Echinacea: Liečivé účinky rastliny, ktorá pomáha dýchacím cestám

Ľudia sa čoraz viac vracajú ku tradičnej medicíne a objavujú silu výťažkov z rastlín a bylín. Echinacea je príkladom rastliny, ktorá je ideálnym pomocníkom pre slabý organizmus. Kvety echinacey sú podobné sedmokráskam a často bývajú ružovej až fialovej farby. Echinacea vykazuje imunomodulačné vlastnosti, ktoré pomáhajú predchádzať bežnému prechladnutiu alebo skrátiť už jeho existujúci priebeh. Aké má liečivé účinky?

echinacea

Najznámejšie odrody Echinacey využívané pre medicínske účely sú len tri, a to E. purpurea, E. angustifolia a E. pallida. Echinacea je bylinná trváca rastlina, ktorá dosahuje výšku až do jedného metra. Už v minulosti bola využívaná domorodcami v Severnej Amerike na hojenie rán alebo po uštipnutí hmyzom a hadom.

Zloženie a účinky echinacey

Hlavnými zložkami prítomnými vo všetkých troch druhoch echinacey sú heterogénne polysacharidy a glykoproteíny, voľné fenolové kyseliny, estery kyseliny kávovej, pyrolizidínové alkaloidy, polyíny a izobutylamidy.

V nadzemnej časti echinacey sa nachádzajú silice bohaté na borneol, bornylacetát, karyofylén a pod. Nie všetky tri druhy vykazujú rovnaké účinné látky dokonca aj v rámci tej istej rastliny existujú rôzne zlúčeniny v závislosti od príslušných orgánov. Na liečebné účely sa môžu využiť všetky časti rastlín od koreňov až po listy a kvety.

Echinacea, keďže patrí do skupiny imunomodulátorov, vyznačuje sa tým, že má vplyv na bunky, ktoré zabezpečujú imunitné reakcie. Prostredníctvom jednotlivých buniek aktivujú špecifické obranné mechanizmy pred cudzorodými časticami ako sú vírusy a baktérie. Má antibakteriálne, antivírusové, antifungálne, imunostimulačné účinky.

Použitie echinacey

 • Ochrana pred ochoreniami dýchacích ciest
 • Liečba ochorení dýchacích ciest, prechladnutia, chrípky
 • Liečba infekčných ochorení ako bronchitída, laryngitída, faryngitída, sinusitída, otitída, tonzilitída
 • Liečba infekcií zubov, žlčových ciest, močových ciest
 • Pri ochoreniach prostaty
 • Na imunitu
 • Pri dermatologických léziách ako sú akné, psoriáza, ekzémy a povrchové rany

Zvyčajne sa podáva pri nástupe prvých príznakov a pokračuje sa v užívaní 7 až 14 dní. Je dokázané, že ak sa echinacea začne podávať pri prvom príznaku prechladnutia, je možné sa vyhnúť nástupu všetkých príznakov nachladnutia v 60 % prípadov v porovnaní so skupinou, kde bolo podávané placebo.

echinacea liečivé účinky

Hoci stále chýbajú dostatočné toxikologické informácie, echinacea sa považuje za bezpečnú, pokiaľ sa užíva podľa odporúčaných dávok.

Pre tehotné a dojčiace ženy z dôvodu nedostatku informácií o jej bezpečnosti sa užívanie echinacey neodporúča. Použitie je kontraindikované aj u ľudí s precitlivenosťou na iné druhy rastlín z danej čeľade (Astrovité).

Ak trpíte cukrovkou, mali by ste prípravky z echinacey užívať opatrne, pretože u vás môže vyvolať hypoglykémiu.

Nežiaduce účinky echinacey

Medzi nežiaduce účinky patrí zvýšená sekrécia slín. Pri vysokých dávkach a pri užití obzvlášť citlivými pacientmi sa môže objaviť nevoľnosť, zvracanie a dyspepsia. Zriedkavo sa môže vyskytnúť alergická kožná reakcia a anafylaxia. 

Možné liekové interakcie

Teoreticky by ste sa mali vyhnúť užívaniu echinacey, ak sa liečite cyklosporínom alebo kortikosteroidmi, pretože v oboch prípadoch môže užívanie echinacey spôsobiť imunosupresívny účinok.

