Poznáte kondíciu svojich kostí? ZDARMA si ju viete otestovať v príslušných lekárňach TRIO Lekáreň

meranie hustoty kostí

Osteoporóza, často označovaná za “tichého zabijaka” kostí, je jedným z najzávažnejších zdravotných problémov dnešnej doby. Na Slovensku trpí touto chorobou približne 400-tisíc ľudí, pričom viac ako 85% z nich tvoria ženy. Toto ochorenie kostí, ktoré postupuje bez zjavných príznakov, môže mať vážne následky. Preto je dôležité venovať pozornosť jeho prevencii a včasnej diagnostike. Ako spoznáte kondíciu svojich kostí?

kondícia kostí

Osteoporóza – zakrádajúca sa epidémia?

Osteoporóza je ochorenie kostného tkaniva, ktoré postihuje najmä starších jedincov. S rastúcim vekom totiž dochádza k postupnému oslabovaniu kostí, čo môže viesť k zlomeninám. Dôvody tohto oslabenia kostí môžu byť viaceré, vrátane nízkeho príjmu vápnika, vitamínu D, nedostatku pohybu a zlého životného štýlu.

Najnebezpečnejšou zlomeninou je zlomenina krčka stehennej kosti, čo v mnohých prípadoch vedie k invalidite, odkázanej pomoci pacienta a dokonca aj k úmrtiu. Ďalšími častými zlomeninami sú zlomeniny stavcov chrbtice a zlomeniny zápästia. Všetky majú spoločný znak: vznikajú pri minimálnej záťaži alebo bezvýznamnom údere alebo úraze.

Diagnostiky osteoporózy a zvýšenie povedomia 

Diagnostikovanie osteoporózy a hodnotenie zdravia kostí je kľúčové pre prevenciu tohto ochorenia. Jedným z najefektívnejších spôsobov, ako to urobiť, je meranie hustoty kostí. Denzitometria je bezbolestné vyšetrenie, ktoré dokáže odhaliť osteoporózu skôr, ako vzniknú zlomeniny. Táto diagnostická metóda je obzvlášť dôležitá pre starších ľudí a ženy po menopauze, ktoré majú vyššie riziko oslabenia kostí.

 

V snahe zvýšiť povedomie o osteoporóze a poskytnúť verejnosti príležitosť získať dôležité informácie o svojom kostnom zdraví, Medzinárodná nadácia osteoporózy (IOF) vyhlasuje každoročne 20. október za Svetový deň osteoporózy. Na tento deň sú organizované rôzne aktivity, ktoré majú za cieľ osvetliť prevenciu, diagnostiku a liečbu tohto tichého nepriateľa kostí.

Meranie hustoty kostí v lekárňach TRIO Lekáreň

Pri príležitosti Svetového dňa osteoporózy sa príslušné lekárne sieti TRIO Lekáreň rozhodli venovať pozornosť tejto dôležitej problematike. V našich lekárňach budeme organizovať špeciálny poradenský event, ktorý bude zahŕňať meranie hustoty kostí pomocou ultrazvukového kostného denzitometra Sunlight MiniOmni.

prístroj na kosti

Tento pokročilý prístroj poskytuje spoľahlivé a neinvazívne meranie kostnej hustoty a umožňuje rýchlo identifikovať riziko osteoporózy. 

Merania bude vykonávať zaškolený personál, ktorý Vám poskytne výsledky merania a podrobnú interpretáciu. Ak budete potrebovať ďalšie rady alebo konzultáciu, radi Vás navedieme na špecializovaných lekárov.

 

Poradenský event – “Meranie hustoty kostí” sa uskutoční v týchto lekárňach:

  • Lekáreň PLUS Štúrovo dňa 9.10.2023 v čase: 9:00 do 16:00 h
  • Lekáreň Matricaria Komárno dňa 10.10.2023 v čase: 9:00 do 16:00 h
  • Lekáreň Na Prednádraží Nové Zámky 11.10.2023 v čase: 9:00 do 17:00 h.

 

Event je pripravený v spolupráci so spoločnosťou HALEON a účastníci budú mať možnosť výhodne zakúpiť produkty CALTRATE PLUS.

S včasnou diagnostikou a vhodnými preventívnymi opatreniami môžeme minimalizovať riziko tohto ochorenia. S osteoporózou sa dá včas vysporiadať, a my sme tu, aby sme Vám pomohli začať. 

Tešíme sa na Vašu účasť!

Tím TRIO Lekáreň


Plus Plus

Nenechajte si ujsť novinky
o akciách a produktoch