Trápi vás streptokok v hrdle? Čo pomáha?

streptokok v hrdle

Streptokok je rod baktérií, ktorý je veľmi známy v medicíne vďaka tomu, že vyvoláva množstvo ľudských infekcií. Streptokoky sú grampozitívne, guľovité baktérie, ktoré môžu spôsobiť kožné infekcie, bolesti hrdla, zápal pľúc a viesť až k život ohrozujúcim stavom. Mnoho druhov streptokokov žije neškodne v tele. Iné druhy, ktoré môžu spôsobiť infekciu, sú prítomné aj u niektorých zdravých ľudí, ale nevyvolávajú príznaky. Títo ľudia sa nazývajú bacilonosiči.

Druhy, príčiny a prenos streptokoka

Streptokokové baktérie sa šíria dýchacími sekrétmi, podaním neumytých rúk a kontaminovanými predmetmi. Infekcia sa ľahšie šíri v kolektíve, v uzavretých priestoroch. Dôležité je mať na pamäti, že i zdraví ľudia bez príznakov môžu byť bacilonosiči streptokoka. Preto je potrebné dodržiavať správne hygienické návyky, ako časté umývanie rúk aby sa minimalizovalo riziko prenosu v kolektívoch. Baktérie Streptococcus sú klasifikované do niekoľkých skupín, najznámejšie z nich sú:

  • Streptokoky skupiny A: Streptococcus pyogenes, baktéria, ktorá môže spôsobiť streptokokovú angínu, reumatickú horúčku, šarlach a nekrotizujúcu fasciitídu, život ohrozujúce ochorenie. Streptokok A (Streptococcus pyogenes), sa častejšie prenáša bezpríznakovým prenosom v hrdle než telesným kontaktom koža na kožu.
  • Streptokoky skupiny B: Streptococcus agalactiae, baktéria, ktorá spôsobuje závažné neonatálne (novorodenecké) infekcie a taktiež vyvoláva infekcie močových a reprodukčných ciest u dospelých. Väčšina žien je vyšetrená na prítomnosť tejto infekcie medzi 35. a 37. týždňom tehotenstva, aby sa v prípade pozitívneho výsledku zamedzilo prenosu infekcie na dieťa pri pôrode.
  • Streptokoky skupiny D – Enterokoky: Enterococcus faecalis, E. faecium spôsobujú rôzne infekcie, vrátane endokarditídy (zápal vnútornej strany srdca a chlopní), močových a vnútrobrušných infekcií, zápal prostaty, infekciu rán a môžu vyvolať bakteriémiu (kolovať v krvi).
  • Streptokoky – Viridans: Žijú v ústach zdravých ľudí, ale môžu preniknúť do krvného obehu, najmä u ľudí s ochorením v ústnej dutine. Týmto prechodom dokážu napadnúť a infikovať srdcové chlopne.

Ďalšími známymi streptokokmi, sú:

  • Streptococcus pneumoniae: Spôsobuje zápal pľúc, meningitídu a zápal stredného ucha u detí a starších ľudí.
  • Streptococcus thermophilus: Zaraďuje sa medzi probiotické baktérie, s možnými priaznivými účinkami na ľudské zdravie. Používa sa pri výrobe jogurtov a iných fermentovaných mliečnych výrobkov.

Inkubačná doba streptokokovej infekcie je zvyčajne 2 až 5 dní po tom, čo ste boli vystavení baktériám streptokoka. Infekčným prestávate byť po podaní dvoch dávok vhodného antibiotiká, s odstupom 12 hodín bez horúčky.