Treba sa vyhnúť kombinácii s amiodarónom, metotrexátom, ketokonazolom alebo anabolickými steroidmi vzhľadom na možnosť, že echinacea môže zosilniť poškodenie pečene spôsobené týmito liekmi.

V prípade užívania echinacey spolu s perorálnymi antidiabetikami alebo inzulínom na liečbu cukrovky, je potrebné upraviť ich dávky, vzhľadom na možnosť, že by echinacea mohla zosilniť ich účinky a spôsobiť hypoglykémiu.

Ak užívate niektorý zo spomínaných liekov, mali by ste sa poradiť so svojím lekárom pred začatím užívania echinacey.

V akých prípravkoch sa echinacea nachádza?

Echinaceu môžete nájsť v rôznych liečivých prípravkoch v tekutej, tabletovej, čajovej forme na perorálne použitie alebo aj vo forme topických krémov určených na vonkajšie použitie.

echinacea na imunitu

Echinacea na imunitu

Ak potrebujete podporiť imunitu alebo si poradiť s nepríjemnými príznakmi nachladnutia v lekárni, môžete siahnuť po nasledovných produktoch:

Mucoplant skorocelový sirup s echinaceou a vitamínom C: prípravok sa používa pre dospelých a deti od 6 rokov. Podporuje zdravie dýchacích ciest a imunitný systém. 

  • Hanus echinacea detský sirup: určený pre deti od 6 mesiacov. podáva sa na podporu imunitného systému a pri akútnych príznakoch prechladnutia. 
  • Hanus echinacea/ liehový extrakt: vodnoetanolový roztok z čerstvej kvitnúcej rastliny E. purpurea. Prípravok môžu užívať dospelý a deti nad 12 rokov. Pôsobí priaznivo na zápaly a infekcie, podporuje obranyschopnosť organizmu. 
  • CEM- M GUMMIES IMUNITA želatínové multivitamíny s Echinaceou: často sa echinacea pridáva aj do multivitamínových prípravkov vo forme želatínových cukríkov v rôznych príchutiach. 
  • Megafyt Detský čaj s Echinaceou: vhodný na podporu imunitného systému pre deti od 6 mesiacov. 
  • Fyto pharma Perospir s echinaceou bylinný čaj: zmes bylinného čaju s obsahom echinacey pre dospelých. 
  • HERBALMED pastilky na podporu imunity: pastilky na cmúľanie pre ukľudnenie podráždenej sliznici v krku, na posilnenie imunitného systému počas nachladnutia, 
  • Jamieson Echinacea 350 mg: výživový doplnok vo forme kapsúl na perorálne použitie, obsahuje výťažky z rastliny E. purpurea
  • Generica Echinacea / Vitmin C 1000/ Zinok šumivé tablety 20 ks: šumivé tablety s príchuťou tropického ovocia. Tableta sa rozpustí vo vode a popíja vo forme nápoja, ktorý priaznivo pôsobí na imunitný systém. 
  • Echinacea angustifolia gra HOM CH9 4 g: homeopatický liek, s protizápalovým účinkom, používa sa taktiež na hnisavé infekcie spojené so zápalom lymfatických uzlín a na kožné zápaly 
  • VITAPOP lízanky pri nachladnutí pre dospelých a deti 12 ks: lízanky s obsahom vitamínu C, echinacey, zinku, jablčného pektínu, pre podporu správneho fungovania imunitného systému. 
  • Curarina krém s echinaceou a vitamínom E 50 ml: upokojuje pokožku, hydratuje, spomaľuje procesy starnutia kože a podporuje hojenie a regeneráciu podráždenej pokožky.
  • IMUNIT Echinacea kvapky pre deti: výživový doplnok na podporu imunity pre deti od 3 rokov. Užíva sa 10-15 kvapiek dvakrát denne. Kvapky zabezpečujú prevenciu pred ochoreniami horných dýchacích ciest, zvyšujú obranyschopnosť organizmu a podporujú správnu funkciu imunitného systému. 

Autor:

Mgr. Timea Martinez Noriega

Autor článku

Plus Plus

Nenechajte si ujsť novinky
o akciách a produktoch