak sú nutné prestávky v jeho používaní. Jednou z nevýhod je, že chlórhexidín môže ovplyvniť vnímanie chuti alebo pálenie jazyka, ktoré však pri opakovanom používaní vymizne. 

Ďalšou látkou, ktorá pôsobí proti kvasinkám je hexetidín, ktorý nájdeme ako voľnopredajný v lekárni vo forme spreju (Stopangin). V ústach sa na sliznice viaže slabšie ako chlórhexidín a jeho koncentrácia sa veľmi rýchlo znižuje. Pri infekcií sa aplikuje aspoň 3-krát denne. 

Dobrým antiseptikom pri týchto infekciách je aj jód. Tu však treba byť opatrný pri pacientoch s poruchou štítnej žľazy a pri tehotných a dojčiacich ženách. Jód ako jódovaný povidón nájdeme vo forme roztoku alebo spreja (Jox). Jódovaný povidón uvoľňuje jód, ktorý pôsobí proti kvasinkám a baktériám. V produktoch sa zvykne kombinovať s protizápalovým alantoínom. Riedeným roztokom sa ústa vyplachujú 2 – 4x krát denne (max. 6x krát denne a nie dlhšie ako 30 sekúnd), ideálne každé 4 hodiny. V porovnaní s chlórhexidínom je tu častejšia aplikácia, pretože sa liečivo neviaže na sliznice tak silno ako chlórhexidín. V prípade, ak používame sprej, frekvencia aplikácie je podobná ako pri roztoku. 

V boji proti kvasinkám v ústach vám môže pomôcť roztok boraxglycerínu, známy aj ako ružový med, ktorým sa vytierajú ústa. Prítomný glycerín mu dáva sladkú chuť a účinok proti kvasinke je daný prítomnou látkou odvodenou z kyseliny boritej.  Dnes sa však už používa čoraz menej. Rovnako je to s roztokom genciánová violeť, po ktorom mamičky siahajú tiež už menej často (použitie max. 7  dní). 

Pri vyskytnutí tejto kvasinkovej infekcie v ústach by ste nemali zabúdať na podporu imunity, a to dopĺňaním vitamínu C, ako aj vitamínov skupiny B. Podstatné miesto tu majú probiotiká, predovšetkým orálne (ústne), vo forme cmúľacích tabliet (Bac-entos, Bactoral). Tie prispievajú k správnemu zloženiu ústnej mikroflóry a bránia ďalšiemu premnoženiu patogénov, baktérií či kvasiniek. 

kvasinky v ústach

PREVENCIA VZNIKU KVASINKOVEJ INFEKCIE V ÚSTACH:

  • Pravidelné a dôkladné umývanie zubov, a to minimálne 2x denne. Na dočistenie ťažko dosiahnuteľných miest používať aj medzizubné nite alebo kefky, prípadne si ústa  vypláchnuť ústnou vodou.
  • Pravidelné a dôkladné čistenie zubných náhrad. Existujú antibakteriálne tablety na ich čistenie a dezinfekciu.
  • Vyplachovanie úst vodou u pacientov, ktorí používajú inhalačné kortikosteroidy.
  • Liečba chronických ochorení, aby ste opakované kandidové infekcie dostali pod kontrolu.
  • Pri častých infekciách ústnej dutiny, pravidelné užívanie probiotík (perorálne, orálne)
  • Zdravá životospráva a dostatok vitamínov na posilnenie imunity.
  • V prípade hyposalivácie, suchosti v ústach, používanie gélov na zvlhčenie ústnej dutiny.
  • Snažiť sa eliminovať stres.

 

ZDROJE

https://www.brendon.sk/priznaky-a-liecba-soor-blog-x-94

https://farmaciepropraxi.cz/pdfs/lek/2015/01/03.pdf

https://is.muni.cz/th/cj3hv/Oralni_kandidoza_-_final_._Monika_Kuzmova.pdf

https://lekar.sk/clanok/kvasinkov-zapal-sliznice-ustnej-dutiny

https://lekar.sk/clanok/oralna-kandidoza

https://www.parodontax.sk/whats-new/what-is-oral-thrush/

https://www.cdc.gov/fungal/diseases/candidiasis/thrush/index.html

https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC2907793/

https://www.solen.sk/storage/file/article/fdf51a47b2ad1eb050bde27783b6c2be.pdf

Autor:

Mgr. Martina Proškovcová

Vyštudovala som farmáciu v Košiciach, kde momentálne pokračujem na Katedre farmakológie a toxikológie v doktorandskom štúdiu. Venujem sa pôsobeniu rastlinných silíc a extraktov na kvasinku Candida albicans – najčastejšieho pôvodcu kožných či slizničných mykóz. Popri štúdiu sa venujem aj práci v lekárni, ktorá ma napĺňa, a vďaka ktorej môžem študentom priblížiť reálnu prax.

Plus Plus

Nenechajte si ujsť novinky
o akciách a produktoch