Druhy, príčiny a prenos streptokoka Streptokokové baktérie sa šíria dýchacími sekrétmi, podaním neumytých rúk a kontaminovanými predmetmi. Infekcia sa ľahšie šíri v kolektíve, v uzavretých priestoroch. Dôležité je mať na pamäti, že i zdraví ľudia bez príznakov môžu byť bacilonosiči streptokoka. Preto je potrebné dodržiavať správne hygienické návyky, ako časté umývanie rúk aby sa minimalizovalo riziko prenosu v kolektívoch. Baktérie Streptococcus sú klasifikované do niekoľkých skupín, najznámejšie z nich sú: Streptokoky skupiny A: Streptococcus pyogenes, baktéria, ktorá môže spôsobiť streptokokovú angínu, reumatickú horúčku, šarlach a nekrotizujúcu fasciitídu, život ohrozujúce ochorenie. Streptokok A (Streptococcus pyogenes), sa častejšie prenáša bezpríznakovým prenosom v hrdle než telesným kontaktom koža na kožu. Streptokoky skupiny B: Streptococcus agalactiae, baktéria, ktorá spôsobuje závažné neonatálne (novorodenecké) infekcie a taktiež vyvoláva infekcie močových a reprodukčných ciest u dospelých. Väčšina žien je vyšetrená na prítomnosť tejto infekcie medzi 35. a 37. týždňom tehotenstva, aby sa v prípade pozitívneho výsledku zamedzilo prenosu infekcie na dieťa pri pôrode. Streptokoky skupiny D - Enterokoky: Enterococcus faecalis, E. faecium spôsobujú rôzne infekcie, vrátane endokarditídy (zápal vnútornej strany srdca a chlopní), močových a vnútrobrušných infekcií, zápal prostaty, infekciu rán a môžu vyvolať bakteriémiu (kolovať v krvi). Streptokoky – Viridans: Žijú v ústach zdravých ľudí, ale môžu preniknúť do krvného obehu, najmä u ľudí s ochorením v ústnej dutine. Týmto prechodom dokážu napadnúť a infikovať srdcové chlopne. Ďalšími známymi streptokokmi, sú: Streptococcus pneumoniae: Spôsobuje zápal pľúc, meningitídu a zápal stredného ucha u detí a starších ľudí. Streptococcus thermophilus: Zaraďuje sa medzi probiotické baktérie, s možnými priaznivými účinkami na ľudské zdravie. Používa sa pri výrobe jogurtov a iných fermentovaných mliečnych výrobkov. Inkubačná doba streptokokovej infekcie je zvyčajne 2 až 5 dní po tom, čo ste boli vystavení baktériám streptokoka. Infekčným prestávate byť po podaní dvoch dávok vhodného antibiotiká, s odstupom 12 hodín bez horúčky.

Príznaky streptokokovej infekcie hrdla

Streptokoková infekcia sa môže vyskytnúť u každého, no najrizikovejšími skupinami sú detskí pacienti, pretože majú menej vyvinutý imunitný systém než dospelí. Taktiež ľudia s chronickými ochoreniami, tehotné ženy a ľudia nad 65 rokov.

Streptokoková faryngotonzilitída, akútna infekcia hltana a mandlí zahŕňa tieto príznaky:

  • horúčka nad 38°C,
  • bolesť a svrbenie v hrdle,
  • bolesť pri prehĺtaní,
  • strata chuti do jedla,
  • bolesti hlavy a dehydratácia,
  • malé červené bodky na zadnej strane ústnej dutiny,
  • zväčšenie lymfatických uzlín a ich bolesť na dotyk,
  • hnis na mandliach bielej farby, 
  • neprítomnosť kašľa.

Diagnostika a vyšetrenie lekárom

Štúdium a terapia streptokokových infekcií sú veľmi dôležitou oblasťou medicíny. Včasná  a presná detekcia streptokokovej infekcie je nevyhnutná pre manažment liečby bakteriálnej infekcie. Hlavným dôvodom diagnostiky streptokoka lekárom je zníženie pravdepodobnosti vzniku komplikácii ako je reumatická horúčka.

Na diagnostiku streptokokovej infekcie sa využívajú mikrobiologické testy, ako sú výtery z hrdla a následná kultivácia, odber z krvi alebo vzoriek tkaniva. Okrem toho boli vyvinuté aj molekulárne diagnostické testy, na rýchlu detekciu odhalenia a rozlíšenia druhu streptokoka. Ak je identifikovaný streptokok skupiny A, ďalším krokom je testovanie antibiotík, ktoré sú najúčinnejšie, najcitlivejšie voči danej baktérii.  

Liečba streptokokovej infekcie

Liečba streptokokovej infekcie pozostáva z použitia antibiotík. Tie sú dostupné v lekárni len na predpis lekára a len v prípade potvrdenej bakteriálnej infekcie, aby sa minimalizovali vedľajšie účinky a riziko rezistencie. Typ použitého antibiotika závisí od druhu Streptokoka, ktorý ochorenie vyvolal, ako aj od miesta a závažnosti infekcie. Vo väčšine prípadov sa používajú penicilíny, amoxicilín a iné beta-laktámové antibiotiká, hoci niektoré kmene Streptokokov si vyvinuli na tieto lieky antibiotickú rezistenciu. Je dôležité dodržiavať predpísanú dávku a dĺžku liečby, zvyčajne je to 10 dní,  aby sa zabezpečilo úplné vyliečenie infekcie.

V prípade alergie na penicilíny môžu byť alternatívnymi možnosťami makrolidy, ako napríklad azitromycín alebo klindamycín. Antibiotiká sa podávajú perorálne alebo v prípade ťažkej infekcie intravenózne. Odporúča sa užívať aj probiotiká po nasadení antibiotickej liečby, aby sme obnovili rovnováhu črevnej mikroflóry.

pastilky na hrdlo

Domáce opatrenia na zmiernenie príznakov

Pitie teplých čajov s medom, cmulanie pastiliek na hrdlo a kloktanie slaných roztokov sú najbežnejšie domáce opatrenia pri bolesti v hrdle, ktoré sa môžu použiť aj počas streptokokovej infekcie. Zápal hrdla zvyčajne ustúpi do 1 až 2 týždňov, a to aj bez liečby. Antibiotiká sa však podávajú, aby sa infekcie nešírila do stredného ucha, dutín a mastoidnej kosti, ako aj na zabránenie infikovania iných ľudí. Od horúčky a bolesti môžete použiť vhodné antipyretiká a analgetiká.  Vo všeobecnosti sa odporúča zvýšený príjem tekutín a odpočinok.

I napriek tomu, že domácimi metódami dokážete pomôcť v liečbe streptokoka je na mieste navštíviť lekára, aby sa predišlo závažným komplikáciám streptokokovej infekcie.

Prevencia šírenia streptokoka: komplikácie streptokokovej infekcie

Prítomnosť streptokoka v hrdle, môže vyvolať závažné komplikácie. Streptokoková infekcia sa môže šíriť do ďalších oblastí tela a napadnúť krčné mandle, paranazálne dutiny, kožu, krv a stredné ucho. Toxíny produkované streptokokmi skupiny A alebo Staphylococcus aureus môžu spôsobiť syndróm toxického šoku, ktorý vyvoláva akútne progresívne a závažné príznaky, ako je horúčka, vyrážka, nebezpečne nízky krvný tlak a zlyhanie viacerých orgánov. Taktiež streptokoky môžu vyvolať zápalové ochorenia, vrátane:

  •   Šarlach: Streptokoková infekcia charakterizovaná výraznou vyrážkou.
  •   Zápal obličiek: Poststreptokoková glomerulonefritída, prejavuje sa 10-20 dní po streptokokovej infekcii.
  •   Reumatická horúčka: Závažné zápalové ochorenie, ktoré môže postihnúť srdce, kĺby, nervový systém a kožu.
  •   Poststreptokoková reaktívna artritída: Ochorenie, ktoré vyvoláva zápal v kĺboch.

Taktiež je v štádiu skúmania možný vzťah medzi streptokokovou infekciou skupiny A a zriedkavým ochorením nazývaným autoimunitná neuropsychiatrická porucha, ktorá sa prejavuje zhoršením príznakov obsedantno-kompulzívnej poruchy.

Dôležité je dbať na prevenciu a zabrániť šíreniu infekcii streptokokom. Dôkladne si umývať ruky mydlom, zakrývať si ústa pri kýchaní a kašľaní a nezdieľať osobné veci s inými.

Kedy vyhľadať lekára v prípade streptokokovej infekcie hrdla?

Bolesť hrdla a horúčka sú bežným príznakmi viacerých ochorení. Vyhľadajte lekára v prípade:

  • dýchavičnosti,
  • ťažkého dýchania,
  • neschopnosti prehĺtať,
  • straty hlasu a neschopnosti úplne otvoriť ústa,
  • vysokej, neklesajúcej horúčky,
  • vykašliavaní krvi,
  • opuchu na oboch stranách hrdla,
  • neustupujúcej bolesti hrdla.

 

Zdroje:

Qué es Streptococcus? – https://www.cun.es/diccionario-medico/terminos/streptococcus

Qué es el estreptococo A? Síntomas y causas de la bacteria que preocupa a pediatria uruguayo. – https://www.elobservador.com.uy/nota/que-es-el-estreptococo-a-sintomas-y-causas-de-la-bacteria-que-preocupa-a-pediatra-uruguayo-20221211133657

Infecciones por estreptococo. – https://www.msdmanuals.com/es/hogar/infecciones/infecciones-bacterianas-bacterias-grampositivas/infecciones-por-estreptococo 

Cuáles son las infecciones estreptocócicas del grupo A.- https://www.healthychildren.org/Spanish/health-issues/conditions/infections/Paginas/Group-A-Streptococcal-Infections.aspx

Amigdalis estreptocócica. – https://www.mayoclinic.org/es/diseases-conditions/strep-throat/symptoms-causes/syc-20350338

When to go to the emergency room for Strep throat. – https://www.eroftexas.com/when-to-go-to-an-emergency-room-for-strep-throat/

Strep throat during pregnancy. – https://americanpregnancy.org/healthy-pregnancy/pregnancy-concerns/strep-throat-during-pregnancy/

Plus Plus

Nenechajte si ujsť novinky
o akciách a produktoch